15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
arkadaşlar az önce 30tl ücret+30tl masraf ile A Grubu 2, 6 ve 10. sorulara itiraz dilekçemi ptt ye aps ile verdim. 19. soruya iptal için başvurulsa iptal olabilir biraz da taşın altına el koymak gerekiyor. aksi halde kamu gözetimi kurumu 4-5 bin tl ücretle eğitim ve pratik yapmakla (yani 2 yıl denetçi yrd. olmakla) bu belgeyi verecek. Bilgilerinize

arkadaşlar az önce 30tl ücret+30tl masraf ile A Grubu 2, 6 ve 10. sorulara itiraz dilekçemi ptt ye aps ile verdim. 19. soruya iptal için başvurulsa iptal olabilir biraz da taşın altına el koymak gerekiyor. aksi halde kamu gözetimi kurumu 4-5 bin tl ücretle eğitim ve pratik yapmakla (yani 2 yıl denetçi yrd. olmakla) bu belgeyi verecek. Bilgilerinize

30 tl ücreti nasıl yatırdınız ve hangi adrese posta yaptınız ? teşekkürler

ücrrt

30 tl ücreti nasıl yatırdınız ve hangi adrese posta yaptınız ? teşekkürler

ziraat bankası şublerine gidip gişe işlemleri için sıra alıp sıranız gelince MEB Eğitim teknolojilerinin 5495218 5001 nolu hesabına havale yapıyorsunuz havale ücreti 10 tl de yatırsanız aynı 30 tl de yatırsanız aynı yani 30 tl. itiraz dilekçesi ve dekontu zarfa koyu SPL'nin sitesinde yer alan iletişim adresine pttden ya da şahsen verebiliyorsunuz

Değerli arkadaşlarım;

Ankarada bulunmam sebebiyle direkt olarak beşevler şb. gittim. 4 soru için iptal bedelini yatırdım. Ve iptalimi aps ile gönderdim. Umarım emeklerimiz tek bir soruya kurban gitmez... İnşallah hepimiz emeklerimizin karşılığını alırız. Umudunuzu yitirmeyin. Eğer gelişmeler aleyhimize sonuçlanır ise en azından tekrar bir sınav hakkı konusunda sınavı veren veya vermeyen arkadaşlarımız hep birlikte birbirimize destek olmalıyız. Bunları şuan sınav sonuçları açıklanmadan yazıyorum çünkü sınavını veren arkadaşlarımızın kalanlara destek vermesini rica ediyorum. Ben kazanırsamda, kaybetsemde kalan arkadaşlarıma destek vereceğime söz veriyorum.

Umarım herkes geçer.

Sevgiler saygılar.

kaya arkadaşım 4 soruya itirazı tek tek mi yaptın yoksa tek dekontla 40 tl yapıp mı yaptın yarın bir arkadaşım beşevlerden benim için yatıracak ta tam bilgi vereyim istiyorum cvplarsan sevinirim.

O kadar ümitsiz olmayalım.5-6 tane soru iptal edilebilecek nitelik de.2-3 tane KESİN iptal olur. Doğru mantık kurulursa sonuna kadar gidilebilir.

Son düzenleme:
arkadaşlar aktifonline.net sitesinde itiraz edilebilecek olan soruları koymuş ama standartlar yok.

Sorularla ilgili tereddütleriniz varsa

[email protected] adresine mail atabilirsiniz. deniyor .

Ser

İTİRAZ GEREKÇESİ

Nakit benzerleri kısa vadeli nakit yükümlülükler için elde bulundurulan ve yatırım amacıyla veya diğer amaçlarla kullanılmayan varlıklardır. Bir varlığın nakit benzeri olarak kabul edilebilmesi için, değeri kesinlikle saptanabilen bir nakde dönüştürülebilmesi ve değerindeki değişim riskinin ise önemsiz olması şarttır. Buna göre vadesi 3 ay veya daha az olan yatırımlar nakit benzeri yatırım olarak kabul edilir. Öz sermayeyi temsil eden menkul kıymetlere yapılan yatırımlar, vadesinde kısa bir süre kala iktisap edilen ve üzerinde belirli bir itfa tarihi bulunan imtiyazlı hisse senetlerinde olduğu gibi özellikli durumlar hariç, nakit benzeri olarak kabul edilmez.
Sorunun doğru cevabı olarak açıklanan “alım satım kârı elde etmek amacıyla tutulan finansal varlıklar “ cümlesinden ise finansal varlık tanımlaması ise borçlanma(banknot, mevduat sertifikası, krediler, ticari senetler-poliçe-bono-çek, hazine bonosu ve Devlet tahvili, Banka bonoları, finansman bonoları, repo-ters repo, sosyal güvenlik fonları) ve sermaye araçları (hisse senedi, uluslararası depo edilebilir kıymetler, kâr-zarar ortaklığı belgesi, gelir ortaklığı senedi, varlığa dayalı menkul kıymetler, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri) olarak açılımlanabilmektedir.
A, B, C, seçeneklerinde açıklanan iç bilgiler ve D seçeneğinde ise çerçeve bir cümle ile aynı mânâya çıkmaktadır. Dolayısıyla D seçeneği yoruma açık bırakılmış ve bu yüzden tüm seçenekler doğru görülmektedir.

malentome üstadım.
Gerçekden sizi tebrik ediyorum.çok teknik bir hukuk dili kullanmışsınız.13.soru içinde bir yorum yapabilirmisiniz.

[TABLE="width: 533"]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]SIRA[/TD]
[TD]SEÇENEK[/TD]
[TD]benimki[/TD]
[TD]cevap anahtarı[/TD]
[TD][/TD]
[TD]soru hakkında[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]1[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]1-A[/TD]
[TD]a[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]itiraz yazıldı[/TD]
[TD="align: right"]2[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]2-A[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]spk fin.rap.ilişkin esaslar teb. Göre aşağıdakilerden hangisi NAKİT VE NAKİT BENZERLERİ altında muhasebeleştirilmemelidir.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]3[/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]3-C[/TD]
[TD]c[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]itiraz edilemez[/TD]
[TD="align: right"]4[/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]4-D[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]yanlış işaretlediğimi fark ettiğim bir soru. Benim açımdan iptal başvurusunun anlamı yok.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]5[/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]5-C[/TD]
[TD]c[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]6[/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]6-D[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]7[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]7-A[/TD]
[TD]a[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]8[/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]8-C[/TD]
[TD]c[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]9[/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]9-D[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]10[/TD]
[TD]B[/TD]
[TD]10-B[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]itiraz edilemez[/TD]
[TD="align: right"]11[/TD]
[TD]B[/TD]
[TD]11-B[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]spk. Vadeli işlem sözleşmeleri ile riske karşı korunmada etkinliğin değerlendirilmesine ilişkin yapılması gerekenler hangisinde hatalı verilmiştir.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]itiraz edilemez[/TD]
[TD="align: right"]12[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]12-A[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]aracı kurumlar müş.adına men.kıy.alımlarına aracılık esnasından emanet olarak ortaya çıkan hesapları hangi hesapta izler[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]13[/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]13-C[/TD]
[TD]c[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]14[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]14-A[/TD]
[TD]a[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]15[/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]15-D[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]16[/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]16-C[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]TMS nakit akış tab. Göre aşağıdakilerden hangileri yatırım faaliyetlerinden nakit akışları içinde sınıflandırılır.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]17[/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]17-C[/TD]
[TD]c[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]18[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]18-A[/TD]
[TD]a[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]19[/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]19-C[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]TFRS 3 işletme birleşmeleri standardına göre … örnekteki şerefiye tutarı ne kaçtır.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]20[/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]20-D[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]21[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]21-A[/TD]
[TD]a[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]22[/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]22-D[/TD]
[TD]a[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]TMS 17 kiralama işlemleri standardına göre satış ve geri kiralama işlemleri için yukarıdakilerden hangileri yanlıştır.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]23[/TD]
[TD]B[/TD]
[TD]23-B[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]doğru[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]24[/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]24-D[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]TMS 36 varlıklarda değer düşüklüğü standardına göre hangisi geri kazanılabilir tutarı ifade eder.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="align: right"]25[/TD]
[TD]A[/TD]
[TD]25-A[/TD]
[TD]c[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[TD]TMS 38 mad.olmyn dur.varlık göre varlık gid. Muhasebeleştirilmesi açısından hangisi yanlıştır.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]A[/TD]
[TD="align: right"]8[/TD]
[TD]A-8[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]B[/TD]
[TD="align: right"]3[/TD]
[TD]B-3[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]C[/TD]
[TD]C-7[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]D[/TD]
[TD]D-7[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

altanyaka üstadım, öncelikle kendi hatalı cevaplarıma gerekçe aramaya henüz başladım. gerekçeleri burada paylaşacağım. zamanım olursa elbette 13. soru içinde internetten ve kitaplarımdan gerekçe bulmaya çalışırım. kendi hatalarım şöyle.[TABLE="width: 241"]
[TR]
[TD]benimki[/TD]
[TD]cevap anahtarı[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2-A[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]4-D[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]11-B[/TD]
[TD]d[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]12-A[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]16-C[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]19-C[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]22-D[/TD]
[TD]a[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]24-D[/TD]
[TD]b[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]25-A[/TD]
[TD]c[/TD]
[TD]yanlış[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

arkadaşlar aktifonline.net sitesinde itiraz edilebilecek olan soruları koymuş ama standartlar yok.

Sorularla ilgili tereddütleriniz varsa

[email protected] adresine mail atabilirsiniz. deniyor .

Ser

arkadaşlar b grubu 6 soruya itiraz ettim. tfrs 3 madde 10. 10. paragrafta şerefiyeden ayrı olarak muhasebeleştirilir yazıyor.

sizde itiraz edin gerekçesini çok dikkatli bir şekilde yazdım.

arkadaşlar b grubu 6 soruya itiraz ettim. tfrs 3 madde 10. 10. paragrafta şerefiyeden ayrı olarak muhasebeleştirilir yazıyor.

sizde itiraz edin gerekçesini çok dikkatli bir şekilde yazdım.

bu soru ile ilgili bir hocayla görüştünüz mu ben de baktım ters 3 ve açıkçasi bişey çıkaramadım

selamlar,

ben bir soru daha yakaladığımı düşünüyorum. yarumlarınızı bekliyorum

TFRS 3 İşletme birleşmeleri - A grubu 19. Soru.

1. hata standardın ismi yanlış birşey çıkmaz ama yinede denemede fayda var

TFRS 3 İşletme Birleştirmeleri (sorda)
TFRS 3 İşletme Birleşmeleri (tebliğde)

2. hata yada yorum yanlışlığı yapıyorum.

Tebliği neredeyse derinlemesine okudum. sınava hazırlanırken bu kadar bakmamıştım.
Tebliğin hiç bir yerinde tam olarak bir açıklama yok.
şerefiyenin 20.000 olduğunu düşünüyorum.

yalnız bir yerde şöyle bir yazı var. Ana ortaklık ve azınlık payları ayrı ayrı belirtilmesi gerekir diye

http://www.alialagoz.com.tr/doc-dr-...di_cercevesinde_ters_iktisap_uygulamalari.pdf
Şerefiye tutarını belirlemede, öncelikle edinen işletmenin ortaklık oranı dikkate
alınmaz. Şerefiye tüm işletme için hesaplanır ve işletme bazında hesaplanan şerefiye,
ana ortaklık ve azınlık payı şeklinde ayrılarak raporlanmalıdır(Karapınar, 187, 2006

Tebliğde.
Şerefiye

51. Edinen işletme, birleşme tarihinde:

(a) İşletme birleşmesi sırasında elde edilen şerefiyeyi bir varlık olarak muhasebeleştirmeli ve,
(b) Başlangıçta şerefiyeyi, birleşme maliyetinin, edinen işletmenin Paragraf 36’ya göre muhasebeleştireceği tanımlanabilir varlıkların, yükümlülüklerin ve koşullu yükümlülüklerin gerçeğe uygun değerini aşan kısmı olan, maliyeti ile ölçmelidir.

52. İşletme birleşmesi sırasında elde edilen şerefiye, edinen işletmenin tek başına tanımlanabilir ve ayrı ayrı muhasebeleştirilir olmayan varlıklardan gelecekte ekonomik fayda elde etme beklentisi ile yaptığı ödemeyi temsil eder.

53. Edinilen işletmenin varlık, yükümlülük ve koşullu yükümlülüklerinin birleşme tarihinde ayrı ayrı muhasebeleştirilmesi için Paragraf 37’de belirtilen gerekli koşulları sağlamadığı ölçüde, şerefiye olarak kaydedilen (yada Paragraf 56’ya göre muhasebeleştirilen) tutar etkilenir. Çünkü şerefiye birleşme maliyetinin, edinilen işletmenin tanımlanabilir varlık, yükümlülük ve koşullu yükümlülüklerinin muhasebeleştirilmesinden sonra kalan kısmıdır.

54. İlk tahakkuktan sonra, edinen işletme, birleşme sırasında elde edilen şerefiyeyi birikmiş değer düşüklüğü indirildikten sonraki maliyeti ile değerlemelidir.

55. İşletme birleşmeleri sırasında devralınan şerefiye amortismana tabi tutulamaz. Bunun yerine, edinen işletme şerefiyeyi yıllık olarak veya koşullardaki değişikliklerin değer düşüklüğü olabileceğini işaret ettiği durumlarda daha sık aralıklarla “TMS 36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü” Standardına göre değer düşüklüğüne tabi tutmalıdır.

A 11
İTİRAZ GEREKÇESİ

TFRS 3 işletme birleşmeleri standardında “32 Şerefiyenin veya pazarlıklı satın almadan kaynaklanan kârın muhasebeleştirilmesi ve ölçümü başlığında”
Edinen işletme, şerefiyeyi birleşme tarihi itibariyle aşağıda yer alan (a)’nın (b)’den
fazlası şeklinde ölçerek muhasebeleştirir:
(a) aşağıdakilerin toplamı:
(i) bu TFRS’ye uygun olarak ölçülmüş, genellikle birleşme tarihindeki gerçeğe
uygun değer üzerinden ölçümü gerektiren transfer edilmiş bedel (bkz. 37 nci
Paragraf );
(ii) bu TFRS’ye uygun olarak ölçülmüş, edinilen işletmedeki azınlık payı (kontrol
gücü sağlamayan pay) tutarı; ve
(iii) aşamalı olarak gerçekleşen bir işletme birleşmesinde (bkz. 41 ve 42 nci
Paragraflar) edinen işletmenin daha önceden elde tuttuğu edinilen işletmedeki
özkaynak payının birleşme tarihindeki gerçeğe uygun değeri.
(b) bu TFRS’ye uygun olarak ölçülmüş, edinilen tanımlanabilir varlıkların ve üstlenilen
tanımlanabilir borçların birleşme tarihindeki net tutarları.
Paragrafında şerefiyenin muhasebeleştirme işleminin şu şekilde yapılması gerektiği belirtilmektedir.
a, i ) transfer edilmiş bedel 100.000 TL’dir
a, ii) edinilen işletmedeki azınlık payı 5.000 TL’dir.
a,iii) aşamalı gerçekleşen bir birleşme olduğu bilgisi soruda olmadığından uygulanmayan madde.
b) edinilen tanımlanabilir varlık ve borçların değeri 80.000’dir.
bu durumda a’nın b’den fazlası 100.000+5.000-80.000= 25.000 TL olarak hesaplanabilmekte ise de
soruda verilen “XYZ AŞ’nin tanımlanabilir varlıklarının ve üstlenilen tanımlanabilir borçlarının satın alım tarihindeki net kayıtlı değeri 60.000 TL” olarak belirtilmiş olduğundan ve yukarıda b) maddesinde … net tutarları ifadesi sonucu 100bin+5bin-60bin=45.000 olarak şerefiye tutarının hesaplanabileceği ortadadır.
b) maddesinde “bu TFRS’ye uygun olarak ölçülmüş” yani gerçeğe uygun değerin net tutarının mı 60.000 TL’ye isabet ettiği gibi anlam çıkması sonucu ve sorudaki “TFRS 3- işletme birleştirmeleri” yazım hatası yapılması ile sorunun ve gerçeğe uygun değer tanımının, ana fikrinin/temasının kaydırıldığı mütaâlâ edilmektedir.