15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
slm arkadaşlar
dün bankaya gittim 3 sorudan itirazımı yapayım diye birden fazla itirazı olanlar banka şubelerinden yapabiliyor diye yazıyor ya yapamadım. sorun şu ki içeriden otomatik olarak çıkmıyo hesap havale yapılması gerekiyo dedi bankacı ondan da 30 tl havale masrafı istediler sorunu müdüre kadar yansıttık en son o denediğinde de atm ye yönlendirdi şubeden ödeme yapamadık. biliyosunuz ki atm den yapılınca sadece 1 tane yapılıyor. bende kalktım SPL nin merkezine gittim durum bundan ibaret diye anlattım. bugün düzeltilecek sanırım. takipçisiyim. biraz önce aradığımda da meb ten haber beklediklerini söylediler. öğleden sonra belli olur büyük ihtimalle bilginize

Son düzenleme:
Deha eğitim kurumunu aradım. bu siteye yönlendirdim standart hocasını. siz de ulaşabildiğiniz kişilere ulaşın sayımızı artıralım.

slm arkadaşlar
dün bankaya gittim 3 sorudan itirazımı yapayım diye birden fazla itirazı olanlar banka şubelerinden yapabiliyor diye yazıyor ya yapamadım. sorun şu ki içeriden otomatik olarak çıkmıyo hesap havale yapılması gerekiyo dedi bankacı ondan da 30 tl havale masrafı istediler sorunu müdüre kadar yansıttık en son o denediğinde de atm ye yönlendirdi şubeden ödeme yapamadık. biliyosunuz ki atm den yapılınca sadece 1 tane yapılıyor. bende kalktım SPL nin merkezine gittim durum bundan ibaret diye anlattım. bugün düzeltilecek sanırım. takipçisiyim. biraz önce aradığımda da meb ten haber beklediklerini söylediler. öğleden sonra belli olur büyük ihtimalle bilginize

Teşekkür ederiz. Sorun düzeltilirse lütfen haber veriniz. İtirazlarımızı yapalım.

ARKADAŞLAR MUHASEBE STANDARTLARI A KİTAPÇIĞI 7.SORU MUHASEBE STANDARTLARI İLE İLGİLİ DEĞİL DENETİMLE İLGİLİ BİR SORU. İKİ GEREKÇEDEN İTİRAZ EDECEĞİM. DENETİM SORUSU OLDUĞU İÇİN VE A ŞIKKININ SORUNUN CEVABINI TAM KARŞILAMADIĞI İÇİN.TEBLİĞE GÖRE EMEKLİLİK YATIRIM FONLARININ 6 AYLIK FİNANSAL TABLOLARINDA SINIRLI DENETİME TABİ TUTULMUŞ.CEVAP TA BU EKSİK 3 VE 9 AYLIK TABLILARDA DENETİME TABİDİR DESE HADİ NEYSE.
Bağımsız denetime ve incelemeye (sınırlı bağımsız denetime) tabi işletmeler
MADDE 5 - (1) Aşağıdaki işletmelerin Kurul düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabidir.
d) Emeklilik yatırım fonları,
(2) (Değişik: Seri:X, No:24 sayılı Tebliğ ile) Yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde belirtilen işletmelerin, Kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı bağımsız denetime tabidir[/B]. (Ek: Seri:X, No: 26 sayılı Tebliğ ile) İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Gelişen İşletmeler Yönetmeliği kapsamında payları Gelişen İşletmeler Piyasası Listesi’nde yer alan ortaklıkların altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamında değildir.

ARKADAŞLAR MUHASEBE STANDARTLARI A KİTAPÇIĞI 7.SORU MUHASEBE STANDARTLARI İLE İLGİLİ DEĞİL DENETİMLE İLGİLİ BİR SORU. İKİ GEREKÇEDEN İTİRAZ EDECEĞİM. DENETİM SORUSU OLDUĞU İÇİN VE A ŞIKKININ SORUNUN CEVABINI TAM KARŞILAMADIĞI İÇİN.TEBLİĞE GÖRE EMEKLİLİK YATIRIM FONLARININ 6 AYLIK FİNANSAL TABLOLARINDA SINIRLI DENETİME TABİ TUTULMUŞ.CEVAP TA BU EKSİK 3 VE 9 AYLIK TABLILARDA DENETİME TABİDİR DESE HADİ NEYSE.
Bağımsız denetime ve incelemeye (sınırlı bağımsız denetime) tabi işletmeler
MADDE 5 - (1) Aşağıdaki işletmelerin Kurul düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabidir.
d) Emeklilik yatırım fonları,
(2) (Değişik: Seri:X, No:24 sayılı Tebliğ ile) Yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde belirtilen işletmelerin, Kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı bağımsız denetime tabidir[/B]. (Ek: Seri:X, No: 26 sayılı Tebliğ ile) İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Gelişen İşletmeler Yönetmeliği kapsamında payları Gelişen İşletmeler Piyasası Listesi’nde yer alan ortaklıkların altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamında değildir.

altınyaka arkadaşa katılıyorum .bende bu soruya itiraz edicem

itiraz gerkçesi:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

A Kitabçığı 15.Soruda % 0,5 oranlı masraf bedelinin Yapılmakta olan yatırımlara eklenmesinin yıl sonunda yapılması konusunda bir yanlışlık söz konusu olduğunu düşünüyorum. Tebliğde(TMS 23 Borçlanma Maliyeti) bu konu ile ilgili açıkça bir ifade yoktur. Yorumlanacak olursa eğer kredinin masrafı kredi çekildiğinde ödendiği için ya gider tahakkukunda takip edilmeli yada ödendiğinde maliyete alınmalı.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

Vadeli işlemlerde kısa ve uzun pozisyon alınması

Madde 15 – Müşterinin vadeli işlem sözleşmesinde uzun pozisyon alması halinde, 8410 Açık Uzun Pozisyon Vadeli İşlem Sözleşmeleri hesabına sözleşmelerin takasını gerçekleştiren kurumlar veya takas üyesi aracı kuruluş bazında vadeli işlem sözleşmeleri itibarıyla borç, 8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar hesabına müşteriler bazında vadeli işlem sözleşmeleri itibarıyla alacak kaydedilir.

Müşterinin vadeli işlem sözleşmesinde ilk defa kısa pozisyon alması halinde, 8411 Açık Kısa Pozisyon Vadeli İşlem Sözleşmeleri hesabına sözleşmelerin takasını gerçekleştiren kurumlar veya takas üyesi aracı kuruluş bazında, vadeli işlem sözleşmeleri itibarıyla borç, 8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar hesabına müşteri bazında, vadeli işlem sözleşmeleri itibarıyla alacak kaydedilir.

Vadeli işlem sözleşmesinin ters işlemle kapatılması, açık hesaplara ters kayıt düşülmek suretiyle muhasebeleştirilir. Global hesaplar hariç, bir hesapta aynı sözleşme ve aynı vadeye ait açık uzun ve kısa pozisyon aynı anda tutulmaz.

Vadeli işlem sözleşmelerinin portföy için alınması, satılması ve ters işlemle kapatılması, ayrı bir alt hesapta izlenmek suretiyle bu maddede belirtilen hükümler çerçevesinde muhasebeleştirilir.

itiraz edecem bi şekilde bu soruya üfff:( özentisizler ya

arkdaşlar selam;

b kitapçığı 6.sorusu : şirket birleşmelerinde şerefi ye ile ilgili olan soru

tfrs 3 şirket birleşmeleri :

Muhasebeleştirme ilkesi
10. Birleşme tarihi itibariyle edinen işletme, şerefiyeden ayrı olarak, edinilen işletmenin
edinilen tanımlanabilir varlıklarını, üstlenilen tanımlanabilir borçlarını ve kontrol
gücü olmayan paylarını (azınlık paylarını) muhasebeleştirir. Edinilen tanımlanabilir
varlıkların ve üstlenilen borçların muhasebeleştirilmesi 11 ve 12 nci Paragraflarda
belirtilen koşullara tabidir.

azınlık paylarının ayrı muhasebeleştirilmesi gerekir. soru da şerefiyeyi hesaplarkan azınlık payını da dikkate almışlar.
bu soruya itiraz edeceğim.

saygılarımla,

yukarıda iptal başvurusu yapılabilecek sorular var. sabah kalkıp bankaya gidecem ve bu soruların en az 3 üne iptal için başvuracağım. 30-40 tl gidecek ama iptal olursa sınavı geçeceğim. siz de 10-20 tl ye kıyıp başvurun süre bitmeden[/QUOTE

başvurmayacak arkadaşların başvuru parasını veririz yeterki onlar dilekçe versin :)

A Grubu 6. Soru

Sorunun II nolu maddesinde geçen İstanbul menkul kıymetler borsasında işlem gören anonim ortaklıklar cümlesi Sorunun'' Tam ve Doğru olarak vermektedir. '' ibaresi ile çelişmektedir. Bu durum algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.

Periyodik Ara Mali Tablo Düzenleme Yükümlülüğü
Madde 3/A — (Ek: Seri: XI, No: 8 sayılı Tebliğ ile) Tebliğ kapsamındaki işletmelerden;

a) Menkul kıymet yatırım ortaklıkları dahil hisse senetleri menkul kıymet borsalarında işlem görenler 3'er aylık ara dönemleri,
b) Aracı kurumlar ve menkul kıymet yatırım fonları hesap dönemlerinin ilk 6 aylık dönemi,

için bu tebliğde yer alan esaslara göre, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı ara bilanço ve gelir tablosu düzenlemekle yükümlüdürler. Ancak, bu Tebliğ uyarınca ilk kez hazırlanması durumunda, ara bilanço ve gelir tablosu, bir hesap dönemine mahsus olmak üzere karşılaştırmalı olarak hazırlanmayabilir. Bu durumda tutarlılık kavramının sonucu olarak gerekli açıklamaların mali tablo dipnotlarında bulunması zorunludur.

elinize sağlık murat bey gayet iyi yazmışsınız bir notta benden.burada imkb yazılarak bir kısıtlama getirilmiştir soruya.çünkü tebliğde açıkça hisse senetleri menkul kıymet borsalarında işlem görenler diye yazıyor.demekki sadece imkb yok.eğer tam ve doğru olarak demeselerdi soru yine doğruydu.ama allah razı olsunki tam ve doğru olarak demişler bize de umut ışığı doğmuş:)))hayırlısıyla inşallah...teşekürler

vadeli işlemlerde kısa ve uzun pozisyon alınması

madde 15 – müşterinin vadeli işlem sözleşmesinde uzun pozisyon alması halinde, 8410 açık uzun pozisyon vadeli işlem sözleşmeleri hesabına sözleşmelerin takasını gerçekleştiren kurumlar veya takas üyesi aracı kuruluş bazında vadeli işlem sözleşmeleri itibarıyla borç, 8910 açık pozisyon vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden alacaklılar hesabına müşteriler bazında vadeli işlem sözleşmeleri itibarıyla alacak kaydedilir.

Vadeli işlem sözleşmelerinin portföy için alınması, satılması ve ters işlemle kapatılması, ayrı bir alt hesapta izlenmek suretiyle bu maddede belirtilen hükümler çerçevesinde muhasebeleştirilir.

Itiraz edecem bi şekilde bu soruya üfff:( özentisizler ya

ben tam olarak neye itiraz edeceğini anlamadım. 8413 numaralı hesap yanlış orada. Başka yanlış göremedim.
Aynı konu üzerinde itiraz edersek daha etkili olur. Tabiki açıklamaları biraz çeşitlendirelim hepimiz aynı açıklamaları yapmayalım.

yukarıda iptal başvurusu yapılabilecek sorular var. sabah kalkıp bankaya gidecem ve bu soruların en az 3 üne iptal için başvuracağım. 30-40 tl gidecek ama iptal olursa sınavı geçeceğim. siz de 10-20 tl ye kıyıp başvurun süre bitmeden[/QUOTE

başvurmayacak arkadaşların başvuru parasını veririz yeterki onlar dilekçe versin :)

Bende sizinle aynı kanıdayım.. ben birini buldum 50 TL bugün yatırıyorum 5 soru için.

itiraz dilekçesi hakkında bi kaç sorum olacak daha önce göndermiş olan kişilere: 1-itiraz soru sayım birden fazla olduğu için, her soru için ayrı ayrı mı dekont almak gerekiyor? 2-posta adresi ? Arapcami Mahallesi,Bankalar Caddesi.
No: 21/A Kat:1-2 | 34420 Karaköy,Beyoğlu,İSTANBUL (SPL) 3- ödeme bir den fazla olduğu için ATM'den yapılır mı?

teşekkür ederim cevabınız için,

arkdaşlar selam;

b kitapçığı 6.sorusu : şirket birleşmelerinde şerefi ye ile ilgili olan soru

tfrs 3 şirket birleşmeleri :

Muhasebeleştirme ilkesi
10. Birleşme tarihi itibariyle edinen işletme, şerefiyeden ayrı olarak, edinilen işletmenin
edinilen tanımlanabilir varlıklarını, üstlenilen tanımlanabilir borçlarını ve kontrol
gücü olmayan paylarını (azınlık paylarını) muhasebeleştirir. Edinilen tanımlanabilir
varlıkların ve üstlenilen borçların muhasebeleştirilmesi 11 ve 12 nci Paragraflarda
belirtilen koşullara tabidir.

azınlık paylarının ayrı muhasebeleştirilmesi gerekir. soru da şerefiyeyi hesaplarkan azınlık payını da dikkate almışlar.
bu soruya itiraz edeceğim.

saygılarımla,

aynen dediğiniz gibi. bununla ilgili dünkü yazılarımıza bakarsanız gokhan bey ve benim. yazacağımız itirazı toparlarız.

b kitapcığı 22.soruda hesap kodları doğru hesap adı eksik bu nedenle sınıflamayla ilgili olan bu işlemde uzun-kısa ayrımında yanlış yönlendirmeye itiyor.

aynen dediğiniz gibi. bununla ilgili dünkü yazılarımıza bakarsanız gokhan bey ve benim. yazacağımız itirazı toparlarız.
kesnlikle azınlık payları ayrı gösterilir konsolidede.bu soru tam iptallik:) mali tablolarda azınlık payının şerefiyeyle birleştirildiğini de görmüş oldum bu soruyla birlikte:)))

kesnlikle azınlık payları ayrı gösterilir konsolidede.bu soru tam iptallik:) mali tablolarda azınlık payının şerefiyeyle birleştirildiğini de görmüş oldum bu soruyla birlikte:)))

arkadaşlar bu soruya bende cevap verdim ama bu soruda bir yanlışlık yok bence çünkü

gerçeğe uygun değerin tamamı 80.000
azınlıklar 5.000

80.000-5.000= 75.000 yani %80i

100.000 - 75.000 = 25.000

azınlıklar ayrı olarak gösterilmiş oluyor yani bence herhangi bir sıkıntı yok soruda bana da sıkıntı olarak gerçeğe uygun değeri denmiş değerlenmiş denmemiş ve kayıtlı değer üzerinden işlem yapılması daha uygun olurdu gibi geliyor ama bilemiyorum.

Ayrıca XYZ nin sermayesinin % 80 nine denk gelen demiş
Şirket birleşmesi olması için tamamını almış olması gerekmez mi
% 80 diyor o zaman bağlı ortaklık ya da iştirak olur. TRFS 3 ün kapsamına girmez ki