15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
arkadaşlar spk ile görüştük banka masraf olayı çözülmüş fakat bütün ziraatlerde olmayabilir. o yüzden hangi şubede geçerli bilemiyorum .( masrafsız dekontlar var elimizde dediler.)

ARKADAŞLAR İTİRAZ DİLEKÇESİNİ WORD ORTAMINDA DOLDURABİLİRMİŞİZ.(TELEFON AÇINCA ELLE DOLACAK DİYORLAR.SANIRIM SANTRAL GÖREVLİLERİ KONUYA TAM HAKİM DEĞİL.)
SPL DEN GELEN CEVAP MAİLİ AYNEN ŞÖYLE;

Sayın ilgili,

Soru itiraz formunu Word ortamında doldurabilirsiniz. İmzanız olduğu sürece bir sorun olmaz

Bilgilerinizi rica ederiz.

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu

Son düzenleme:
Dehadan bilgi alacak bir arkadaş vardı. Ne oldu acaba var mı bi haber

bu akşam gittim görüşdum deha dakkilerle onlar dedigine göre muftesiler kurulu gibi
kurul ları varmış onlar bakmış sorulara ve sorularda
standarlar için herhangi bir hata yok demişler ama hocayla konuştum bence var diyor

hocaya gör A grubu için 2-7-10-13-19 sorular itiraz edilebilir özelıkle durdugu sorular ise
7-10-13 sorularda iptal olma olasılıgı daha fazla yalnız ne kadar kişi baş vurursa o kadar iyi dedi
bende oradakı arkadaşları da bu forma davet etim

13 soru içinde kaldıraçlı alım satım işlemlerinden alacaklılar
diye bir hesabın zaten aracı hesap planın da yok olmayan bir şey nasıl sorulur
diye itiraz edilir ve buyuk ihtımale

lede iptal olur dedi

Arkadaşlar mrb,B kitapçığı 14.soruda(Nakit ve Nakit Benzerleri Bilanço Kalemleri altında Muhasebeleştirilmemelidir?) yaratılan çelişki şu yönde doğru şık olarak kabul edilen Alım Satım karı elde etmek amacıyla elde tutulan finansal varlıklar diye belirtilmiş,Oysaki ilgili tebliğde Nakit ve Nakit benzeri olarak muhasebeleştirilenlerin içinde bu ibare ;
satılmaya hazır finansal varlıklardan vadesine 3 aydan az kalmış devlet tahvili ve hazine bonoları veya aktif bir piyasası olan likit diğer borçlanma araçları
bir kere burada vade belirtilmediği için soruda yanıltma amacı bilgiyi ölçmekten ziyade tufaya düşürmek niyetiyle yapılmış!!Bunun itirazında bulunan arkadaşlar nasıl bir açıklama yaptılar paylaşabilirler mi ria etsem?

İTİRAZIM B KİTAPÇIĞI SORU 14 ; Doğru şık kabul edilen Alım Satım Karı elde etmek amacıyla tutulan finansal varlıklar ibaresi geniş kapsamlı bir ibare olduğundan içeriğinde doğruyuda barındırmaktadır.Dolayısıyla yanlış olanın sorulduğu bu soruda tüm şıklar doğrudur.
Arkadaşlar bu soru iptallik bence.

Uzun uzun yazmaya gerek olmadığını düşüdüm ama yanılmıyorumdur umarım.Şablonda bize itiraz için ayrılan alanı görünce az ve öz yazın demek istediklerini düşündüm yani :P

Uzun uzun yazmaya gerek olmadığını düşündüm ama yanılmıyorumdur umarım.Şablonda bize itiraz için ayrılan alanı görünce az ve öz yazın demek istediklerini düşündüm yani :P

Arkadaşlar bir şeyi daha vurgulamakta fayda var diye düşünüyorum;
Bazı arkadaşlarımız itiraz sayısının önemli olmadığını yazmış,aksine mantıklı savlarla yapılan itiraz sayısı oldukça önemli.Yanlış anlaşılan soruların genel ortalamasına göre komisyon değerlendirme yapıyor.Lütfen nasılsa başvuruluyor,ben başvurmasamda olur diye düşünmeyelim!!!!..

Arkadaşlar bir şeyi daha vurgulamakta fayda var diye düşünüyorum;
Bazı arkadaşlarımız itiraz sayısının önemli olmadığını yazmış,aksine mantıklı savlarla yapılan itiraz sayısı oldukça önemli.Yanlış anlaşılan soruların genel ortalamasına göre komisyon değerlendirme yapıyor.Lütfen nasılsa başvuruluyor,ben başvurmasamda olur diye düşünmeyelim!!!!..

ben sayının önemsiz olduğunu düşünüyordum. madem öyle bende yarın a.grubu 10.soruya itiraz ediyorum. sonuçta bi zararı yok

arkadaşın dediği; muflis grubunun standartlarda hata yok görüşü benim umudumu kırdı. ama neyse biz yinede elimizden geleni yapmadık demeyelim itirazımızı yapalım. elimizden başka bişey gelmez zaten. en azından benim elimden gelmez. hepimiz için hayırlısını versin allah c.c

Geçtiğimiz sınavda da mevzuattan iptal olmayacak deniyordu,4 tane iptal oldu(sayısını ve dersi yanlış hatırlamıyorsam)Her dönem bir asparagas habercimiz oluyor malum.Allah hakkımızda hayırlısını versin ve emeklerimizi boşa çıkarmasın Burak arkadaşım.

Geçtiğimiz sınavda da mevzuattan iptal olmayacak deniyordu,4 tane iptal oldu(sayısını ve dersi yanlış hatırlamıyorsam)Her dönem bir asparagas habercimiz oluyor malum.Allah hakkımızda hayırlısını versin ve emeklerimizi boşa çıkarmasın Burak arkadaşım.

inşallah ünal kardeşim umduğumuz gibi ve hayırlı olur.

TÜM DEĞERLİ KATILIMCILARIN DİKKATİNE;

1) (B) Kitapçığı 14 ve 22. sorular (nakit ve nakit benzerleri ile aracı kurumlar hesap planı) kesinlikle iptal edilecek sorulardır, ancak ilgili yasal düzenlemeler dikkatle incelenmek ve gerekçeleri açıkça ortaya konmak kaydıyla.
2) Standarttaki "nakit benzerleri" tanımının içine vadesi 3 aydan az ve alım satım karı elde etmek için tutulan menkul kıymetler de girmektedir ki iptali gerektirmektedir.
3) İlgili yasal düzenlemede vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri için 6 adet hesap açılmışken bunlar karşılığında çalışabilecek tek bir hesap (8910 no'lu hesap) vardır. Bu 6 (altı) hesabın adlarında "kısa", "uzun", "alım", "satım", "vadeli işlem" ve "opsiyon" kelimelerine yer verilmek suretiyle hesapların muhtevaları netleştirilmiştir. hesap planında 8413 no'lu hesabın adı da "Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri"dir, oysa soruda "Açık Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri" adı verilmiştir, yani, "kısa" kelimesine hesap isminde yer verilmemiştir ki hesap planı ve cevap şıkları incelendiğinde hem (a) hem de (b) şıkkının doğru cevap olabilmeleriyle sonuçlanmaktadır ki iptali gerektirmektedir.
(8410 (Ek: Seri: XI, No: 18 sayılı Tebliğ ile) Açık Uzun Pozisyon Vadeli İşlem Sözleşmeleri
8411 (Ek: Seri: XI, No: 18 sayılı Tebliğ ile) Açık Kısa Pozisyon Vadeli İşlem Sözleşmeleri
8412 (Ek: Seri: XI, No: 18 sayılı Tebliğ ile) Açık Uzun Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri
8413 (Ek: Seri: XI, No: 18 sayılı Tebliğ ile) Açık Kısa Pozisyon Alım Opsiyonu Sözleşmeleri
8414 (Ek: Seri: XI, No: 18 sayılı Tebliğ ile) Açık Uzun Pozisyon Satım Opsiyonu Sözleşmeleri
8415 (Ek: Seri: XI, No: 18 sayılı Tebliğ ile) Açık Kısa Pozisyon Satım Opsiyonu Sözleşmeleri)

4) İşletme Birleşmeleri standardındaki soruda ise; hisse senetlerinin % 80'i 100.000,00-TL'ye alınmış olmasına, işletmenin tamamının net defter değeri 60.000,00-TL ve gerçeğe uygun değeri 80.000,00-TL olarak belirlenmiş olmasına karşın % 20'lik azınlık payı değerinin bu standarda göre 5.000,00-TL olarak belirlenmiş olması yanılgıya sebebiyet vermiştir. Gerçekten de işletmenin şerefiye veya karını hesaplamak için işletmenin net varlıklarının % 80'inin gerçeğe uygun değerini hesaplamak gerekmektedir ki 64.000,00-TL'ye tekabül etmekte ve şerefiye miktarı bu durumda 36.000,00-TL olarak hesaplanmaktadır. Ancak % 20'lik azınlık payının gerçeğe uygun değeri 5.000,00-TL olarak kabul edilip toplam gerçeğe uygun değer olan 80.000,00-TL'den çıkarıldığında ise işletmenin devraldığı % 80'lik hissenin gerçeğe uygun değeri 75.000,00-TL olarak hesaplanmaktadır ki "Şerefiye" tutarı (100.000-75.000) 25.000,00-TL olarak belirlenmektedir. Kanaatimce bu soruda kullanılan muğlak ifadeler ve azınlık payının oransal olmayan tutarı iptal yönünden irdelenmelidir. Bu konuda yeterli olmadığımdan net birşey söyleyemiyorum.

5) En kötü halde dahi 76 puan alabildiğimden ve 60 puan yeterli olduğundan; itiraz külfetine katlanmayacağım ama ihtiyacı olanların (B) KİTAPÇIĞI 14 ve 22. sorulara ciddi ve sarih bir itirazda bulunmaları halinde iptal ettireceklerine olan inancım tamdır.

Sevgiler ...:)

Üstad ,bu kadar emek çekip yazı yazdığına göre zaten epey külfete katlanmışsın.gerekirse sizin adınıza postalamayı biz yapalım.banka masraflarına da yardımcı oluruz.