12-1-2 Ay Primlerinin Bir Kısmı Erteleniyor!

İşler tam çorba oldu!
3869,99 rakamının içinde tüm teşvikler de bulunmakta. Bu rakamdan %5 ve asgari ücret ve diğer teşvik rakamlarını da düştükten sonra bir rakam kalıyorsa ödeyeceğiniz prim -> çıkan rakam+işsizlik+dv kadar olacak.
En iyi çözüm internet bankacılığı şifreniz var ise (herhangi birinin olabilir) ödeme yapıyormuş gibi yapıp ekranda görünen rakamı istediğiniz yöntemle ödemek.

%5 indirimsiz rakamını mı görüyoruz o ekranda?

Net olan 22.583,70+3.869,99=26.453,69 rakamı tüm teşvikler düşülmeden önceki (prime esas kazanç*toplam prim oranı) rakam. 26.453,69 dan ne kadar ne teşviği düşülerek ertelenen prim bulunuyor orası meçhul.
kanuna göre 60 * asgari ücret teş. yararlananların gün sayısı * prim oranı şeklinde bulunacak.
-/-
Büyük ihtimal yapamayacaksınız. Çünkü bankalara erteleme sonrası rakam gitmekte. Yapabileceğiniz aradaki farkı ayırıp bir şekilde saklamak. Eğer banka sistemlerinde "ertelenmiş prim tahsilatı" gibi bir seçenek açıldı veya ileride açılır ise o zaman ödeyebileceksiniz gibi görünüyor.

Net olan 22.583,70+3.869,99=26.453,69 rakamı tüm teşvikler düşülmeden önceki (prime esas kazanç*toplam prim oranı) rakam. 26.453,69 dan ne kadar ne teşviği düşülerek ertelenen prim bulunuyor orası meçhul.
kanuna göre 60 * asgari ücret teş. yararlananların gün sayısı * prim oranı şeklinde bulunacak.
-/-
Büyük ihtimal yapamayacaksınız. Çünkü bankalara erteleme sonrası rakam gitmekte. Yapabileceğiniz aradaki farkı ayırıp bir şekilde saklamak. Eğer banka sistemlerinde "ertelenmiş prim tahsilatı" gibi bir seçenek açıldı veya ileride açılır ise o zaman ödeyebileceksiniz gibi görünüyor.

Şimdi kontrol ettiğimde dediğiniz gibi cıktı 2016/12. ay da görünen prim rakamı tahakkuk fişlerimdeki(genel, engelli) toplam %5 indirim tutarına denk geliyor yani ödemeyeceğim rakam bu.
işsizlik tutarı ile d.v. ödeyeceğim(kdv iade alacağımızdan mahsupla ödüyoruz borçlarımızı sorun olacağını zannetmiyorum)

Tek problem asgari ücret desteği hakkımızın kaybolup kaybolmayacağı

Arkadaşlar şöyle bir sistem yapmış bankalar. Önce tüm dosyalarda ertelemeden sonra kalan prim ödenecek. Ödeme yapıldıktan sonra tekrar ödemeye girdiğinizde bu sefer kalan prim tutarı çıkıyor. Eğer onu da öderseniz tüm primi ödemiş oluyorsunuz erteleme yapmadan. Yani 2 kere işlem olacak ödemelerde. Önce ertelemeden sonra kalan tutar, sonra tamamını ödemek isteyen mükelleflerde tekrar ödeme ekranına girerek kalan tutar ödenecek.

Bizim diğer şirketin tutarları aşağıdaki gibi
Toplam prim:4.761,00 TL
Erteleme Prim:3.726,00 TL
Kalan prim:1.035,00 TL

%5 İndirim Tutarı:690,00 TL
6661 A.Ü Desteği: 599,40 TL

Sizce 1.035,00 tl primden 690,00 TL %5 indirimi düşüp kalan 345,00 tl ödemeli miyim yoksa asgari ücret desteğine istinaden onuda düşüp mayıs da kalan desteği mi düşmeliyim.
(Bankadan hiç ödemedim mahsuplu ödeme yaptığımız için o yüzden o ekranlardan kontrolü bilmiyorum)

SGK ekran hatası yapmış! Ertelenen prim 9/2017 değil 10/2017 ayında ödenecek.
-/-
Eğer int. bankacılığına girebiliyorsanız; ödemeler -> sgk ödemeleri -> sgk cari dönem prim ödemeleri vb adımlardan gidip işyeri nosunu yazıp sorgulatırsanız ekrana bir rakam gelir, geldikten sonra işleme devam etmez iseniz ödeme işlemi tamamlanmaz. Yani sorgulama yapıp çıkın.

Teşekkürler denedim az önce ödemem gereken rakamı buldum.
Bence sgk hata yapmamış 2017/9 ödemesi 2017/10. ayda oluyor o sebeple görünüyor olabilir.

Ben biraz önce ilk olarak damga+işsizliği ödedim ve sonra tekrar girerek kalan rakamı ödemek istedim,fakat ekranda gözüken tutar ile benim ilk olarak ödediğimi toplayınca tahakkuktaki rakama geliyor yani asgari ücret desteği iptal olmuş oluyor : /

Tahakkukta yazan : 560,58

İlk ödemede sistemde gözüken : 74,71
6661 mahsup tutar : 9,77
İkinci ödemede sistemde gözüken : 476,10

Yani bu durumda ertelemeden peşin ödemek istesek bile 100 liralık asgari ücret desteğimiz kalkmışmı oluyor?

Evet arkadaşlar öyle bir sorun var. Tamamını ödemek isterseniz 2. ödemede asgari ücret destek indirimi düşmüyor sistemden. Büyük bir sorun var şuan. Biraz daha bekleyelim bankalar düzeltir belki sorunu ya da ödemeleri uzatacaklar mecbur. Ertelemek isteyen için sorun yok ancak tamamını ödemek isteyen kişi asgari ücret desteği indiriminden yararlanamıyor gibi gözüküyor şu an.

Sgk Erteleme Duyurusu Vay Be!

[FONT=&quot]T.C.[/FONT][FONT=&quot]Sosyal Güvenlik Kurumu[/FONT]
[h=4]DUYURU[/h][FONT=&quot]6770 sayılı Kanunun 28. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen Geçici 72. maddede yer alan prim ertelemesi kapsamına giren özel sektör işverenlerimizin, 2016/Aralık ayına ilişkin sigorta prim borçlarının anılan maddede öngörüldüğü şekilde hesaplanan miktarı, herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın 31/10/2017 tarihine kadar ertelenmiştir.[/FONT][FONT=&quot]Prim erteleme işlemleri sonrasında banka tahsilat ekranlarına, sigorta prim teşvikleri ve asgari ücret desteğinin yanı sıra ertelenen kısım düşüldükten sonraki kalan miktar yansıtıldığından, işverenlerimizin 2016/12. aya ilişkin olup banka tahsilat ekranlarında gösterilen borçların tamamını 31/1/2017 tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir.[/FONT][FONT=&quot]İşverenlerimizin 2016/12. aya ilişkin olan sigorta prim borçlarından ertelenen kısmının ödeme süresi 31/10/2017 tarihinde sona ereceğinden 2016/12. aya ilişkin olmakla birlikte ödeme süresi ertelenmiş olan bu borçlar sisteme 2017/9. ay borcu olarak aktarılmış olup, ertelenmiş borçların e‐ Bildirge ekranlarımızda yer alan “İşveren Borç Görüntüleme (Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, İcra Bilgileri)” seçeneğinde gösterimi sağlanmıştır.[/FONT][FONT=&quot]İşverenlerimizin bankaya yansıtılan borcu hesaplarken e‐Bildirge ekranlarında gösterilen 2016/12. döneme ilişkin sigorta prim borcundan ayrıca 2016/11. aya ilişkin hak kazanılmış asgari ücret desteğini de düşmeleri gerekmektedir.[/FONT][FONT=&quot]Diğer taraftan, anılan madde uyarınca gerek damga vergisi, gerekse işsizlik sigortası prim borçlarının ertelenmesi sözkonusu olmadığı gibi, sigorta prim teşviklerinden yararlanılabilmesi için ertelenen tutar dışında kalan bakiye sigorta primlerinin de yasal süresi içinde ödenmesi icap etmektedir. Dolayısıyla işverenlerimizin 2016/12. aya ilişkin olup prim ertelemesi dışında kalan sigorta prim borçları ile işsizlik sigortası prim borçları ve damga vergilerini 31/1/2017 tarihinde kadar ödemeye azami özen göstermeleri gerekmektedir.[/FONT][FONT=&quot]Öte yandan, 2016/12. aya ilişkin prim borçlarının tamamını (ertelenmiş ve ertelenmemiş borçları) vadesi içinde ödemek isteyen işverenlerimizin, 31/1/2017 tarihine kadar ödenmesi gereken kısım için ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, tekrar ödeme talebinde bulunmaları halinde ertelenmiş prim borçlarını da ödemeleri mümkün bulunmaktadır.[/FONT][FONT=&quot]İşverenlerimize saygıyla duyurulur.[/FONT]

Merhaba arkadaşlar.
Sgk'nın duyurusundaki bir bölüm dikkatimi çekti.(Mavi ile işaretli bölüm)Peşin ödemek isteyenler 6661 indirimi kadar eksik ödeme yapacak anlıyorum.Sizler nasıl yorumluyorsunuz bunu acaba?

Evet sistemde aynen böyle görünüyor.
Şöyle rakamsal örnek vereyim.(daha 10 dakika önce firmamla görüşme yaptım)
Normal ssk ödemesi (tahakkukta yazan) 2700 TL
Asgari ücret indirimi 500 TL
Ödemesi gereken rakam 2200 TL idi.
Ödemek için sisteme girdiğinde ötelenmiş kısım haricinde 270 TL borç yazdı ve (deneme amacıyla) bunu ödedi.
Fakat sistemde görünen borç 2200-270= 1930 olması gerekirken 2700-270= 2430 olarak görünüyor.
Asgari ücret indirimi uçtu..İndirim ne oldu diye soruyor...
Bende yarına kadar bekle bakalım dedim.

Birde şöyle bir sorun var.
Banka sistemine ilk ödeme için girdiğinde ekrana sadece erteleme rakamı düşülmüş haliyle yani 270 TL görünecek şekilde borcu gelmiş.Yani ertelemesiz şu kadar,ertelemeli şu kadar şeklinde 2 seçenek falan gelmedi.Mükellef bu rakamı ödedikten sonra tekrar borç ödeme ekranına geri döndü,orada düşülmüş (kalan ertelenmiş) halini gördü..Bunda da asgari ücret indirimi yok..

Abuk sabuk bir sistem oldu bu....Yarın tekrar bakacak.

Asgari ücret indirimi ortadan kalkmaz herhalde.Kalkacaksa bu ertelemenin ne faydası var.Erteliyorum ama indirimini de elinden alıyorum demezler değil mi :)

Çok güzel yazmışlarda tamamını ödemek istediğinde asgari ücret desteği indirimi olmuyor onu düzeltsinler önce.

Merhaba,
aylık bildirgeden baktığında ertelenmeyen , ödenecek olan prim tutarını görebiliyorum.
ancak bankada işsizlik ve damga hariç hiç ödeme görünmüyor.
sgk ya da ulaşamıyorum.
var mı böyle sorun yaşayan ?