15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
arkadaşlar günaydın, hepimize geçmiş olsun standartlardaki 19.soru denetim sorusudur ve cevabı doğrudur. Bende standartlardaki gibi ara mali tablo düzenleme zamanları gibi düşünüp yanlış cevaplayanlardanım. Itirazımızın mantıklı olması gerekiyor.standartlar sınavı olduğu için denetim sorusunun yanlış algılandığı gibi bir açıklama yapsak daha uygun olmaz mı?

Bağımsız denetime ve incelemeye (sınırlı bağımsız denetime) tabi işletmeler
madde 5 - (1) aşağıdaki işletmelerin kurul düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabidir.
A) aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar,
b) aracı kurumlar,
c) portföy yönetim şirketleri,
ç) yatırım fonları,
d) emeklilik yatırım fonları,
e) yatırım ortaklıkları,
f) konut finansmanı fonları,
g) varlık finansmanı fonları,
ğ) ipotek finansmanı kuruluşları,
h) (değişik: Seri: X, no: 25 sayılı tebliğ ile) sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar,
ı) (değişik: Seri: X, no: 25 sayılı tebliğ ile) sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem görmeyen ancak kanun kapsamında halka açık sayılan ortaklıklar,
i) kanun’da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
j) kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler.
(2) (değişik: Seri:x, no:24 sayılı tebliğ ile) yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde belirtilen işletmelerin, kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı bağımsız denetime tabidir[/color][/b]. (ek: Seri:x, no: 26 sayılı tebliğ ile) istanbul menkul kıymetler borsası gelişen işletmeler yönetmeliği kapsamında payları gelişen işletmeler piyasası listesi’nde yer alan ortaklıkların altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamında değildir.
sınavın her modülünden ayrı ayrı sormlu olduğumuzu sınavda havuz sisteminin olmadığını bu sorunun bağımsız denetim modülünde sorulması gerektiğini,aksi takdirde her ders için baraj olmasının anlmsız olacağını yazacağım.ayrıca emeklilik yatırım fonlarının bütün ara dönemlerde sınırlı denetime tabi olduğunu bu şıkdan sadece 3-9 ayların anlaşıldığını yazacağım.iki gerekçe için tek itiraz formu mu düzenlemeliyim.yoksa ayrı ayrı mı tereddütdeyim..

Arkadaşlar, İtirazda bulunuyoruz güzelde itirazları hangi adrese gönderiyoruz o konuda yardımcı olabilir misiniz? Herkes kayboldu birlilk olalım derken yine tek kaldık.

SPL LİSANASLAMA SİCİL VE EĞİTİM KURULUŞU
Arapcami Mahallesi,Bankalar Caddesi.
No: 21/A Kat:1-2 | 34420 Karaköy,Beyoğlu,İSTANBUL.
Tel: 0212 292 82 00
Faks: 0212 292 83 00 E-POSTA: [email protected] BENDE YENİ ÖĞRENDİM.TEST İÇİN SİZDE ARAYABİLİRSİNİZ.

arkadaşlar
spl den aradılar banka problemi çözülemiyormuş havale şeklinde yapabilirsiniz havale masrafınıda ödeyip dediler tek dekont verecekler onuda fotokopiyle çoğaltıp her itiraz dilekçesine eklicez yani 3 tane dersten itiraz ediyorsak 30 tl ayrıca 30 tl havale masrafı 3 ders olduğu için 3 fotokopi çektirip diğerlerinede eklicez.

Az önce 4449775 nolu tlf.dan görüştüm.MEB den yanıt beklendiğini ve sorunu çözmek için uğraştıklarını belirtti.Bende gecikme halinde mağdur olunmaması adına 26 Aralık olan süreyi uzatabilirler mi dedim.Bu konuda net bir açıklama yapmadı.Riske atmamakta fayda var diye düşünüyorum.Benimde tek soruya ihtiyacım var ama hakkımı kullanabilsem 5 soruya itirazda bulunacaktım.(Diğer arkadaşlarımız içim)kendimle beraber,ben kimsenin mağdur olmasını istemiyorum."Emeğin kıymetini emek harcayan bilir"Kendime düşen kısımı da yapıcam.Allah yardımcımız olsun arkadaşlar.

Benim notum geçmeme yetiyor (inş.kaydırma falan yapmadıysam tabi) Bu işe o kadar emek verdik 1 soru bir sorudur herkes itiraz etsin arkadaşlar geçen dönem de 69.33 le kaldım maalesef :( o yüzden bir sorunun önemi çok büyük

arkadaşlar
spl den aradılar banka problemi çözülemiyormuş havale şeklinde yapabilirsiniz havale masrafınıda ödeyip dediler tek dekont verecekler onuda fotokopiyle çoğaltıp her itiraz dilekçesine eklicez yani 3 tane dersten itiraz ediyorsak 30 tl ayrıca 30 tl havale masrafı 3 ders olduğu için 3 fotokopi çektirip diğerlerinede eklicez.

mecburen öyle yatırcam.itiraz yapacaklar luffen artık harekete geçsin. yazışmada kalmasın.burada itiraz etmek bi işimize yaramıyor biliyorsunuz..somutlaştırmak gerekiyor..

2 soruya itiraz edeceğim:standart b kitapçığı 6. soru şerefiye tutarının içerisinde azınlık gösterilmez.

İlgili kaynak aşağıdaki gibidir:
TRFS 3 İşletme Birleşmeleri Standardına göre aşağıdaki 10.maddesine (10.pragrafta),
Muhasebeleştirme ilkesi
10. Birleşme tarihi itibariyle edinen işletme, şerefiyeden ayrı olarak, edinilen işletmenin
edinilen tanımlanabilir varlıklarını, üstlenilen tanımlanabilir borçlarını ve kontrol
gücü olmayan paylarını (azınlık paylarını) muhasebeleştirir.

2. iptal edilmesi gereken:

ARACI KURULUŞLARIN TÜREV ARAÇLARIN ALIM SATIMINA ARACILIK FAALİYETLERİNDE DÜZENLEYECEKLERİ BELGELER VE KAYIT DÜZENİHAKKINDA TEBLİĞ (Seri: V, No: 51)
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İşlemlerin Muhasebedeİzlenmesine Dair Hükümler
Vadeli işlemlerde kısa ve uzun pozisyon alınması
Madde 15 ve Madde 18‘e göre :
8413 Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı – Soruda geçen hesap adı
8413 Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı – Tebliğde geçen hesap adı

8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar Hesabı- Soruda geçen hesapadı
8910 Açık Uzun Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar hesabı- Tebliğde geçen hesap adı

bu sorulara lutfen siz de itiraz edin.yok yere sınırda kalıp tekrar başa dönüyoruz aksi takdirde.

havale masrafı ödemek istemiyosanız buradan herhangi tek bi soruyu seçerek masrafsız ATM'ten itiraz edip dilekçeyle postaya verebilirsiniz. Karaköy / İstanbul adresine açık adres spl iletişimden bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
444 9 775 nolu telefondan bende aradım.aynı şeyler,geçen senede böyleydi.ama söyledim herşeyi.zaten soru başına 10 TL veriyoruz birde kalkıp havale ücreti niye verelim dedim.siz geçen sınavdan bu zmana bu sorunu nasıl halledemediniz dedim.söyledikleri tek şey haklısınız,nefret ediyrm bu laftan.çözüm yok bişe yok,haklsınız!ben olacakları burdan söylüyorum arkadaşlar.h.sonuna kadar bir şey olmazsa şayet salı günü son gün ve uzatılmıycak süre.1 soruya itiraz edecekler atm lerden,1 den fazla sorulara itiraz edecekler havale ücretini ödemek kaydıyla şubelereden yatırabilicek.olacak budur söyliyimm...

Arkadaşlar a grubu 7,10,19 nolu sorulara yazdığınız itiraz dilekçelerini paylaşabilirmisiniz.şu an 2 arkadaş itiraz etmek için dilekçe dolduruyoruz.lütfen dilekçelerinizi yayınlarsanız bizde onlardan hareketle farklı cümlelerle itirazda bulunalım lütfen...

Arkadaşlar a grubu 7,10,19 nolu sorulara yazdığınız itiraz dilekçelerini paylaşabilirmisiniz.şu an 2 arkadaş itiraz etmek için dilekçe dolduruyoruz.lütfen dilekçelerinizi yayınlarsanız bizde onlardan hareketle farklı cümlelerle itirazda bulunalım lütfen...

bakın itiraz formunun gerekçe kısmı çok kısa ve elle yazmanız gerekecek onun için gerekçe bölümüne ek1 diye yazın ve ek1 diye itiraz dilekçesi formunun arkasına a4 kağıda gerekçelerinizi yazıp birlikte gönderin.gerekçe kısmına önce ilgli tebliği yazın(kanıt)sonra sorudaki halini yazın.ve bunun sizde soruyu yanıtlarken yarattığı karmaşıklığı belirtin.(anlam bozukluğundan,algılama çelişkisinden,yanlış sorulara yönelmeden)ve bu nedenlerden dolayı sorunun hatalı olduğunu düşündüğünüzü ve iptalin gerektiğini belirtin...

Eğitim kurumlarının da sorulara itiraz dilekçesi ile itirazda bulunması daha yerinde olur diye düşünüyorum . Ayrıca bu Banka üzerinden ödeme ile alakalı sorun düzelmedikçe bence hiçbir değişiklik olmayacak gibi görünüyor.

üstün körü mü? Ayıptır ya cidden, biz burada geleceğimiz için çırpınıyoruz hocalarımız sadece üstün körü ilgileniyorlar geleceğimiz ile.

onların umrundamıyız sanıyorsun yani. Ama hiç meraklanmayın içimden bir ses standartlardan 2 sorunun iptal olacağını söylüyor. Içim yanılmaz. Ama iptal sorular doğru yaptıklarımdan çıkarsa var yaaa :)

arkadaşlar itirazlarımız konusunda ümitsizliğe düşmeyelim.iptaller bizim kararlılığımız olursa gerçekleşir

Spl tweet atmış sınav sonuçları 31.01.2013 de açıklanacak demiş. Acaba soru itiraz sonuçları da o zaman mı belli olacak bilen var mı

bakın itiraz formunun gerekçe kısmı çok kısa ve elle yazmanız gerekecek onun için gerekçe bölümüne ek1 diye yazın ve ek1 diye itiraz dilekçesi formunun arkasına a4 kağıda gerekçelerinizi yazıp birlikte gönderin.gerekçe kısmına önce ilgli tebliği yazın(kanıt)sonra sorudaki halini yazın.ve bunun sizde soruyu yanıtlarken yarattığı karmaşıklığı belirtin.(anlam bozukluğundan,algılama çelişkisinden,yanlış sorulara yönelmeden)ve bu nedenlerden dolayı sorunun hatalı olduğunu düşündüğünüzü ve iptalin gerektiğini belirtin...

Postayı İadeli Taahhütlü mü göndersek, öyle daha mı iyi olur?