15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
arkadaşlar
bankadaki sıkıntı hala devam etmekte şimdi bankaya gittim hala çoklu itirazla ilgili bankadan ödeme yapılamamakta. atm ye yönlendiriyolar ordada zaten sadece 1 soruya itiraz hakkı var. SPL hala cvpsız meb ten haber gelmemiş onu bekliyolarmış bence herkes bu sorun için arasın derim ben sıkıştırmadan bunlar birşey halletmeyecekler bugünle birlikte 2 gün azaldı itiraz süresinden. 292 82 00 tel numarası.

bakın arkadaşlar dün bahsettiğim şey buydu...geçen sınavdada aynı sorun oldu ve insanlar sadece 1 soruya itiraz edebildi...bunun üstüne gitmezsek olacağı belli.İtirazlar 26 sına kadar .Bu süre zarfında mutlaka sonuç almalıyız!!!

Arakadaşlar, ben ilk kez itiraz edeceğim.itirazlar spk nın Ankara daki genel merkezine mi postalalanacak.istanbul da ki lisanaslama sicil merkezine şahsen başvuru YAPILABİLİYOR MU?

Son düzenleme:
Herkese iyi akşamlar öncelikle.Spl nin sitesinde birden fazla soruya itiraz edilebileceği yazılıyken ATM de ise tek soruluk başvuru yapılabiliyor.Zaman kaybetme lüksümüzse yok!Zamanında bu sorunu çözmezlerde bizi mağdur ederlerse buna da itiraz ederiz!

Herkese iyi akşamlar öncelikle.Spl nin sitesinde birden fazla soruya itiraz edilebileceği yazılıyken ATM de ise tek soruluk başvuru yapılabiliyor.Zaman kaybetme lüksümüzse yok!Zamanında bu sorunu çözmezlerde bizi mağdur ederlerse buna da itiraz ederiz!
Arkadaşlar adım gibi eminim bu problemi çözemeyecekler. Çünkü geçen sınavda da aynısı oldu insanları düzeltecez diye oyaladılar fakat herkes tek soruya itiraz edebildi. Ben destek amaçlı olarak Ara dönem sorusuna itiraz ediyorum yarın. İnşallah emek veren herkez için hayırlısı olur. Ayrıca ortalamayı tutturanlar yan gelip yatmasın arkadaşlara destek olalım : )) Merak etmeyin doğru yaptıklarınız cevapları değişmezz

Arkadaşlar birden fazla soruya itiraz için split nin açıklaması : (birden fazla itiraz için başka hesaba para yatırmak gerekiyor

Sorulara yapılacak itirazlar "İtiraz Formu" kullanılarak Kuruluşumuza yazılı olarak yapılacaktır. İtiraz edilecek her soru için ayrı bir form doldurulması gerekmektedir. Birden fazla Sınav sorusuna itiraz başvurusunda bulunacak adaylar soru itiraz ücretini, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün, T.C Ziraat Bankası A.Ş. Beşevler/ANKARA Şubesindeki**5495218–5001 no'lu hesabına Online Tahsilat Programı aracılığıyla T.C Ziraat Bankası A.Ş. şubelerinden, sadece bir soruya itiraz edecek adaylar ise soru itiraz ücretini**T.C Ziraat Bankası A.Ş.’nin para yatırma özelliği bulunan ATM’leri aracılığı ile yapılabilecektir. Sınav Soru itirazları, itiraz edilecek her soru için 10 TL (On TL KDV Dâhil) olup alınan banka dekontu ile kabul edilecektir.

Arkadaşlar günaydın, hepimize geçmiş olsun standartlardaki 19.soru denetim sorusudur ve cevabı doğrudur. Bende standartlardaki gibi ara mali tablo düzenleme zamanları gibi düşünüp yanlış cevaplayanlardanım. İtirazımızın mantıklı olması gerekiyor.Standartlar sınavı olduğu için denetim sorusunun yanlış algılandığı gibi bir açıklama yapsak daha uygun olmaz mı?

Bağımsız denetime ve incelemeye (sınırlı bağımsız denetime) tabi işletmeler
MADDE 5 - (1) Aşağıdaki işletmelerin Kurul düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabidir.
a) Aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar,
b) Aracı kurumlar,
c) Portföy yönetim şirketleri,
ç) Yatırım fonları,
d) Emeklilik yatırım fonları,
e) Yatırım ortaklıkları,
f) Konut finansmanı fonları,
g) Varlık finansmanı fonları,
ğ) İpotek finansmanı kuruluşları,
h) (Değişik: Seri: x, No: 25 sayılı Tebliğ ile) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar,
ı) (Değişik: Seri: x, No: 25 sayılı Tebliğ ile) Sermaye piyasası araçları bir borsada ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem görmeyen ancak Kanun kapsamında halka açık sayılan ortaklıklar,
i) Kanun’da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
j) Kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler.
(2) (Değişik: Seri:X, No:24 sayılı Tebliğ ile) Yukarıda (b), (c), (ç), (d), (e), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde belirtilen işletmelerin, Kurul tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına ilişkin düzenlemelerdeki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, üç ve dokuz aylık finansal tabloları da sınırlı bağımsız denetime tabidir[/COLOR][/B]. (Ek: Seri:X, No: 26 sayılı Tebliğ ile) İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Gelişen İşletmeler Yönetmeliği kapsamında payları Gelişen İşletmeler Piyasası Listesi’nde yer alan ortaklıkların altı aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (sınırlı bağımsız denetim) kapsamında değildir.

arkadaşlar yine istanbul spl yi aradım bu bankadaki sorun için hala mebten haber bekliyoruz dediler bende bakın bugün 3. gün mağdur oluyoruz dedim bu sorunun hemen halolması lazım dedim en azından atm deki 1 soruya itiraz sistemini düzeltin atm den fazla soruya itiraz hakkı tanıyın dedim. bu sadece benle ilgili bir sorun değil bir çok kişi birden fazla soruya itiraz etmek istiyo dedim onlarda yarım saat içinde döneceklerini bana bilgi vereceklerini söylediler ama sizden ricam sizde arayın istanbul spl 212 292 82 00

Arkadaşlar,
banka sistemlerinde henüz bir düzelme yok.öğleye kadar düzelmezse ben havale masrafını ödeyip itirazımı yapacağım.özellikle istanbul dışından itiraz edecek arkadaşlar işi riske etmemek için en geç yarın (21 aralık) postaya vermeleri lazım.aps ile gönderirlerse daha garantili olur.Bu arada Geçme umudu olmayan arkadaşlara da rica ettim.bazı sorulara onlarda itiraz edecekler.Bu fırsat ömür de bir kez gelir.

Arkadaşlar,
banka sistemlerinde henüz bir düzelme yok.öğleye kadar düzelmezse ben havale masrafını ödeyip itirazımı yapacağım.özellikle istanbul dışından itiraz edecek arkadaşlar işi riske etmemek için en geç yarın (21 aralık) postaya vermeleri lazım.aps ile gönderirlerse daha garantili olur.Bu arada Geçme umudu olmayan arkadaşlara da rica ettim.bazı sorulara onlarda itiraz edecekler.Bu fırsat ömür de bir kez gelir.

Postayı SPL'nin İstanbul adresine mi göndereceğiz? Yada Tam olarak hangi adrese göndereceğiz?

A grubu 6. soru

Gerekçe: Sorunun II nolu maddesinde geçen "İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında İşlem Gören Anonim Ortaklıklar" sorunun tam ve doğru olarak vermekteder ibaresi ile çelişmektedir. Bu durum algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. Bu nedenden dolayı sorunun iptali gerekmektedir.

A grubu 7. soru

Spk tebliğinde emeklilik yatırım fonları 3,6,9 aylık ara dönem finansal tabloları inceleme kapsamındadır. Bu durumda bütün cevaplar yanlıştır. Ayrıca bu soru bağımsız denetim tebliğinde yer alan bir konu. Bu alanda sorulmaması gerekir. Sorunun iptal edilmesi gerekir.

A grubu 10. Soru

8413 Açık pozisyon vadeli alım opsiyonu (Soruda)
8413 Açık kısa pozisyon alım opsiyonu (tebliğde)

Tebliğde belirtilen hesap açıklaması soruda eksik verilmiştir. Bu eksiklik sonucunda algıda çelişki yaratmış ve yanlış olan şıklara yönelme olmuştur. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.

A grubu 10. soruya yukarda kaya arkadaşın belirtiği üzere bugün itirazda bulunuyorum. hakkımızda hayırlısı. umarım herkes için güzel olur.