15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
kaya bey rica etsem bana da gönderirmisiniz itiraz dilekçelerinizi bende itiraz edeyim.

A grubu 6. soru

Gerekçe: Sorunun II nolu maddesinde geçen "İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında İşlem Gören Anonim Ortaklıklar" sorunun tam ve doğru olarak vermekteder ibaresi ile çelişmektedir. Bu durum algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. Bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.

A grubu 7. soru

Spk tebliğinde emeklilik yatırım fonları 3,6,9 aylık ara dönem finansal tabloları inceleme kapsamındadır. Bu durumda bütün cevaplar yanlıştır. Ayrıca bu soru bağımsız denetim tebliğinde yer alan bir konu. Bu alanda sorulmaması gerekir. Sorunun iptal edilmesi gerekir.

A grubu 10. Soru

8413 Açık pozisyon vadeli alım opsiyonu (Soruda)
8413 Açık kısa pozisyon alım opsiyonu (tebliğde)

Tebliğde belirtilen hesap açıklaması soruda eksik verilmiştir. Bu eksiklik sonucunda algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.

A grubu 6. soru

Gerekçe: Sorunun II nolu maddesinde geçen "İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında İşlem Gören Anonim Ortaklıklar" sorunun tam ve doğru olarak vermekteder ibaresi ile çelişmektedir. Bu durum algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. Bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.

A grubu 7. soru

Spk tebliğinde emeklilik yatırım fonları 3,6,9 aylık ara dönem finansal tabloları inceleme kapsamındadır. Bu durumda bütün cevaplar yanlıştır. Ayrıca bu soru bağımsız denetim tebliğinde yer alan bir konu. Bu alanda sorulmaması gerekir. Sorunun iptal edilmesi gerekir.

A grubu 10. Soru

8413 Açık pozisyon vadeli alım opsiyonu (Soruda)
8413 Açık kısa pozisyon alım opsiyonu (tebliğde)

Tebliğde belirtilen hesap açıklaması soruda eksik verilmiştir. Bu eksiklik sonucunda algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.

Merhaba Kaya Bey.

ben bunları böyle yazıp sizlere gönderdim ama aynısını mota mot yazmayınız yorumlarda değişiklikler yapınız ki. komisyona aynı yazıları mükerrer göndermenin bir faydası olmayacaktır.

ilginiz için tşk ederim.

bu arada murat bey haklı itirazları farklı yorumlarla dile getirmemiz gerekiyor. aksi halde mükerrer kabul edileceği aşikardır.

Merhaba Kaya Bey.

ben bunları böyle yazıp sizlere gönderdim ama aynısını mota mot yazmayınız yorumlarda değişiklikler yapınız ki. komisyona aynı yazıları mükerrer göndermenin bir faydası olmayacaktır.

ilginiz için tşk ederim.

Genel itibariyle iptal gerekçelerini yazan arkadaşın cümlelerini farklı kelimeler kullanarak yapmalıyız. Murat arkadaşımınız yazdıklarına ilave olarak bir kaç cümle ekleyebiliriz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. İnşallah bu iptal beklentilerimiz gerçekleşir. Herkesin geçmesi dileğiyle...

kaya bey 19 soruya olan itiraz yazınızı alabilir miyim ? teşekkürler

Genel itibariyle iptal gerekçelerini yazan arkadaşın cümlelerini farklı kelimeler kullanarak yapmalıyız. Murat arkadaşımınız yazdıklarına ilave olarak bir kaç cümle ekleyebiliriz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. İnşallah bu iptal beklentilerimiz gerçekleşir. Herkesin geçmesi dileğiyle...

19. sorunun gerekçesini tam olarak hatırlayamıyorum. Ancak bir arkadaşımız 20.000.- TL yazan şıkkın doğru kabul edilmesi gerektiğini belirtmişti. Onuda neye dayandırdığını sanırım yazmamıştı. Önceki sayfaları gözden geçirsek iyi olacak sanırım.

19. sorunun gerekçesini tam olarak hatırlayamıyorum. Ancak bir arkadaşımız 20.000.- TL yazan şıkkın doğru kabul edilmesi gerektiğini belirtmişti. Onuda neye dayandırdığını sanırım yazmamıştı. Önceki sayfaları gözden geçirsek iyi olacak sanırım.

19 soruda azınlık payının şerefiye hesabına dahil edilmemesi gerekiyor. spk soruya 25.000 olarak cevap vermiş dolayısıyla 20.000 olması gerekiyor buna itiraz etmeliyiz

Değerli Arkadaşlar,

Soruların itiraz gerekçelerini paylaşırsak, itiraz etmek isteyen herkes itiraz başvurusunu yapar ve şansımız daha da fazla artar diye düşünüyorum. Tabiki burada kastettiğim birebir aynı gerekçenin yazılması değil.

Nasılsa arkadaşlar itiraz ediyor ben itiraz etmeyeyim diyip beklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.

Değerli Arkadaşlar,

Soruların itiraz gerekçelerini paylaşırsak, itiraz etmek isteyen herkes itiraz başvurusunu yapar ve şansımız daha da fazla artar diye düşünüyorum. Tabiki burada kastettiğim birebir aynı gerekçenin yazılması değil.

Nasılsa arkadaşlar itiraz ediyor ben itiraz etmeyeyim diyip beklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.

Aynen katılıyorum.benim 1 iptale ihtiyacım var ama 3 soruya itiraz edicem

arkadaşlar
bankadaki sıkıntı hala devam etmekte şimdi bankaya gittim hala çoklu itirazla ilgili bankadan ödeme yapılamamakta. atm ye yönlendiriyolar ordada zaten sadece 1 soruya itiraz hakkı var. SPL hala cvpsız meb ten haber gelmemiş onu bekliyolarmış bence herkes bu sorun için arasın derim ben sıkıştırmadan bunlar birşey halletmeyecekler bugünle birlikte 2 gün azaldı itiraz süresinden. 0212 292 82 00 tel numarası.

Son düzenleme:
arkadaşlar
bankadaki sıkıntı hala devam etmekte şimdi bankaya gittim hala çoklu itirazla ilgili bankadan ödeme yapılamamakta. atm ye yönlendiriyolar ordada zaten sadece 1 soruya itiraz hakkı var. SPL hala cvpsız meb ten haber gelmemiş onu bekliyolarmış bence herkes bu sorun için arasın derim ben sıkıştırmadan bunlar birşey halletmeyecekler bugünle birlikte 2 gün azaldı itiraz süresinden. 292 82 00 tel numarası.

tek tek itiraz yapalım o zaman. yani hergün 1 soruya itiraz edelim

sayın altınkaya kesinlikle haklısınız bende böyle düşünüyorum.fakat standartta o kadar net bir şekilde bu sorunun cevabı var ki bu soruya itiraz etmek demek standarda itiraz etmek gibime geliyor.yani böyle bir durum varsa kesinlikle itiraz edilmeli bende yanlış yaptım.hatta soruyu okurken aklıma sizin düşüncenizle paralel merkez bankası,hazine müsteşerlığı vs devletin finansal otoriteleri geldi.ve bundan dolayı başka bir şıkkı işaretledim.aklım almıyor.fakat standart böyle diyor.bu soru hakkında beyin fırtınasına ve elbirliğiyle katılıma (itiraz konusunda)ihtiyacımız var...standarta itiraz edilrmi?cevaplanması gerekn soru bu?eğer bu konuda fikir birliği yaparsak bende itiraz edicem bu soruya...

UFRS standartları adı üstünde ilke bazlı.elbette itiraz edilebilir.BİRDE STANDARTLAR HENÜZ TERCÜME ŞEKLİNDE OLUP YANLIŞ ALINTILAR OLABİLİR.