15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

birde B grubu 6. soru kayırlı net değerini söylemiş ve birde gerçeğe uygun değerini söylemiş ama değerleme yapıp yapmadığını belirtmemiş ben gerçeğe uygun değerini şaşırtmak için verdiğini düşündüm. sizce de burada bir sıkıntı yok mu_?

Arkadaşlar itiraz etmem için ne yapmam gerekiyor kısaca izah edebilirmisiniz

SINAV SORULARINA İTİRAZ PROSEDÜRÜ
Sorulara yapılacak itirazlar "İtiraz Formu" kullanılarak Kuruluşumuza yazılı olarak yapılacaktır. İtiraz edilecek her soru için ayrı bir form doldurulması gerekmektedir.
Sorulara yapılacak itirazlar "İtiraz Formu" kullanılarak Kuruluşumuza yazılı olarak yapılacaktır. İtiraz edilecek her soru için ayrı bir form doldurulması gerekmektedir. Birden fazla Sınav sorusuna itiraz başvurusunda bulunacak adaylar soru itiraz ücretini, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün, T.C Ziraat Bankası A.Ş. Beşevler/ANKARA Şubesindeki 5495218–5001 no'lu hesabına Online Tahsilat Programı aracılığıyla T.C Ziraat Bankası A.Ş. şubelerinden, sadece bir soruya itiraz edecek adaylar ise soru itiraz ücretini T.C Ziraat Bankası A.Ş.’nin para yatırma özelliği bulunan ATM’leri aracılığı ile yapılabilecektir. Sınav Soru itirazları, itiraz edilecek her soru için 10 TL (On TL KDV Dâhil) olup alınan banka dekontu ile kabul edilecektir.
Sınav sorularına itirazlar; 18.12.2012 tarihinde başlamış olup 26.12.2012 tarihi saat 17:00 itibariyle sonra erecektir. Bu süreler içerisinde Kuruluşumuz kayıtlarına girmeyen, banka dekontu, T.C. Kimlik numarası, adı, soyadı, itiraz gerekçesi, imza ve adresi olmayan dilekçeler, telefon, faks ve elektronik posta ile yapılan itirazlar ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınav sonuçlarının açıklanmasını takiben ayrıca duyurulacak sınav sonuçlarına itiraz döneminde yapılacak soru itirazları dikkate alınmayacak olup, sorulara yapılacak itirazların mutlaka yukarıda belirtilen şekilde ve sürelerde yapılması gerekmektedir.

merhaba arkadaşlar benimde 18 doğruya ihtiyacım var...16 doğruda sınırdayım itirazlarla ilgili desteklerinizi bekliyoruz...

arkadaşlar birde B grubu 8. soruda sizcede cevap a mı_? ülkenin otoritelerinin etkisi geçerli para biriminde etkisi yok mudur_?

hocam bende aynı senin gibi düşündüm ama bu soruya itiraz etmek demek standarda itiraz etmek demek.tms 21 kur değişim etkileri standardının altında geçerli para biriminin tespitinde dikkate alınacak faktörlerin 3 maddesi b-c-d şıkkı...kabak gibi ortada deyim neredeyse...ama sana yüzde yüz katılıyorum standartta eksiklik var bence.nasıl bi ülkenin finansal otoritesi geçerli para biriminin tespitinde etkili olamaz ,enteresan...

Arkadaşlar tam sınırdayım A Grubu 7. ve 10. sorular cevaplarını hatırlamıyordum ve şuan iptal edilebilir sorular olduğu açık... 1 soruya ihtiyacım var... yok mu başka iptal edilebilecek soru...

Arkadaşlar tam sınırdayım A Grubu 7. ve 10. sorular cevaplarını hatırlamıyordum ve şuan iptal edilebilir sorular olduğu açık... 1 soruya ihtiyacım var... yok mu başka iptal edilebilecek soru...

a grubu 10.soru gerçekten katılımlarla birlikte iptal edilebilecek bir soru,kesin itiraz edeceğim 1.soru.banada bitane lazım...

arkadaşlar iptal edileceğini düşündüğünüz soruları gerekçeleri ile paylaşırsanız aynı gerekçelerle bizde itirazda bulunmuş oluruz

A grubu 10. soru hatalı

8413 Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - SORUDA BÖYLE GEÇİYOR
8413 Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - TEBLİĞDE İSE BÖYLE GEÇİYOR.

SORUDA KISA VEYA UZUN DİYE BELİRTİLMİŞ OLMASI GEREKİRDİ ,ÇÜNKÜ TEBLİĞ BÖYLE.

a grubu 10.soru gerçekten katılımlarla birlikte iptal edilebilecek bir soru,kesin itiraz edeceğim 1.soru.banada bitane lazım...

a grubu 7. soruda kesin iptal çünkü
MADDE 5 - (1) Aşağıdaki işletmelerin Kurul düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya
açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabidir.
a) Aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar,
b) Aracı kurumlar,
c) Portföy yönetim şirketleri,
ç) Yatırım fonları,
d) Emeklilik yatırım fonları,
e) Yatırım ortaklıkları,
f) Konut finansmanı fonları,
g) Varlık finansmanı fonları,
ğ) İpotek finansmanı kuruluşları,
h) (Değişik: Seri: x, No: 25 sayılı Tebliğ ile) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer
piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar,
ı) (Değişik: Seri: x, No: 25 sayılı Tebliğ ile) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer
piyasalarda işlem görmeyen ancak Kanun kapsamında halka açık sayılan ortaklıklar,
i) Kanun’da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer
piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
j) Kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler.
(2) (Değişik: Seri:X, No:24 sayılı Tebliğ ile) Yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde
belirtilen işletmelerin, Kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki
özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim)
kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı
bağımsız denetime tabidir. (Ek: Seri:X, No: 26 sayılı Tebliğ ile) İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Gelişen
İşletmeler Yönetmeliği kapsamında payları Gelişen İşletmeler Piyasası Listesi’nde yer alan ortaklıkların altı
aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamında değildir.

a grubu 7. Soruda kesin iptal çünkü
madde 5 - (1) aşağıdaki işletmelerin kurul düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya
açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabidir.
A) aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar,
b) aracı kurumlar,
c) portföy yönetim şirketleri,
ç) yatırım fonları,
d) emeklilik yatırım fonları,
e) yatırım ortaklıkları,
f) konut finansmanı fonları,
g) varlık finansmanı fonları,
ğ) ipotek finansmanı kuruluşları,
h) (değişik: Seri: X, no: 25 sayılı tebliğ ile) sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer
piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar,
ı) (değişik: Seri: X, no: 25 sayılı tebliğ ile) sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer
piyasalarda işlem görmeyen ancak kanun kapsamında halka açık sayılan ortaklıklar,
i) kanun’da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer
piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
j) kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler.
(2) (değişik: Seri:x, no:24 sayılı tebliğ ile) yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde
belirtilen işletmelerin, kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki
özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim)
kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı
bağımsız denetime tabidir. (ek: Seri:x, no: 26 sayılı tebliğ ile) istanbul menkul kıymetler borsası gelişen
işletmeler yönetmeliği kapsamında payları gelişen işletmeler piyasası listesi’nde yer alan ortaklıkların altı
aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamında değildir.
bu sorudaki iptal sebebi nedir acaba?