5.000,00 TL Üstü e-Arşiv Fatura Soruları ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Mümkünse 5.000,00 TL Üstü e-arşiv fatura sorularını buraya yazalım arkadaşlar. Çünkü gördüğüm kadarı ile bu uygulama yılbaşında başlarsa beraberinde de bir sürü soru getirecek.

Mesela, müşterilerimizden İRSALİYELİ FATURA kullananlar vardı, şimdi bu adamlar, e-arşiv faturayı sistemden kesince, sadece SEVK İRSALİYESİ bastırması gerekecektir. Bundan kimsenin haberi yok, hiç kimse hazır değil.

Bir çok işyerinde bilgisayar, yazıcı ve internet bile yok, nasıl olacak bu iş?

Uzatılması bekleniyor ama, ne zaman uzatacaklar?

... İRSALİYELİ FATURA kullananlar vardı, şimdi bu adamlar, e-arşiv faturayı sistemden kesince, sadece SEVK İRSALİYESİ bastırması gerekecektir. ...

e-Arşiv Faturalarda, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da "saat ve dakika" olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya "İrsaliye yerine geçer." ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması halinde ayrıca matbu veya e-İrsaliye şeklinde başka bir sevk irsaliye belgesinin düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır

Mümkünse 5.000,00 TL Üstü e-arşiv fatura sorularını buraya yazalım arkadaşlar. Çünkü gördüğüm kadarı ile bu uygulama yılbaşında başlarsa beraberinde de bir sürü soru getirecek.

Mesela, müşterilerimizden İRSALİYELİ FATURA kullananlar vardı, şimdi bu adamlar, e-arşiv faturayı sistemden kesince, sadece SEVK İRSALİYESİ bastırması gerekecektir. Bundan kimsenin haberi yok, hiç kimse hazır değil.

Bir çok işyerinde bilgisayar, yazıcı ve internet bile yok, nasıl olacak bu iş?

Uzatılması bekleniyor ama, ne zaman uzatacaklar?

Merhaba
e-arşiv fatularını Özel Entegratör aracılığıyla gönderen bir mükellef gelen e-arsiv faturalarını liste olarak İnteraktif Vergi Dairesinde görememiz mi?
Bazı mükelleflerden kağıt çıktı olarak aldığımız e-arşiv faturaları İnteraktif Vergi Dairesinin e-arşiv faturalarım sekmesinden sorguladığımda sistem tarafınıza düzenlenmiş herhangi bir e-arşiv fatura bulunmamaktadır diye uyarı veriyor.

Görebilir. İnteraktif vd var bu. Ancak sadece liste olarak. Yalnız çok sağlıklı değil, hepsi çıkmıyor bazen.

e arşiv faturada 5000/30000 özel matrah önceden çıkıyordu 2 gündür kaldırmışlar mı göremiyorum bilgisi olan var mı?

Kaldırmışlar, saçma sapan bir şey.
İhracatı nasıl yapacağız belli değil. İstisna diyorlar, onu da seçince, gtip kodları geliyor.
Onları mı girecek millet.?

Kaldırmışlar, saçma sapan bir şey.
İhracatı nasıl yapacağız belli değil. İstisna diyorlar, onu da seçince, gtip kodları geliyor.
Onları mı girecek millet.?

E İhracat faturası için de gtip kodları giriyorduk yeni bir şey değil. E arşiv açısından sadece yeni olacak.

Bir arkadaş bunları girmeden kesmiş, ihracat faturası olarak, girilmezse ne olur ki?

Sistem onlarsız kesmesine müsaade etmiş.

Kesilen e arşiv faturaları vergi/tc no ile sorgulayabileceğimiz bir portal var mı? Faturalar bazen gelmeyebiliyor. Yoksa kağıt faturalar gibi kendimiz mi takip edeceğiz.

İAVD'nde adımıza kesilen e-arşiv faturalar diye bir sorgulama yeri var. Ama çok sağlıklı değil, baştan deyim.

Ben müşteriden kağıt olarak gönderin diyorum, biz sistemden alamayız dedim baştan.

E Arşiv 5000/30000 faturada istisna fatura tipini ne için kullanmamız gerekiyor? Tam veya Kısmi istisna kapsamına giren işlemler için mi yoksa KDVsiz işlemlerim tümü için mi seçmeliyiz?

İhracat işlemleri için biz kullanmaya başladık. İstisna kapsamında ki tüm işlemler için kullanılabilir. Not kısmını da yazılmalıdır hangi tür istisna olduğu.

Arkadaşlar E-Arşiv fatura teslim yada hizmetin ifa edildiği tarihten itibaren geriye dönük 7 gün içinde kesilmelidir. Aksi taktirde hiç düzenlenmemiş sayılır kuramından hareketle ben meslek mensubu olarak E Smmm makbuzunu malesef bu kurala uyamadığım oluyor. Şöyleki ; 13.01.2020 tarihinde 31.12.2019 tarihine makbuz kesmek gibi. Sizde durum nasıl?

Arkadaşlar serbest meslek mensubu olarak; 5,000/30,000 üzeri makbuzumu e arşiv portalından kesmek istediğimde kullanıcı bilgilErinde vergi numaram ve tüzel kişi olarak ad soyadım çıkıyor. Serbest meslek mensupları için nasıl olacak acaba?
https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html bu portalı mı kullanacağız?

Serbest Meslek Mensupları için kağıt makbuz kullanmaya devam. Portalda bizim için bir yer açmamışlar. E-Smm olması gerekirdi.

Arkadaşlar E-Arşiv fatura teslim yada hizmetin ifa edildiği tarihten itibaren geriye dönük 7 gün içinde kesilmelidir. Aksi taktirde hiç düzenlenmemiş sayılır kuramından hareketle ben meslek mensubu olarak E Smmm makbuzunu malesef bu kurala uyamadığım oluyor. Şöyleki ; 13.01.2020 tarihinde 31.12.2019 tarihine makbuz kesmek gibi. Sizde durum nasıl?

E-Smm' mi kesiyorsunuz? Ondandır, siz erken kesmişsiniz o zaman, hangi portalı kullanıyorsunuz? Nasıl memnunmusunuz? Maliyeti ne kadar? Bizim zorunluluk 01.06.2020 tarihinde başlayacağı için çoğunluk kağıda devam ediyor.