103 Nolu Kdv Sütunu

Simdi arkadaslar alinan malin iadesi ve kestigimiz fiyat farki faturalarinin muhasebe kaydi nasil olmalidir

Ismail bey yanlisim varsa duzeltin hem alistan iadeler hem de kestigimiz fiyat farki faturalarinin kaydi
100
602
391 midir

Cunku 153 u kullanirsak kdv beyannnamesinde alinan malin iadesi kismina yazarsak kdv aylik satislarimiz ile aylik mizandaki satislarimiz birbirini tutmucak bu yuzden

100
602
391
Kullanilir?

Cunku 153 u kullanirsak kdv beyannnamesinde alinan malin iadesi kismina yazarsak kdv aylik satislarimiz ile aylik mizandaki satislarimiz birbirini tutmucak bu yuzden

100
602
391
Kullanilir?
öncelikle tek bir soruda bütün soruları yazarsanız okuması daha kolay olucaktır ,Fiyat farkı dediğiniz olan alınan bir malın ücretinin düşürülmesi veya malın bir kısmının bozulması veya sözleşme gereği kickback faturaları gibi geri ödenmesidir sonuçta bunların hepsi alınan malların iadesi veya gerçeklemeyen işlemlerdir,
2-alınan mallarının işlemlerini matrah-kdv ayrımı yapmanıza gerek yoktur toplam matrah toplam kdv yeterlidir...
3-153 hesap kullanırsa kdv kümülatif matrah,geçiçi vergi brüt satışlar,kurumlar/Gv matrahları tutmamaktadir ayrıca maliye bakanlığının tebliği sonucunda 153 yerine 602 kullanılması öngörülmüştür istisnaları kdv tabi olmayan mallar 153 ten çıkılmaktadır...

@ismail0309

"3-153 hesap kullanırsa kdv kümülatif matrah,geçiçi vergi brüt satışlar,kurumlar/Gv matrahları tutmamaktadir ayrıca maliye bakanlığının tebliği sonucunda 153 yerine 602 kullanılması öngörülmüştür"

adıgeçen tebliğ hangisi bilgi verebilirmisiniz.

@ismail0309

"3-153 hesap kullanırsa kdv kümülatif matrah,geçiçi vergi brüt satışlar,kurumlar/Gv matrahları tutmamaktadir ayrıca maliye bakanlığının tebliği sonucunda 153 yerine 602 kullanılması öngörülmüştür"

adıgeçen tebliğ hangisi bilgi verebilirmisiniz.
Bu Tebliği bulamadım ama vardı böyle bişi bendekide silinmiş biz bu şekilde yapıyoruz ama bende hatalı olabilirim buna üstadımın bakması lazım @Tahsin Kurt üstadım bu konuya bakabilirmisiniz?

Merhaba
Kendi düşüncemi yazayım.
Arkadaşlar düzenlenen fiyat farkı faturalarını neden 602 ile ilişkilendiriyorsunuz.602 hesap tanımının neresinde geçiyor bu?Fiyat farkını, vade farkı veya kur farkıyla karıştırıyor olabilir misiniz?Fiyat farkı genelde ne amaçla kesilir?Ürünün fiyatında değişme olur veya ürünün birim fiyatı hatalı yazılırsa genelde fiyat farkı bu amaçla düzenlenir.Yani kısaca "matrahta değişiklik olduğu hallerde" ortaya çıkar.Bu da direkt satışın kendisini ilgilendirir.Dolayısıyla yine 600 hesabıdır.600 hesabında ayrı bir tali hesapta takip edilebilir.
* Aynı şekilde yine alınan mal üzerinden daha sonra alınan fiyat farkı faturası yine 153 hesabının borcuna kaydedilir.
* Daha önce alınmış bir malın iadesi söz konusuysa 153 hesabının alacağına kaydedilir.Kdv'si,beyanda 504 nolu satırda beyan edilir.

Bu Tebliği bulamadım ama vardı böyle bişi bendekide silinmiş biz bu şekilde yapıyoruz ama bende hatalı olabilirim buna üstadımın bakması lazım @Tahsin Kurt üstadım bu konuya bakabilirmisiniz?

Bulamamanız doğal çünkü zaten böyle bir tebliğ yok, yorum öncesi 602 hesap açıklamasını okumuş olsaydınız zaten bu hesaba kaydın mümkün olmadığını da görürdünüz.

Tahsin kardeşim zaten 153 olduğunu yazmış ben bu konuya tekrar girmeyeyim.

Tavsiyem, bir konu hakkında yorum yazmadan önce, tekrar incelemek ve doğruyu yazmaya gayret göstermektir. Yoksa hiç yazmamak daha doğrudur, insanlara bilgi verirken yanlış yönlendirmek hele bizim mesleğimizde tahmin edemiyeceğiniz sıkıntılara sebep olabilir.