15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
bu sorudaki iptal sebebi nedir acaba?

(2) (değişik: Seri:x, no:24 sayılı tebliğ ile) yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde
belirtilen işletmelerin, kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki
özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim)
kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı

bu anlamda
yani emeklilik yatırım fonları 3-6-9 aylık olması gerekiyor

benim sadece 1 soruya ihtiyacım var ve umarım 10. soru iptal olur itiraz süreci ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

bence de a grubunda aşağıdaki sorulara eğilmek lazım diye düşünüyorum. herkesin hem fikir olduğu sorular muhtemel iptal edilebilir.

tecrübeli ve bilgili arkadaşlar bizlere itiraz formu hazırlanması konusunda yardımcı olabilirlerse seviniriz.

teşekkürler

5. Soru
7. soru
10. soru (ben bunu sallamıştım ama tesadüf doğru :))

a grubu 7.sorunun kesinlikle hatalı olduğunu düşünüyorum.

emeklilik yatırım fonlar 3-6 -9 aylık ara dönemlerde denetim olur

selamlar,

ben bir soru daha yakaladığımı düşünüyorum. yarumlarınızı bekliyorum

TFRS 3 İşletme birleşmeleri - A grubu 19. Soru.

1. hata standardın ismi yanlış birşey çıkmaz ama yinede denemede fayda var

TFRS 3 İşletme Birleştirmeleri (sorda)
TFRS 3 İşletme Birleşmeleri (tebliğde)

2. hata yada yorum yanlışlığı yapıyorum.

Tebliği neredeyse derinlemesine okudum. sınava hazırlanırken bu kadar bakmamıştım.
Tebliğin hiç bir yerinde tam olarak bir açıklama yok.
şerefiyenin 20.000 olduğunu düşünüyorum.

yalnız bir yerde şöyle bir yazı var. Ana ortaklık ve azınlık payları ayrı ayrı belirtilmesi gerekir diye

http://www.alialagoz.com.tr/doc-dr-...di_cercevesinde_ters_iktisap_uygulamalari.pdf
Şerefiye tutarını belirlemede, öncelikle edinen işletmenin ortaklık oranı dikkate
alınmaz. Şerefiye tüm işletme için hesaplanır ve işletme bazında hesaplanan şerefiye,
ana ortaklık ve azınlık payı şeklinde ayrılarak raporlanmalıdır(Karapınar, 187, 2006

Tebliğde.
Şerefiye

51. Edinen işletme, birleşme tarihinde:

(a) İşletme birleşmesi sırasında elde edilen şerefiyeyi bir varlık olarak muhasebeleştirmeli ve,
(b) Başlangıçta şerefiyeyi, birleşme maliyetinin, edinen işletmenin Paragraf 36’ya göre muhasebeleştireceği tanımlanabilir varlıkların, yükümlülüklerin ve koşullu yükümlülüklerin gerçeğe uygun değerini aşan kısmı olan, maliyeti ile ölçmelidir.

52. İşletme birleşmesi sırasında elde edilen şerefiye, edinen işletmenin tek başına tanımlanabilir ve ayrı ayrı muhasebeleştirilir olmayan varlıklardan gelecekte ekonomik fayda elde etme beklentisi ile yaptığı ödemeyi temsil eder.

53. Edinilen işletmenin varlık, yükümlülük ve koşullu yükümlülüklerinin birleşme tarihinde ayrı ayrı muhasebeleştirilmesi için Paragraf 37’de belirtilen gerekli koşulları sağlamadığı ölçüde, şerefiye olarak kaydedilen (yada Paragraf 56’ya göre muhasebeleştirilen) tutar etkilenir. Çünkü şerefiye birleşme maliyetinin, edinilen işletmenin tanımlanabilir varlık, yükümlülük ve koşullu yükümlülüklerinin muhasebeleştirilmesinden sonra kalan kısmıdır.

54. İlk tahakkuktan sonra, edinen işletme, birleşme sırasında elde edilen şerefiyeyi birikmiş değer düşüklüğü indirildikten sonraki maliyeti ile değerlemelidir.

55. İşletme birleşmeleri sırasında devralınan şerefiye amortismana tabi tutulamaz. Bunun yerine, edinen işletme şerefiyeyi yıllık olarak veya koşullardaki değişikliklerin değer düşüklüğü olabileceğini işaret ettiği durumlarda daha sık aralıklarla “TMS 36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü” Standardına göre değer düşüklüğüne tabi tutmalıdır.

benim sadece 1 soruya ihtiyacım var ve umarım 10. soru iptal olur itiraz süreci ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

aynen benimde bir soruya ihtiyacım var. inşallah 10. soruyu iptal ettirebilirizde 1-2 soruda takılanların yüzü güler. herkes için hayırlısı.
benim ort. 69,33 oluyor. az önce spl yi aradım 69,33 olan ort. 70 e tamamlanır mı diye. afedersiniz ama cevap olarak babayı alırsın dediler :))

A grubu 6. soruda SPK'na tabi kuruluşlardan hagileri tam ve doğru olarak üçer aylık ara dönem bilanço ve gelir tablosu düzenleme yükümlülüğündedir. Cevaplarda I-menkul kıymet yatırım fonları II-hisse senetleri İMKB de işlem gören a.o.lar III-menkul kıymet yatırım ortaklıkları cevap d:ıı ve III.
ancak Sermaye Piyasasında Ara Mali Tablolara İlişkin İlke ve Kurallar Hakkında Tebliğ (Seri:XI, No:3) de Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü

Madde 3/A — (Ek: Seri: XI, No: 8 sayılı Tebliğ ile) Tebliğ kapsamındaki işletmelerden;

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil "hisse senetleri menkul kıymet borsalarında" işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,...için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. deniliyor. Burada tebliğde yer alan menkul kıymet borsalarında ibaresi kısıtlanarak İMKB denilmiş. Bu hata olarak kabul edilebilir mi.

ya inanamıyorum yaa. toplamda 209 yeterken bende 208 var. ben ne yapayım şimdi oturum ağlıyayım mı güleyim mi boşver mi diyim hep şaşırdım ya.

evet bende itiraz edecem bu soruya. ama tam olarak gerekçeye; Tebliğde "böyle" geçiyor, soru yanlış sorulmuştur diye mi yazalım

evet çünkü yanlış yönlendirme var bence.yani kısa veya uzun pozisyonu belirtilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.sonuçta burada önemli olan yevmiye kaydı değilmdir?yevmiye kaydını bilen soruyu yanıtlar.kısa veya uzun pozisyon olarak soruda belirtilmesi cevap şıkkını en fazla ikiye düşürür,o açıdan bakmak lazım..

ders geçme notu 60 ama hiçbir dersten 60 alma olasılığı yok. başarı ortalaması 70 ama ortalamanın 70 olma olasılığı yok. ne ilginç dimi

selamlar,

ben bir soru daha yakaladığımı düşünüyorum. yarumlarınızı bekliyorum

TFRS 3 İşletme birleşmeleri - A grubu 19. Soru.

1. hata standardın ismi yanlış birşey çıkmaz ama yinede denemede fayda var

TFRS 3 İşletme Birleştirmeleri (sorda)
TFRS 3 İşletme Birleşmeleri (tebliğde)

2. hata yada yorum yanlışlığı yapıyorum.

Tebliği neredeyse derinlemesine okudum. sınava hazırlanırken bu kadar bakmamıştım.
Tebliğin hiç bir yerinde tam olarak bir açıklama yok.
şerefiyenin 20.000 olduğunu düşünüyorum.

yalnız bir yerde şöyle bir yazı var. Ana ortaklık ve azınlık payları ayrı ayrı belirtilmesi gerekir diye

http://www.alialagoz.com.tr/doc-dr-...di_cercevesinde_ters_iktisap_uygulamalari.pdf
Şerefiye tutarını belirlemede, öncelikle edinen işletmenin ortaklık oranı dikkate
alınmaz. Şerefiye tüm işletme için hesaplanır ve işletme bazında hesaplanan şerefiye,
ana ortaklık ve azınlık payı şeklinde ayrılarak raporlanmalıdır(Karapınar, 187, 2006

Tebliğde.
Şerefiye

51. Edinen işletme, birleşme tarihinde:

(a) İşletme birleşmesi sırasında elde edilen şerefiyeyi bir varlık olarak muhasebeleştirmeli ve,
(b) Başlangıçta şerefiyeyi, birleşme maliyetinin, edinen işletmenin Paragraf 36’ya göre muhasebeleştireceği tanımlanabilir varlıkların, yükümlülüklerin ve koşullu yükümlülüklerin gerçeğe uygun değerini aşan kısmı olan, maliyeti ile ölçmelidir.

52. İşletme birleşmesi sırasında elde edilen şerefiye, edinen işletmenin tek başına tanımlanabilir ve ayrı ayrı muhasebeleştirilir olmayan varlıklardan gelecekte ekonomik fayda elde etme beklentisi ile yaptığı ödemeyi temsil eder.

53. Edinilen işletmenin varlık, yükümlülük ve koşullu yükümlülüklerinin birleşme tarihinde ayrı ayrı muhasebeleştirilmesi için Paragraf 37’de belirtilen gerekli koşulları sağlamadığı ölçüde, şerefiye olarak kaydedilen (yada Paragraf 56’ya göre muhasebeleştirilen) tutar etkilenir. Çünkü şerefiye birleşme maliyetinin, edinilen işletmenin tanımlanabilir varlık, yükümlülük ve koşullu yükümlülüklerinin muhasebeleştirilmesinden sonra kalan kısmıdır.

54. İlk tahakkuktan sonra, edinen işletme, birleşme sırasında elde edilen şerefiyeyi birikmiş değer düşüklüğü indirildikten sonraki maliyeti ile değerlemelidir.

55. İşletme birleşmeleri sırasında devralınan şerefiye amortismana tabi tutulamaz. Bunun yerine, edinen işletme şerefiyeyi yıllık olarak veya koşullardaki değişikliklerin değer düşüklüğü olabileceğini işaret ettiği durumlarda daha sık aralıklarla “TMS 36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü” Standardına göre değer düşüklüğüne tabi tutmalıdır.

Üstadım çalışmalarınız için çok teşekkür ederim. Bu sorunun gerekçesini soru itiraz formuna yazabileceğimiz şekilde yazarsanız çok sevinirim. Çok teşşekkürler. Saygılar sunarım.

15 soru lazımdı 16 yapmışım. yanlış anlaşılmasın da merak ettiğim bişey var. benim doğru yaptıgım soru iptal edilirse bana etkisi nasıl olur.