15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Değerli arkadaşlarım;

Ankarada bulunmam sebebiyle direkt olarak beşevler şb. gittim. 4 soru için iptal bedelini yatırdım. Ve iptalimi aps ile gönderdim. Umarım emeklerimiz tek bir soruya kurban gitmez... İnşallah hepimiz emeklerimizin karşılığını alırız. Umudunuzu yitirmeyin. Eğer gelişmeler aleyhimize sonuçlanır ise en azından tekrar bir sınav hakkı konusunda sınavı veren veya vermeyen arkadaşlarımız hep birlikte birbirimize destek olmalıyız. Bunları şuan sınav sonuçları açıklanmadan yazıyorum çünkü sınavını veren arkadaşlarımızın kalanlara destek vermesini rica ediyorum. Ben kazanırsamda, kaybetsemde kalan arkadaşlarıma destek vereceğime söz veriyorum.

Umarım herkes geçer.

Sevgiler saygılar.

arkadaşlar,
biraz zorlama olacak ama A grubu 12.sorudan da bir şey çıkabilir.aracı kurum hesap planında 7000-8990 nolu ana hesap grubu nazım hesaplar olarak tanımlanmıyor.
MENKUL KIYMETLER NAZIM HESAP DİYE GEÇİYOR.ANA HESAP GRUPLARININ İSMİ DEĞİŞTİRİLEMEZ.BU SORUYU YANLIŞ YAPAN VARSA DENEMEYE DEĞER. NE DERSİNİZ.
ARACI KURUM ANA HESAP PLANI ŞU ŞEKİLDE;
I-100-1990 DÖNEN VARLIKLAR
II-2000-2990 DURAN VARLIKLAR
III-3000-3990 KISA VADELİ BORÇLAR.
IV-4000-4990 UZUN VADELİ BORÇLAR
V-5000-5990 SONUÇ HESAPLARI
VI-6000-6990 GEÇİCİ HESAPLAR
VII-7000-8990MENKUL KIYMETLER NAZIM HESAPLARI(CEVAP ŞIKKINDA SADECE NAZIM HESAPLAR YAZILMIŞ.)
VIII-9000-9990 DİĞER NAZIM HESAPLAR

Son düzenleme:
arkadaşlar,
biraz zorlama olacak ama A grubu 12.sorudan da bir şey çıkabilir.aracı kurum hesap planında 7000-8990 nolu ana hesap grubu nazım hesaplar olarak tanımlanmıyor.
MENKUL KIYMETLER NAZIM HESAP DİYE GEÇİYOR.ANA HESAP GRUPLARININ İSMİ DEĞİŞTİRİLEMEZ.BU SORUYU YANLIŞ YAPAN VARSA DENEMEYE DEĞER. NE DERSİNİZ.

Açıkçası anlamadım ne demek istediğinizi;

Ben bu soruyu yanlış yaptım keşke yanlış olma ihtimali olsa ama tebliğ'de müşteri adına yapılanlar nazım hesaplar da takip ediliyor diye yazıyor bu sorunun cevabı da kitapçıkta nazım hesaplar , bariz net bir soru ve cevabı, bundan nasıl birşey çıkarabilirz anlamadım.

arkadaşlar selam;

bu kurslardan bir tanesi ile görüştüm. (kurs ismini vermiyorum).
a kitapçığı 7-10-13-19 iptal olarak gördüklerini 2 gün içinde sitelerinde yayınlayacaklarını söylediler.

lütfen itirazlarımızı yapalım. ne kadar çok dilekçe giderse bizim yararımıza.

saygılarımla,

arkadaşlar selam;

a kitapçığı 7-10-13-19 iptal olarak gördüklerini 2 gün içinde sitelerinde yayınlayacaklarını söylediler.

saygılarımla,

bu çok güzel bir haber arkadaşlar bizde itirazlarımızı bu yönde kullanalım derim

Değerli arkadaşlarım;

Ankarada bulunmam sebebiyle direkt olarak beşevler şb. gittim. 4 soru için iptal bedelini yatırdım. Ve iptalimi aps ile gönderdim. Umarım emeklerimiz tek bir soruya kurban gitmez... İnşallah hepimiz emeklerimizin karşılığını alırız. Umudunuzu yitirmeyin. Eğer gelişmeler aleyhimize sonuçlanır ise en azından tekrar bir sınav hakkı konusunda sınavı veren veya vermeyen arkadaşlarımız hep birlikte birbirimize destek olmalıyız. Bunları şuan sınav sonuçları açıklanmadan yazıyorum çünkü sınavını veren arkadaşlarımızın kalanlara destek vermesini rica ediyorum. Ben kazanırsamda, kaybetsemde kalan arkadaşlarıma destek vereceğime söz veriyorum.

Umarım herkes geçer.

Sevgiler saygılar.

bu arkadaşımızın duyarlılığına teşekkür ediyor ve herkesten aynı duyarlılığı bekliyoruz

arkadaşlar selam;

saygılarımla,

kurs ismini neden vermiyorsun

13 .SORUNUN İPTALİ ZOR.
1230 Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerinden Alacaklılar”
9 EKİM 2011 DE
Sermaye Piyasası Kurulundan:

ARACI KURUM HESAP PLANI VE PLANIN KULLANIM

ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ İLE (SERİ: XI, NO: 33)
KISA VADELİ TİCARİ ALACAKLARA EKLENMİŞ.AYRINTI GEREKTİREN BİR SORU.
BU HESABI EZBERE BİLEN VARMIDIR Kİ.

Arkadaşlar bugün itibariyle A grubu 7. 10. sorulara itirazımı yaptım. Bu sorulara yaptığım itirazın gerekçelerini, yararlanmak veya daha iyi gerekçeler yazmak isteyenler için aşağıya yazıyorum. İnşallah bu iki soruda iptal olması yönündeki beklentilerimiz gerçekleşir.
"İtiraz konusu 7. Soru ve cevap anahtarında doğru cevap olarak verilen (A) şıkkı aşağıdaki gibidir:
“7.Sermaye piyasasında ara dönem finansal tabloların bağımsız denetimi ve kamuya açıklanmasına ilişkin olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?
A)Emeklilik yatırım fonlarının 3 ve 9 aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır.”
Söz konusu soruda yer alan ‘bağımsız denetim’ ibaresinden de anlaşılacağı üzere esasen bu soru bağımsız denetim ile ilgili bir sorudur. Zira bu sorunun cevabı, Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğinin (Seri: X, No: 22) 5. Maddesinde yer alan düzenlemede yer almaktadır. Ancak, “http://www.spl.com.tr/PDF/SPL-SınavKonuları-Aralık2012-1.pdf” adresinde yer alan sınav konu başlıkları tablosunun “Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Sınavı” bölümünün ‘2.Sermaye Piyasasında Muhasebe Standartları’ alt başlığındaki sınav konuları arasında bağımsız denetime ilişkin herhangi bir konu bulunmamaktadır. Bu durumda itiraz konusu sorunun, ‘Sermaye Piyasasında Muhasebe Standartları Modülü’ yerine ‘Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Modülü’ içerisinde sorulması gerekmektedir.
Diğer taraftan, sorunun doğru cevabı olarak verilen (A) şıkkında yer alan ifade de hatalı olmamakla birlikte sınava giren adayları yanlış yönlendirebilecek derece de eksiktir. Zira sorunun cevabının yer aldığı Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğinin (Seri: X, No: 22) 5. Maddesinde yer alan düzenlemede, emeklilik yatırım fonlarının 6 aylık finansal tablolarının sınırlı bağımsız denetim kapsamında olduğu ifade edilmiş, sonrasında ise emeklilik yatırım fonlarının 3 ve 9 aylık finansal tablolarının da sınırlı bağımsız denetime tabi olduğu açıklanmıştır. Dolayısıyla, emeklilik yatırım fonlarının 3, 6 ve 9 aylık finansal tablolarının tamamının bağımsız denetim kapsamında olduğu aşikardır. İtiraz konusu sorunun doğru cevabı olarak verilen (A) şıkkında ise 6 aylık ibaresine yer verilmeden, 3 ve 9 aylık ara dönem finansal tabloların inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamında olduğu ifadesine yer verilmiştir. Bu durum ise, 6 aylık ara dönem finansal tabloların inceleme kapsamında sayılmaması nedeniyle (A) şıkkının hatalı olduğu şeklinde bir olgu meydana getirmekte dolayısıyla da soruyu cevaplayan adaylar açısından eksik ve yanıltıcı bilgi verilmesine neden olmaktadır.
Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı (A) soru kitapçığının 7. Sorusunun iptal edilmesini talep ediyorum."

"İtiraz konusu 10. Soru ve cevap anahtarında doğru cevap olarak verilen (B) şıkkı aşağıdaki gibidir:

“Sermaye Piyasası Kurulunun "Aracı Kuruluşla¬rın Türev Araçların Alım Satımına Aracılık Faaliyetlerinde Düzenleyecekleri Belgeleri ve Kayıt Düzeni Hakkında Tebliğ” hükümlerine göre; 8413 "Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı”na sözleşmelerin takasını gerçekleştiren kurumlar veya takas üyesi aracı kuruluş bazında sözleşmeler itibarıyla borç, 8910 "Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar Hesabı”na müşte¬riler bazında sözleşmeler itibarıyla alacak kay¬deden bir aracı kurum, müşterisi için aşağıdaki hangi işlemi yapmıştır?

B)Müşterisi için alım opsiyonu sözleşmesinde kısa pozisyon almıştır.”

27/8/2001 tarihli ve 24506 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Aracı Kuruluşla¬rın Türev Araçların Alım Satımına Aracılık Faaliyetlerinde Düzenleyecekleri Belgeleri ve Kayıt Düzeni Hakkında Tebliğinin ‘Müşteri için opsiyon sözleşmesi alım-satımı’ başlıklı 18. Maddesinin 2. Fıkrası hükmü aşağıdaki gibidir:

“Müşteri için alım opsiyonu sözleşmesinde kısa pozisyon alınması halinde; 8413 Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri hesabına sözleşmelerin takasını gerçekleştiren kurumlar veya takas üyesi aracı kuruluş bazında sözleşmeler itibarıyla borç, 8910 Açık Pozisyon Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinden Alacaklılar hesabına müşteriler bazında sözleşmeler itibarıyla alacak kaydedilir.”

İtiraz konusu soruda 8413 nolu hesabın adı ‘Açık Pozisyon Vadeli Alım Opsiyonu Sözleşmeleri Hesabı’ olarak yazılmıştır. Buradan da görüleceği üzere, soruda verilen hesap adı ile ilgili tebliğde verilen hesap adı tamamen farklıdır. Bu durum ise soruyu cevaplayan adaylar açısından hatalı ve yanıltıcı bilgi verilmesine neden olmaktadır.

Yukarıda açıklanan nedenden dolayı (A) soru kitapçığının 10. Sorusunun iptal edilmesini talep ediyorum."

arkadaşlar selam;

saygılarımla,

Dostum,

Açıkçası bende anlamadım ismini neden açıklamadığını nasılsa sitesinde açıkladığında öğrenilecek kursun ismi, neden gizlenme gereği duyuyorlar anlamış değilim.

"arkadaşlar soruya ne kadar çok itiraz edilirse o kadar etkili olur" diye bir şey yok. Bir soru için bir itirazın yapılması yeterlidir. Yeterki spk sorunun yanlış olduğuna kanaat getirsin. Yoksa 1 kişi itiraz etti boşver , yada 1000 kişi itiraz etti o zaman iptal edelim diyecek halleri yok. Yoksa 25 iptal soruyla karşılaşırız. Herkes 100 alır. Ooohhhh :)

arkadaşlar A kitapçığının mevzuat 23.soruda bütün cevaplar mevduat bankalarınca yapılabiliyo.oysa hangisini yapamaz diye soruluyordu.bu soru itiraz edilirse kesin iptal olur.