15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
15 soru lazımdı 16 yapmışım. yanlış anlaşılmasın da merak ettiğim bişey var. benim doğru yaptıgım soru iptal edilirse bana etkisi nasıl olur.

Sizin değişen bir şey olmuyor. İptal edilen soru herkes için doğru kabul ediliyor. Bu yüzden hiç sıkıntı yok. Bir kaç soruyla kalabilecek olan arkadaşlarımız var onlara yardım edin lütfen...

A grubu 6. soruda SPK'na tabi kuruluşlardan hagileri tam ve doğru olarak üçer aylık ara dönem bilanço ve gelir tablosu düzenleme yükümlülüğündedir. Cevaplarda I-menkul kıymet yatırım fonları II-hisse senetleri İMKB de işlem gören a.o.lar III-menkul kıymet yatırım ortaklıkları cevap d:ıı ve III.
ancak Sermaye Piyasasında Ara Mali Tablolara İlişkin İlke ve Kurallar Hakkında Tebliğ (Seri:XI, No:3) de Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü

Madde 3/A — (Ek: Seri: XI, No: 8 sayılı Tebliğ ile) Tebliğ kapsamındaki işletmelerden;

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil "hisse senetleri menkul kıymet borsalarında" işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,...için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. deniliyor. Burada tebliğde yer alan menkul kıymet borsalarında ibaresi kısıtlanarak İMKB denilmiş. Bu hata olarak kabul edilebilir mi.

üstadım ilginç bir yerden yaklaşmışsınız tebrik ederim öncelikle.siz İMKB denilerek bahsi geçen hisse senetleri menkul kıymet borsalarında işlem gören işletmelerin sanki sadece İMKB de işlem gören işletmeler içinmiş gibi algılandığını ve bu işletmelerin İMKB ibaresiyle aslında alanın kısıtlandığını düşünüyorsunuz değilmi?doğrumu anladım...bence iptal yolu var üstadım..

yani abd de olduğu gibi türkiyede de imkb dışında menkul kıymet borsaları olabilir. bu nedenle doğru olan cevap eksik ve kısıtlayıcı

A grubu 6. soruda SPK'na tabi kuruluşlardan hagileri tam ve doğru olarak üçer aylık ara dönem bilanço ve gelir tablosu düzenleme yükümlülüğündedir. Cevaplarda I-menkul kıymet yatırım fonları II-hisse senetleri İMKB de işlem gören a.o.lar III-menkul kıymet yatırım ortaklıkları cevap d:ıı ve III.
ancak Sermaye Piyasasında Ara Mali Tablolara İlişkin İlke ve Kurallar Hakkında Tebliğ (Seri:XI, No:3) de Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü

Madde 3/A — (Ek: Seri: XI, No: 8 sayılı Tebliğ ile) Tebliğ kapsamındaki işletmelerden;

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil "hisse senetleri menkul kıymet borsalarında" işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,...için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. deniliyor. Burada tebliğde yer alan menkul kıymet borsalarında ibaresi kısıtlanarak İMKB denilmiş. Bu hata olarak kabul edilebilir mi.

arkadaşım bu soruyu bende araştırdım tebliğe nokta atışlı bir soru bu.

Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil hisse senetleri menkul kıymet borsalarında işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,
b) Aracı kurumlar ve menkul kıymet yatırım fonları hesap dönemlerinin ilk 6 aylık dönemi,

için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. Ancak, bu Tebliğ uyarınca ilk kez hazırlanması durumunda, ara bilanço ve gelir tablosu, bir hesap dönemine mahsus olmak üzere karşılaştırmalı olarak hazırlanmayabilir. Bu durumda tutarlılık kavramının sonucu olarak gerekli açıklamaların mali tablo dipnotlarında bulunması zorunludur.

İptali gereken soru varsa işime gelse de gelmese de iptalini desteklerim zaten. Hak yerini bulsun önemli olan o. İnşallah hiç kimse pisipisine kaybetmez.

arkadaşım bu soruyu bende araştırdım tebliğe nokta atışlı bir soru bu.

Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil hisse senetleri menkul kıymet borsalarında işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,
b) Aracı kurumlar ve menkul kıymet yatırım fonları hesap dönemlerinin ilk 6 aylık dönemi,

için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. Ancak, bu Tebliğ uyarınca ilk kez hazırlanması durumunda, ara bilanço ve gelir tablosu, bir hesap dönemine mahsus olmak üzere karşılaştırmalı olarak hazırlanmayabilir. Bu durumda tutarlılık kavramının sonucu olarak gerekli açıklamaların mali tablo dipnotlarında bulunması zorunludur.

Ben bu soruda Menkul kıymet yatırım fonları ve munkul kıymet yatırım ortaklıklarının 6 aylık dönemler itibariyle mali tablo hazırlama yükümlülüklerinin olduğunu örnek soru da çözmüştüm. Burada bu kabul edilmiyor. Bu soruya iptal edilebilir mi?

yani abd de olduğu gibi türkiyede de imkb dışında menkul kıymet borsaları olabilir. bu nedenle doğru olan cevap eksik ve kısıtlayıcı

01.01.2005 tarihinden itibaren hisse senetleri piyasalarında ve diğer tüm teşkilatlanmış borsalarda mali tabloların UFRS’na uygun olarak hazırlanması tüm AB ülkelerinde zorunu hale getirilmiştir ve ülkemizde de bu esas benimsenmiştir.Yani evrenseldir.Ülkemizdeki Muhasebe standartlarının oluşumu bütün dünyada uluslararası standartların ve uluslararası raporların yaygınlaşmasının bir parçasıdır.Zaten bu evrensellik nedeniyle tebliğde sadece menkul kıymet borsası ibaresi vardır diye düşünüyorum üstadım.bunu kullanabiliriz bence..saygılar..

Arkadaşlar herkes ortak belirli sorularda haklı gerekçeleri olarak sorulara itiraz etmektedir. Tüm itiraz edilecek soruları ilk önce bir toplayalım sonra itiraz açıklamamızı ortak bir şekilde ne yazmamız gerekiyorsa onu yazalım diyorum ben . Benim için 60 almam yetiyor ancak 2 soru ile kaçırıyorum . Hakkımızda hayırlısı A kitapçığında 7 - 10 - 19 - 21-25 sorular

Özellikle A kitapçığı 25.soruya herkes bakabilir mi ben A ve C arasında kaldım ikisi de yanlış çünkü %100 eminim . A şıkkında araştırma harcamaları gider olarak muhasebeleştirilir yazıyor yanlış sadece Geliştirme harcamaları gider olarak muhasebeleştirilmeli . Ben sınavda 2 şık arasında kaldım yanlış olduğunu düşünerekten A şıkkını işaretlemiştim .

Kesinlikle katılıyorum bende seninle aynı fikiri düşünerekten yanlış olarak A şıkkını işaretledim . Araştırma değilde Geliştirme harcamaları Gider olarak muhasebeleştirilir diye biliyorum ben .

tms 38

Kesinlikle katılıyorum bende seninle aynı fikiri düşünerekten yanlış olarak A şıkkını işaretledim . Araştırma değilde Geliştirme harcamaları Gider olarak muhasebeleştirilir diye biliyorum ben .

tms 38 yazıp google dan ararsanız 25. sorunun doğru olduğu ortaya çıkar. hata yok bu soruda