1 Günlük Raporun Bordroda Bildirilmemesinin Cezası

1 veya 2 günlük raporların bordroda bildirilmeyip tam gösterilmesi sorun olur mu?
1 günlük raporu bildirmeyi unutmuşum maalesef.
umarım sorun olmaz

İşveren isterse raporlu işçiyi eksik gün göstermeyip tam ödeyebilir maaşını ve sigorta primini. Onda sıkıntı yok. Ancak bu şekilde işlem yapıldığında aylık bildirgede ilgili kişi için "istirahat sürelerinde çalışmamıştır" kutucuğu işaretlenmeli. Hangi dönemde unuttunuz bildirmeyi ?

İşverenin tam göstermesi için iş sözleşmesinin aylık bürüt/net ücret üzerinden yapılması gerekmektedir. Günlük/saatlik vs diğer ödeme şekillerinde sgk veya iş kanunda herhangi bir düzenleme olmadığından tam bildirilemeyeceğini düşünmekteyim. SGK diğer durumlarda tesbiti halinde sadece rapor gününü gün olarak iptal edip kazancı kabul edebilir.

mart dönemi için hocam, eğer çok önemli değilse düzeltmeyeyim diyorum. işçiden sorun olmaz zaten 18 yıldır burada çalışıyor.

İşverenin tam göstermesi için iş sözleşmesinin aylık bürüt/net ücret üzerinden yapılması gerekmektedir. Günlük/saatlik vs diğer ödeme şekillerinde sgk veya iş kanunda herhangi bir düzenleme olmadığından tam bildirilemeyeceğini düşünmekteyim. SGK diğer durumlarda tesbiti halinde sadece rapor gününü gün olarak iptal edip kazancı kabul edebilir.

yani düzeltmemem halinde herhangi bir cezayla karşılaşırmıyım hocam

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu

Hastalık halinde ilk iki gün geçici iş göremezlik geliri ödenmediğinden 2 günlük raporların SGK’ya bildirilme zorunluluğu yoktur. Ancak iş kazası durumunda iş kazası tutanağının bildirimi gerektiğinden bunların raporlarla birlikte SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

Hocam mart ayıysa zaten eğer başka eksik günü yoksa o kişinin 1 günü düşseniz dahi 30 gün olacaktı mart ayı 31 gün çünkü. O yüzden bir işlem yapmanıza gerek yok o şekilde kalsın.

Bir firmada 4 günlük raporu olan bir işçinin e-bildirgede 30 gün üzerinden gösterdik. Yani bilinçli olarak tam gösterdik, ancak istirahatli olduğu sürelerde çalışmamıştır, kutucuğunu da işaretlemeyi unuttuk.
Bu durumda o kutucuğu işaretlemeden, raporu vizite ekranından onaylasak olur mu?
Bu hata mart ayında oldu, düzeltme yapmadan, vizite ekranından onaylayarak bu hata giderilebilir mi?

Raporu her halükarda onaylamak gerekiyor. Tam göster veya eksik göster. Ancak kutucuğu işaretlemek gerekiyor tam gösterirsek. Bugüne kadar tam gösterip kutucuğu işaretlemediği için ceza yiyen duymadım görmedim. Bunun cezası var mı onu da bilmiyorum. SGK'daki memura soruyorum kutucuk ne diyor. Ancak sgk nın sağı solu belli olmaz ceza yazabilir. Garanti olsun derseniz iptal ek yapın bir damga vergisi çıkacak sadece zaten.

Bir firmada 4 günlük raporu olan bir işçinin e-bildirgede 30 gün üzerinden gösterdik. Yani bilinçli olarak tam gösterdik, ancak istirahatli olduğu sürelerde çalışmamıştır, kutucuğunu da işaretlemeyi unuttuk.
Bu durumda o kutucuğu işaretlemeden, raporu vizite ekranından onaylasak olur mu?
Bu hata mart ayında oldu, düzeltme yapmadan, vizite ekranından onaylayarak bu hata giderilebilir mi?
Aslolan raporun Rapor bildirim ekranından bildirmek. Orada bildirirken de zaten çalışmadığını bildiriyorsunuz. Aylık bildirgede "01" kodu ile eksik gün bildirdi iseniz rapor ekranına ayrıca girme külfetini ortadan kaldırmak için
getirildi. Kısaca tam ay bildirdiğiniz kişi için "01" kodu ile eksik gün bildiremeyeceğiniz için rapor ekranından bildirmeniz gerekmekte. Ayrıca "çalışmamıştır" kutucuğu herhangi bir yasal dayanağı olmadan e-bildirge ekranına konulduğundan ipc söz konusu olamaz. (İşlem yönetmeliğinde yayımlanan matbu aylık bildirgede öyle bir alan bulunmamaktadır.)

arkadaşlar konu açılmışken bende bir fikir alsam :)
2 günlük raporları biz firma olarak ödüyoruz.
ancak bildirge verirken ''çalışmamıştır'' kutucuğunu seçiyorum.
kaç gün olursa olsun maille bildirilen raporları da sistemden onaylıyorum.
ancak tesadüfen gördüm ki 2 günlük istirahat raporları (maille gelmedi) çalışmadığına dair bildirim girişinde arşiv kısmında birikmiş.

bunlara ilişkin ceza gelir mi acaba ?

1 veya 2 günlük raporlara sgk ödeme yapmıyor. O yüzden onaylamasanız dahi ceza gelmez merak etmeyin.

'''Bunun cezası var mı onu da bilmiyorum. SGK'daki memura soruyorum kutucuk ne diyor. '''

Halimiz içler acısı yaa yok böyle birşey. Her zaman söylüyorum bir kanun yeni bir düzenleme ortaya çıkıyor her seferinde alt yapısı olmadan ve kurumun kendi memurları dahi durumdan bihaber oluyorlar .

Bir haftadan fazladır SGK nın E-sgm linkine erişemiyoruz Alo 170 i arıyorum soruyorum , Bize bu durumla ilgili bir bilgi verilmedi deniliyor.

Bu konu hakkındaki tespitlerim :

1. İki günden fazla raporlar mutlaka bildirilecek. Bunun 2 yolu var. İkisinden birini yapmak yetiyor.
a. İşgörmezlik giriş sisteminden ya da
b. Aylık hizmet bildirgesinde rapor süresince çalışmamıştır kutucuğunu işaretlemek ve çalışılmadığı gün kadar eksik göstermek...

2. Raporlu bir kişinin Aylık hizmet bildirgesinde 30 gün prim gösterilmesinde bir sakınca yok.

3. Hatta raporlar için Eksik gün bildirimi verilmese bile cezası yok ama evraklar,yazışmalar... derdini anlatana kadar eziyet...

Bir Kaç ay önce, Ssk dan 2 günlük rapordan dolayı bildirim yapılmamış nedeniyle ceza tebligatı aldım. ancak detaylı inceleme yaptığımda, çalışanın iş göremezliğini onaylamışım ve e-bildirgede çalışmamıştır işaretlemişim. İtiraz dilekçesi verdim, işlem kurula girdi iptal oldu. e-bildirgede eksik gün göstermeyip çalışmamıştır işaretlenmediği sürece ceza mutlaka gelecektir.

Bir Kaç ay önce, Ssk dan 2 günlük rapordan dolayı bildirim yapılmamış nedeniyle ceza tebligatı aldım. ancak detaylı inceleme yaptığımda, çalışanın iş göremezliğini onaylamışım ve e-bildirgede çalışmamıştır işaretlemişim. İtiraz dilekçesi verdim, işlem kurula girdi iptal oldu. e-bildirgede eksik gün göstermeyip çalışmamıştır işaretlenmediği sürece ceza mutlaka gelecektir.

Peki 31 çeken ayda 1 gün raporu var eksik gün gösterilemiyor zaten 30 gün prim ödenmiş fakat o kutucuk işaretlenmeyi unutulmuşsa ne yapılmalıdır ?

burda doğal olarak eksik gün çıkmıyor, ancak ben uygulamada tedbirli davranıyorum, mutlaka kutucuğu işaretliyorum. sonuç olarak eksik gün çıkmasada çalışan ay içinde fiili olarak 1 gün gelmedi. kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir diye düşünüyorum. ( ekstrem bir durum, ben nadir denk geldim, söyle söyliyeyim eğer sistemden yazılmamış bir rapor ise yani sgk anlaşması olmayan bir kurumdan yazılan rapor ise iş görmezlikte görünmeyeceği gibi ceza doğurma olasılığı az, diğer türlü ise şans faktörü giriyor artık )

Son düzenleme:

Muheterem cahilliğimi bağışlayın lütfen..."çalışanın iş göremezliğini" nereden onayladınız. "e-bildirgede eksik gün göstermeyip çalışmamıştır işaretlenmediği sürece" siz zaten işaretlemişiniz neden ceza aldınız ki..cümlede bir hata var ben mi anlayamadım..