15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan _KAYA_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Arkadaşlar bu soruya bende itiraz ediyorum. Dilekçeyi hazırlayalım gönderelim diyorum. Tam olarak nasıl bir itiraz yapsak acaba ?

rıza ç Nickli Üyeden Alıntı
arkdaşlar selam;

b kitapçığı 6.sorusu : şirket birleşmelerinde şerefi ye ile ilgili olan soru

tfrs 3 şirket birleşmeleri :

Muhasebeleştirme ilkesi
10. Birleşme tarihi itibariyle edinen işletme, şerefiyeden ayrı olarak, edinilen işletmenin
edinilen tanımlanabilir varlıklarını, üstlenilen tanımlanabilir borçlarını ve kontrol
gücü olmayan paylarını (azınlık paylarını) muhasebeleştirir. Edinilen tanımlanabilir
varlıkların ve üstlenilen borçların muhasebeleştirilmesi 11 ve 12 nci Paragraflarda
belirtilen koşullara tabidir.

azınlık paylarının ayrı muhasebeleştirilmesi gerekir. soru da şerefiyeyi hesaplarkan azınlık payını da dikkate almışlar.
bu soruya itiraz edeceğim.

saygılarımla,

itiraz edelim u soruya arkadaşlar haydi bu son şansımız baskılarla bişeyleri yaptırabiliriz lütfen

arkadaşlar ayrıca aşağıdaki soruya da itiraz etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

b grubu soru 8 TMS 21 Kur değişim etkileri standardı uyarınca bir işletme için geçerli para biriminin tespitinde aşağıdakilerden hangisi dikkate alınan faktörlerden biri değildir ?

A) Geçerli para biriminin belirlenmesinde işletmenin kurulduğu ülkenin finansal otoritesi yetkilidir.

SPK tarafından A şıkkı doğru cevap olarak belirlenmiştir. Sorunun diğer şıkları ise doğrudur. Ancak A şıkkında soruda yer alan "geçerli para biriminin belirlenmesinde" ülkenin finansal otoritesinin yani merkez bankasının yetkisi olmadığına dair bir anlam ifade etmektedir. Bu nedenle sorunun iptali için başvuru yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

arkadaşlar a.grubu 21 soru.(TMS 21kur değişiminin etkileri) standardına göre; fonksiyonel para biriminin tanımında kullanılan 2 temel etken var.bir tanesi aşağıdaki gibi.
- Rekabet unsurları ve yasal düzenlemeleriyle mal ve hizmetlerin satış fiyatlarını en çok etkileyen ülkenin para birimidir.

normal şartlarda bu kapsama ülkenin finansal otoritesi de girer.(yasalarla düzenleme yetkisi verilebilir.)

ne dersiniz.mantıklı buluyorsanız itiraz edeceğim.

arkadaşlar a.grubu 21 soru.(TMS 21kur değişiminin etkileri) standardına göre; fonksiyonel para biriminin tanımında kullanılan 2 temel etken var.bir tanesi aşağıdaki gibi.
- Rekabet unsurları ve yasal düzenlemeleriyle mal ve hizmetlerin satış fiyatlarını en çok etkileyen ülkenin para birimidir.

normal şartlarda bu kapsama ülkenin finansal otoritesi de girer.(yasalarla düzenleme yetkisi verilebilir.)

ne dersiniz.mantıklı buluyorsanız itiraz edeceğim.

sayın altınkaya kesinlikle haklısınız bende böyle düşünüyorum.fakat standartta o kadar net bir şekilde bu sorunun cevabı var ki bu soruya itiraz etmek demek standarda itiraz etmek gibime geliyor.yani böyle bir durum varsa kesinlikle itiraz edilmeli bende yanlış yaptım.hatta soruyu okurken aklıma sizin düşüncenizle paralel merkez bankası,hazine müsteşerlığı vs devletin finansal otoriteleri geldi.ve bundan dolayı başka bir şıkkı işaretledim.aklım almıyor.fakat standart böyle diyor.bu soru hakkında beyin fırtınasına ve elbirliğiyle katılıma (itiraz konusunda)ihtiyacımız var...standarta itiraz edilrmi?cevaplanması gerekn soru bu?eğer bu konuda fikir birliği yaparsak bende itiraz edicem bu soruya...

Son düzenleme:
sayın altınkaya kesinlikle haklısınız bende böyle düşünüyorum.fakat standartta o kadar net bir şekilde bu sorunun cevabı var ki bu soruya itiraz etmek demek standarda itiraz etmek gibime geliyor.yani böyle bir durum varsa kesinlikle itiraz edilmeli bende yanlış yaptım.hatta soruyu okurken aklıma sizin düşüncenizle paralel merkez bankası,hazine müsteşerlığı vs devletin finansal otoriteleri geldi.ve bundan dolayı başka bir şıkkı işaretledim.aklım almıyor.fakat standart böyle diyor.bu soru hakkında beyin fırtınasına ve elbirliğiyle katılıma (itiraz konusunda)ihtiyacımız var...standarta itiraz edilrmi?cevaplanması gerekn soru bu?eğer bu konuda fikir birliği yaparsak bende itiraz edicem bu soruya...

Arkadaşlar Merkez bankasının sitesinde şöyle bir iki madde var burdan itiraz hakkımız doğar mı acaba ?

Banka Meclisi;

a) Para politikası stratejisi ve enflasyon hedefi doğrultusunda uygulanabilecek para politikasına ve kullanılabilecek para politikası araçlarına ilişkin kararların alınması,

b) Tedavüldeki banknotların değiştirilmesine, tedavülden kaldırılmasına ve yok edilmesine ilişkin konularda düzenleme yapılması ve karar alınması

arkadaşlar
Bilge Eğitim Kurumlarından bir hocayla görüştüm.akşama kadar iptaller belli olur dediler
sizlerde arada yoklayın
(0216) 337 46 94 - (0216) 337 47 92

slm arkadaşlar
dün bankaya gittim 3 sorudan itirazımı yapayım diye birden fazla itirazı olanlar banka şubelerinden yapabiliyor diye yazıyor ya yapamadım. sorun şu ki içeriden otomatik olarak çıkmıyo hesap havale yapılması gerekiyo dedi bankacı ondan da 30 tl havale masrafı istediler sorunu müdüre kadar yansıttık en son o denediğinde de atm ye yönlendirdi şubeden ödeme yapamadık. biliyosunuz ki atm den yapılınca sadece 1 tane yapılıyor. bende kalktım SPL nin merkezine gittim durum bundan ibaret diye anlattım. bugün düzeltilecek sanırım. takipçisiyim. biraz önce aradığımda da meb ten haber beklediklerini söylediler. öğleden sonra belli olur büyük ihtimalle bilginize

merhabalar,

sorun düzeltidi mi acaba? bi de posta adresi spl'nin sitesindeki iletişim adresi mi? üff bezdirdiler iyice:(

Spk Bağımsız Denetim sınavları için eğitim veren kurumların bu sınavla ilgili ivedi bir şekilde açıklama yapmaları gerekmektedir . Nr zaman açıklama yapacaklar acaba ?

A Grubu 6-7-10-19 sorulara itirazlarımı hazırladım. Deha Ankarayla görüştüm iptal sorular hakkında bilgi bekliyorum. Akabinde hemen göndereceğim. İnşallah herkes geçer.