15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
yukarıda iptal başvurusu yapılabilecek sorular var. sabah kalkıp bankaya gidecem ve bu soruların en az 3 üne iptal için başvuracağım. 30-40 tl gidecek ama iptal olursa sınavı geçeceğim. siz de 10-20 tl ye kıyıp başvurun süre bitmeden

yukarıda iptal başvurusu yapılabilecek sorular var. sabah kalkıp bankaya gidecem ve bu soruların en az 3 üne iptal için başvuracağım. 30-40 tl gidecek ama iptal olursa sınavı geçeceğim. siz de 10-20 tl ye kıyıp başvurun süre bitmeden

bende A grubu 6 ve 10'a kesin itiraz edicem üstad.hayırlısı artık.bu platform bizim için önemli.burada yapılabilecek sağlam bir dayanışma ve örgütlenme sayesinde herkes istediğini alabilir diye ümit ediyorum..

Murat bey merak etmeyin bende en az sizin kadar bu sorunun iptal olmasını istiyorum çünkü bende yanlış yaptım bu soruyu,ama boşa kürekte çekmeyelim.şu anda sınavı yapan kurum kamu gözetim kurumu zaten.olmasa bile biz muhasebe standartları modülünden sınava giriyoruz tms-tfrs dende tabiki sorumluyuz.bir önceki sınavda kişilerin sadece 1 soruya itiraz edebildiğinden haberiniz varmıydı???bu sınavda da böyle olursa tek kurşunumuz var demektir onuda 12 den vurmamız gerekir diye düşünüyorum.itirazımızın istisnasız kabul edilebileceği hatalı sorular bulmalıyız...benim derdim o.yoksa ben bütün yanlış sorularıma iptal gerekçesi bulurum ve gönderirim yeterki sınırsız hakkım olsun:)[/QUOTE

Gökhan Bey

itiraz yapılabiliyor. beni korkuttun yaw.

Sorulara yapılacak itirazlar "İtiraz Formu" kullanılarak Kuruluşumuza yazılı olarak yapılacaktır. İtiraz edilecek her soru için ayrı bir form doldurulması gerekmektedir. Birden fazla Sınav sorusuna itiraz başvurusunda bulunacak adaylar soru itiraz ücretini, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün, T.C Ziraat Bankası A.Ş. Beşevler/ANKARA Şubesindeki 5495218–5001 no'lu hesabına Online Tahsilat Programı aracılığıyla T.C Ziraat Bankası A.Ş. şubelerinden, sadece bir soruya itiraz edecek adaylar ise soru itiraz ücretini T.C Ziraat Bankası A.Ş.’nin para yatırma özelliği bulunan ATM’leri aracılığı ile yapılabilecektir. Sınav Soru itirazları, itiraz edilecek her soru için 10 TL (On TL KDV Dâhil) olup alınan banka dekontu ile kabul edilecektir.

4 soruya itiraz edeceğim.
10. Soru +6 .soru +19.soru +15.soru

sınavda 2 soruyu değiştirdim son 1 dk kala ikiside doğruymuş. felaket bunalımdayım. neyse ki tekrar sınav açacakları konusuna bir söylenti var ne kadar doğru bilinmez.

yapmış olduğunuz ve yapacağınız yardımlar için teşekkür ederim.
saygılar.

Eğer bu sonuçlarla bu belgeyi alamazsak büyük haksızlık olur... Benim notlarım Mevzuat 76 Denetim 76 Standartlar 56 idi geçen sınavda... Ortalama sorunuda yok.. Şimdi tek bir soruyla kalmış olmak büyük haksızlık olur...

Tekrar sınav açılacağına ilişkin söylentilerin gerçek durumu nedir? Bizler bu sınavdan geçsekte kalsakta kalacak olan arkadaşlarımıza destek için her yolu denemeliyiz...

Sınav açılacağına ilişkin bilgilerin de acilen burada paylaşılmasını rica ederiz.

Estağfrllah hepimiz birbirimize yardımcı olalım ve geçelim istiyorum bu sınavı.Geçen sınav ayarlayamadılar bu sistemi sadece 1 soruya itiraz edebildik ondan dolayı bende tereddüt ettim.Bu sınavda da 2 soruya ihtiyacım var işte; A grubu 1.soru ve 24.soruyu bildiğim halde yapamadım,aynı bunalım bende de mevcut yanii..:)sıkıntı yok o zman sevindim istediğimiz soruya itiraz edebiliriz artık.ama bence tebliğden farklı olan 2 hatalı kabul edilebilcek soruya yoğunlaşmalıyız.A GRUBU 6 VE 10. sorulara mutlaka itiraz edilmeli...

saygılar..

aynen arkadaşım

5 soru itiraz edilebilir seviyede.

2 - 6 - 10 - 15 - 19

ben bugün 50 + 50 tl (2 kişiyiz) yatırıyorum. yaklaşık 2500 TL masraf yaptım 100 TL daha yaparım geçme umudum olacaksa.. yoksa emekler edindiğimiz bilgiler hariç çöp olacak.

tüm arkadaşlara duyurulur. şu saatten sonra sadece itiraz dilekçesi için uğraşalım.
İtiraz gerekçelerini herkes yazsın en uygun ve etkileyici olanları seçelim gönderelim bugün.

ivedilikle hazırlıyor ve sizlerden de bekliyorum...TŞK.

arkadaşlar iyi akşamlar;

b kitapçığından

19.soru : emeklilik yatırım fonları 3 ve 9 aylık ara dönemlere tabloları inceleme kapsamındadır. sorusu

a) Aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar,
b) Aracı kurumlar,
c) Portföy yönetim şirketleri,
ç) Yatırım fonları,
d) Emeklilik yatırım fonları,
e) Yatırım ortaklıkları,
f) Konut finansmanı fonları,
g) Varlık finansmanı fonları,
ğ) İpotek finansmanı kuruluşları,
h) (Değişik: Seri: x, No: 25 sayılı Tebliğ ile) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar,
ı) (Değişik: Seri: x, No: 25 sayılı Tebliğ ile) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem görmeyen ancak Kanun kapsamında halka açık sayılan ortaklıklar,
i) Kanun’da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
j) Kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler.
(2) (Değişik: Seri:X, No:24 sayılı Tebliğ ile) Yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde belirtilen işletmelerin, Kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı bağımsız denetime tabidir.

bu soruya itirazımı şu şekilde yapabiliriz : ara dönem finansal tablolar da 6 aylık ara dönem haricinde 3 ve 9 dokuz aylık finansal tabloların demesi gerekir di. baktığımız zaman sadece 3 ve 9 demesi eksik olmuş.

bu soru kesin iptal edilebilecek bir soru arkadaşlar

itiraz gerkçesi:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"A Kitabçığı 10.Soruda 8413 kodlu hesabın açıklaması (Hesap Adı) yanlış yazılmıştır. Hesap Kodu bilme gibi bir yükümlülüğümüz yoksa eğer bu soru yanlıştır.

Şöyleki;
8413 Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - Soruda
8413 Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı - Tebliğde

Kaynak: Aracı Kurum Hesap Planı ve Planın Kullanım Esasları Hakkında Tebliğ (Seri:XI, No:7) "
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

olmuş mu yorumlarınız ve varsa destekleyici kural ve tebliğ varsa.

itiraz gerkçesi:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

A Kitabçığı 15.Soruda % 0,5 oranlı masraf bedelinin Yapılmakta olan yatırımlara eklenmesinin yıl sonunda yapılması konusunda bir yanlışlık söz konusu olduğunu düşünüyorum. Tebliğde(TMS 23 Borçlanma Maliyeti) bu konu ile ilgili açıkça bir ifade yoktur. Yorumlanacak olursa eğer kredinin masrafı kredi çekildiğinde ödendiği için ya gider tahakkukunda takip edilmeli yada ödendiğinde maliyete alınmalı.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

Arkadaşlar kimseden ses çıkmıyor..

Şuana kadar itiraz edilecek sorular;

A GRUBU

2. SORU GEREKÇESİ:

6. SORU GEREKÇESİ:

7. SORU GEREKÇESİ: Spk tebliğinde emeklilik yatırım fonları 3-6-9 aylık ara dönem finansal tabloları inceleme kamsamında olduğu belirtiliyor. Bu durumda sorudaki bütün cevaplar yanlıştır.

10. SORU GEREKÇESİ: 8413 Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri hesabı (Soruda)
8413 Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyon Sözleşmeleri hesabı (Tebliğde)

19. SORU GEREKÇESİ: Şerefiyenin 20.000.- TL dir. (

Gerekçeleri burada soruların iptal edilmesi gerektiğini belirtilen arkadaşların görüşleridir. Ben toplu bir metin olması açısından bunları sizlere sunuyorum. Gerekçesi olmayan soruları yazan arkadaşlarımın soruların gerekçelerini yazmalarını rica ederim.

Saygılar sunarım.

itiraz gerkçesi:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"A Kitabçığı 10.Soruda 8413 kodlu hesabın açıklaması (Hesap Adı) yanlış yazılmıştır. Hesap Kodu bilme gibi bir yükümlülüğümüz yoksa eğer bu soru yanlıştır.

Şöyleki;

Kaynak: Aracı Kurum Hesap Planı ve Planın Kullanım Esasları Hakkında Tebliğ (Seri:XI, No:7) "
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

olmuş mu yorumlarınız ve varsa destekleyici kural ve tebliğ varsa.

murat bey gayet güzel olmuş ama bence "hesap kodu bilme gibi bir yükümlülüğümüz yoksa bu soru yanlıştır" demeyelim.yani en azından itiraz dilekçesine bunu yazmayalım.şöyle olabilir diye düşünüyorum.tebliğde belirtilen hesap açıklaması soruda eksik verilmiştir.ve bu eksiklik sonucu algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur.bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.gereğinin yapılmasını rica ederiz.gibiiii:)

murat bey gayet güzel olmuş ama bence "hesap kodu bilme gibi bir yükümlülüğümüz yoksa bu soru yanlıştır" demeyelim.yani en azından itiraz dilekçesine bunu yazmayalım.şöyle olabilir diye düşünüyorum.tebliğde belirtilen hesap açıklaması soruda eksik verilmiştir.ve bu eksiklik sonucu algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur.bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.gereğinin yapılmasını rica ederiz.gibiiii:)

böyle daha iyi oldu teşekkürler.

A Kitabçığı 10.Soruda 8413 kodlu hesabın açıklaması eksik verilmiştir.ve bu eksiklik sonucu algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur.bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.gereğinin yapılmasını rica ederiz

Şöyleki;

Kaynak: Aracı Kurum Hesap Planı ve Planın Kullanım Esasları Hakkında Tebliğ (Seri:XI, No:7)

A Grubu 6. Soru

Sorunun II nolu maddesinde geçen İstanbul menkul kıymetler borsasında işlem gören anonim ortaklıklar cümlesi Sorunun'' Tam ve Doğru olarak vermektedir. '' ibaresi ile çelişmektedir. Bu durum algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.

Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü
Madde 3/A — (Ek: Seri: XI, No: 8 sayılı Tebliğ ile) Tebliğ kapsamındaki işletmelerden;

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil hisse senetleri menkul kıymet borsalarında işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,
b) Aracı kurumlar ve menkul kıymet yatırım fonları hesap dönemlerinin ilk 6 aylık dönemi,

için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. Ancak, bu Tebliğ uyarınca ilk kez hazırlanması durumunda, ara bilanço ve gelir tablosu, bir hesap dönemine mahsus olmak üzere karşılaştırmalı olarak hazırlanmayabilir. Bu durumda tutarlılık kavramının sonucu olarak gerekli açıklamaların mali tablo dipnotlarında bulunması zorunludur.

A Grubu 6. Soru

Sorunun II nolu maddesinde geçen İstanbul menkul kıymetler borsasında işlem gören anonim ortaklıklar cümlesi Sorunun'' Tam ve Doğru olarak vermektedir. '' ibaresi ile çelişmektedir. Bu durum algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.

Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü
Madde 3/A — (Ek: Seri: XI, No: 8 sayılı Tebliğ ile) Tebliğ kapsamındaki işletmelerden;

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil hisse senetleri menkul kıymet borsalarında işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,
b) Aracı kurumlar ve menkul kıymet yatırım fonları hesap dönemlerinin ilk 6 aylık dönemi,

için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. Ancak, bu Tebliğ uyarınca ilk kez hazırlanması durumunda, ara bilanço ve gelir tablosu, bir hesap dönemine mahsus olmak üzere karşılaştırmalı olarak hazırlanmayabilir. Bu durumda tutarlılık kavramının sonucu olarak gerekli açıklamaların mali tablo dipnotlarında bulunması zorunludur.