fonradar

Geçici Vergi Dipnotları

İçinde bulunduğumuz geçici vergi döneminde dipnot hazırlayanız varmı? böyle bir zorunluluk varmıdır?

Görüşüm, geçici vergi dönemlerinde şirketin geleceğine yönelik çok önem arz eden hususların haricinde dönemsellik ilkesinden hareketle dipnot yazmayı uygun bulmuyorum. Yıl sonu kurumlar/gelir vergisi beyanlarında belirtiyorum.

Bende çok üzerinde durmuyorum açıkcası.Ama genelde tek yazdığım matrah artırımından dolayı geçmiş yıl zararlarının 1/2'si dikkate alınmışsa bunu belirtiyorum.Amortisman konusuna girmiyorum mesela,ama bu da yazılabilir.Bilanço hesapları açısından değil de gelir ve giderin hesaplanması ve matrahın oluşmasını etkileyen önemli hususlar varsa belirtilmesi her zaman yerinde olur.

Son düzenleme:
Maliye umursamıyor olabilir, ama tthp göre gelir tablosunda dipnot olması gerekli.

tahsin bey merhaba konu ile alakasız bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.üretim işletmelerinde satılan malın malıyetini kolay olarak nasıl hesaplayabilirim.geçici için kar zarar durumu ?

tahsin bey merhaba konu ile alakasız bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.üretim işletmelerinde satılan malın malıyetini kolay olarak nasıl hesaplayabilirim.geçici için kar zarar durumu ?

Merhaba
Üretim işletmelerinde satılan mal maliyeti değil, satılan mamul maliyeti kullanılmalıdır.
Bunun kolay bir hesaplama yöntemi maalesef yok.Mamul üretiminde kullanılan gider ve hammaddeyi belirledikten sonra aşağıdaki gibi bir tablo oluşturabilirseniz maliyete ulaşırsınız.
Örnek tablo

SATIŞLARIN MALİYETİ TABLOSU
ÜRETİM MALİYETİ
A- Direkt İlk Madde Ve Malzeme Giderleri 100.000
B- Direkt İşçilik Giderleri 60.000
C- Genel Üretim Giderleri 80.000
D- Yarı Mamul Kullanımı (- ) ( 5.000 )
Dönem Başı Stok ( + ) 10.000
Dönem Sonu Stok ( - ) ( 15.000 )
ÜRETİLEN MAMUL MALİYETİ 235.000
E- Mamul Stoklarında Değişim 15.000
Dönem Başı Stok ( + ) 25.000
Dönem Sonu Stok ( - ) ( 10.000 )
İç Tüketim ( – )
1- SATILAN MAMUL MALİYETİ 250.000
TİCARİ FAALİYET
Dönem Başı Ticari Mal Stoku ( + )
Dönem İçi Mal Alışları ( + )
Dönem Sonu Ticari Mallar (- )
2- SATILAN TİCARİ MALLAR MALİYETİ
3-SATILAN HİZMET MALİYETİ
SATIŞLARIN MALİYETİ ( 1 + 2 + 3 ) 250.000

Sayın Arkadaşlar,

TDHP ve VUK kurallarına göre GV çalışmalarında Bilanço dönemi çalışmaları gibi işlem yapılır, ancak bazı kayıtların haricen hesaplanması da mümkündür. Bu nedenle GV döneminde de dipnot yazılması gereklidir. Ancak GV döneminde nihayi olmayan kayıtlar nedeniyle değişebilir olan bilgilerin yanında da notlar konabilir. Örneğin Amortismanlar. II. dönem sonunda ayırdığınız ATİK lerden biri 3. dönemde satıldıysa "ATİK satışı vardır" gibi bir not.

Kural açıkladık ama çok da önemli bir ayrıntı olmadığı kanaatinde olduğumu belirteyim.

Sayın sevincuygun,

SMM hesaplaması için 150 ~ 152 hesaplar haricinde 153 hesabı da kullanmış olmanız gerekir. Sorunuzdan üretim haricinde alım satıma konu mallarınız da olduğunu varsayıyorum.