10 Yıl Ve 20 Yıl Sonra Sgk Borcu Çıktı Ödemeli miyim ?

herkese merhaba öncelikle...
Şirketimiz tüm vergi ve SGK ile ilgili herhangi bir borcu olmadan eksiksiz yatırmaya itina göstermektedir ama....

1995/10 1.46 tl___ 64.81 tl___ 66.27 tl ______asıl/gecikme/toplam borç TEBLİĞ TARİHİ 23/06/2014
1996/03 2.00 tl___ 83,45 tl___ 85,45 tl _______""___ ""______ ""
2002/07 116,30 TL___ 745,64 TL___ 861,94 TL _""___ ""______ "" ____ TEBLİĞ TARİHİ 12/11/2013

BUNLAR PRİM BORCU OLARAK BİZE GÖNDERİLDİ...

BENİM ANLADIĞIM SANIRIM HER PERSONEL DEĞİŞİKLİĞİNDE DOSYAYA BAKAN KİŞİLER FARKLI HESAPLAMALAR YAPIYOR VE FARK BORCU ÇIKARIYOR
ŞİRKETİN ADRESİ VE YERİ 1993 YILINDAN BU YANA AYNI OLDUĞUNA GÖRE NEDEN 12 VEYA 20 YIL SONRA GÖNDERİLİYOR...

SİZCE BU TUTARLARI ÖDEMELİMİYİM YOKSA ZAMAN AŞIMINDAN DOLAYI GÖZ ARDI MI ETMELİYİM...

herkese merhaba öncelikle...
Şirketimiz tüm vergi ve SGK ile ilgili herhangi bir borcu olmadan eksiksiz yatırmaya itina göstermektedir ama....

1995/10 1.46 tl___ 64.81 tl___ 66.27 tl ______asıl/gecikme/toplam borç TEBLİĞ TARİHİ 23/06/2014
1996/03 2.00 tl___ 83,45 tl___ 85,45 tl _______""___ ""______ ""
2002/07 116,30 TL___ 745,64 TL___ 861,94 TL _""___ ""______ "" ____ TEBLİĞ TARİHİ 12/11/2013

BUNLAR PRİM BORCU OLARAK BİZE GÖNDERİLDİ...

BENİM ANLADIĞIM SANIRIM HER PERSONEL DEĞİŞİKLİĞİNDE DOSYAYA BAKAN KİŞİLER FARKLI HESAPLAMALAR YAPIYOR VE FARK BORCU ÇIKARIYOR
ŞİRKETİN ADRESİ VE YERİ 1993 YILINDAN BU YANA AYNI OLDUĞUNA GÖRE NEDEN 12 VEYA 20 YIL SONRA GÖNDERİLİYOR...

SİZCE BU TUTARLARI ÖDEMELİMİYİM YOKSA ZAMAN AŞIMINDAN DOLAYI GÖZ ARDI MI ETMELİYİM...
Göz ardı etmeniz en büyük hatanız olur, kurum tarafından bildirilen bu tür borçlarda mahkeme kararı olmadan zaman aşımı kabul edilmez. Öncelikle kuruma itiraz edin, ( bir şey çıkacağını sanmıyorum ama) en azından itiraz etmiş, zamanaşımını ileri sürmüş olursunuz. sonrasında dava açıp zaman aşımı nedeniyle o borçlardan sorumlu tutulamayacağınıza dair karar almanız gerekir.

Prim belgelerini teşvikli mi gönderiyorsunuz?
Sigorta prim göderme ekranından baktığınızda bu borçlar görünüyor mu?

prim belgelerinde bu borçlar görünmüyor bunlar haliyle 15 - 20 yıl önce yapmış olduğumuz binaların dosyalarına ait borçlar bizim anladığımız...Haliyle SGK dosyaları kapatmıyor niyeyse, sadece o güne göre borcu yoktur belgesi veriyor, bizimde zaman aşımından dolayı evrakları bulmamız şuan mümkün değil (Saklama süremiz 10 yıl)...
şuan yeni binalar için prim ödemelerinde %5 (oranı tam hatırlamıyorum ) indirimimiz devam ediyor...

pekala dava açma yoluna gittim ve muhtemelen haklı bulundum borçlar silindi mahkeme masrafları kime ait olacak....
herkes kendi mahkeme masrafını karşılıyorsa borcu ödemek daha mantıklı....

birde bu torba yasada belli bir alt limit yok mu mesela 300 tL nin altındaki borçlar tamamen af kapsamında gibi....sanırım öyle birşeyler hatırlıyorum...

Son düzenleme:
Sayın z_atropin,

SGK ile ilgili zamanaşımı sürelerinde bazı farklılıklar var. Bu zamanaşımı süreleri SGK'ya karşı ileri sürüldüğünde nedense bu tarz defi'leri doğrudan gözönüne alması gerekirken birde mahkeme kararı getirmeye zorluyor. ( Bu kendini meclisin üstünde görme hatasıdır ve bu şekilde hem mükelleflere hem yargıya gereksiz yük yüklemektir, ayrıca kurumun boşuna avukatlık ücretleri ödemesine gerek oluyor. ) Ancak itirazlarınızı yazılı olarak yapın red ederlerse red yazısı ile birlikte yargıya başvurun (yürütmeyi durdurma istemi ile) kazanırsınız.

Gelelim zamanaşımı sürelerine, özetle;

1. Vadesi 30 Eylül 2008 veya öncesinde sona eren prim alacakları için zamanaşımı süresi;a) 07.12.1993 ve öncesinde sona eren alacaklar için, Borçlar Kanunu hükümlerine istinaden, ödeme süresinin sona erdiği tarihi takip eden günden itibaren on yıl,
b) 08.12.1993 ila 05.07.2004 tarihleri arasında sona eren alacaklar için, 6183 sayılı Kanun hükümlerine istinaden, alacağın ödeme süresinin sona erdiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren beş yıl,
c) 06.07.2004 ila 30.09.2008 tarihleri arasında sona eren alacaklar için, Borçlar Kanunu hükümlerine istinaden, ödeme süresinin sona erdiği tarihi takip eden günden itibaren on yıl, olarak dikkate alınacaktır.
2. Vadesi 01.10.2008 veya sonrasında sona eren prim alacakları için zaman aşımı süresi;Bu döneme ait prim borçlar, yasal ödeme süresinin sona erdiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren on yıllık zamanaşımı süresine tabi olacaktır. Bununla birlikte; 93. Madde’nin ikinci fıkrasında; “... Kurumun prim ve diğer alacakları; mahkeme kararı sonucunda doğmuş ise mahkeme kararının kesinleşme tarihinden, Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca yapılan tespitlerden doğmuş ise rapor tarihinden, kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatı gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelerden doğmuş ise bu soruşturma, denetim ve inceleme sonuçlarının Kuruma intikal ettiği tarihten veya bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden doğmuş ise bilgi ve belgenin Kuruma intikal ettiği tarihten itibaren, zamanaşımı on yıl olarak uygulanır...” hükmü bulunmaktadır.

SGK nın bunlarla yetinmeyerek iç genelgelerle de bazı düzenlemeler var. Bunlardan en sonuncusu 2012-27 sayılı genelgedir. Yukardaki şartlara bakmaksızın zamanaşımı sürelerini ihlal ettiği açıktır. Ancak mahkeme kararları bunların aksine gelişmekte ve mükellefler bu davaları kazanmaktadırlar.

Durumunuzu bu esaslar çerçevesinde incelemenizde yarar var.