fonradar

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı

Ynt: 15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı

Üzgünüm ama artık çok geç..

yaş dışındaki hallerde kıdem tazminatına hak kazanabilmeniz için ilk önce SGK'dan yazıyı tedarik etmeniz.. daha sonra bu işverene tebliğ etmeniz gerekirdi..işveren o yazıya istinaden kıdem tazminatınızı ödemek zorundadır.. ödemediği.. ödemek istemediği taktrde de.. kaba bir tabir olacak belkide ama çatır çatır alabilirdiniz..Ama siz 08.03.2011 tarihinde istifa vermişsiniz.. çok büyük ihtimal ile sizin çıkış işleminiz gerçekleştirilmiştir..bu saatten sonra bir şey yapamazsınız..

( umarım yanılıyorumdur )

Sorumu şu şekilde güncelleyeyim.
cx.xx.xx tarihinde vermiş olduğum istifa dilekçemde x haftalık ihbar sürem var. Bu süre içerisinde ( xxxxx işe başlangıç.) xx Nisan xxxx tarihinde xx yıl ve xxxx günüm doluyor. Ben SGK dan kıdem tazminatı alabilir yazsını alsam 8 haftalık ihbar süresi içerisnde olduğumdan dolayı işyerimden ayrılamdan kıdem tazminatımı alabilir miyim?
Teşekkürler

Hayır. Önce sgk dan yazı daha sonra işverene yazı ile müracat olmalıydı

Sayın nguroy
tam olarak sorumu anlatamadım.
Ben 8 haftalık ihbar süresi içerisinde kanunun bana tanımış olduğu hakkı kazandım ve bunu kullanmak istiyorum kullanazmıyım? istifamın kıdem ile alakası yok. Ben bu hakkı mı istifa ettikten sonra bir şekilde öğrendim

Sorunuzu çok iyi anladım.
Siz işverene istifa dilekçesi verdiniz ve ihbar süremin sonunda ayrılıcam dediniz. Eğer işveren razı olursa durumu anlatın. Kabul ederse istifanızı dikkate almaz ve kıdem alabilrisiniz.Aksi halde ayrılırken sgkdan aldığınız yazı ekinde yaşdan emeklilik beklemek üzere ayrılcam demekl gerekiyordu.

Sayın nguroy
Cevabınız için teşekkür ederim.
AKlıma takılan bir soru daha var. Eğer istifa dilekçesine sgk dan aldığım yazıyı ekleseydim ve kıdem tazminatımı aldıktan 1 hafta sonra başka bir işyerinde çalışmamda bir sakınca var mı?
İşveren istifa ederken bana çalışmayacağım dedin kıdem tazminatını aldın diyerek dava bana açabilir mi?

Farketmez.. başka bir iş yerinde çalışmaya başlamanız engel değil..

Verilen cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sonuç hakkında sizleri bilgilendiririm.

Selamlar , benze bir konu arkadaşımın başına gelmiş. İşyerinden kıdem tazminat almadan ayrılmış, ancak ayrıldıktan 2 ay sonra emekliliğe hak kazanmış, şu anda emekli. bu durumda eski çalıştığı iş yerinden bir şekilde kıdem tazminatını alabilir mi?

Teşekkürler

İşyerinden ayrılma sebebi neymiş arkadaşınızın?

Ayrılma sebebi başka işler yapmak istemesi diyebiliriz. Bu durumda nasıl bir yol izleyebilir?

Merhaba

15 yıl ve 3600 günü doldurup ssk dan da yazısını alan biri ilgili kanun maddesine göre istifa ettiğinde ihbar süresini çalışmak zorundamıdır.

Yasal olarak çalışma zorunluğu yoktur. Ancak kıdem tazminatını işvereninden talep edecek. Ayrılma tarihini karşılıklı uyuşarak belirlemek gayet etik olur bence.

İşverenim kıdem tazminatını ödeme konusunda kötü niyetli ödememek için her türlü yola baş vuracağını biliyorum. İstifamı ilgili kanun maddesine göre noter aracılığı ile vermeyi düşünüyorum. Bu durumda kıdem tazminatının hesabıma yatırılması için 6 gün süre tanıyıp eğer 6.gün kıdem tazminatımı ödedikleri takdirde ihbar süresini kanuşmayı düşünüyorum. Eğer kıdem tazminatımı ödemezlerse mahkemeye vereceğimden dolayı hem işveren ile mahkemelik olacağım hemde etik olsun diye ihbar süresini konuşmanın anlamı yok diye düşünüyorum. Ancak izlediğim yol doğrumudur diye fikrinizi almak istiyorum.
Teşekkürler

Prim gün sayım 4750. sigortalılık sürem ise 14 yıl 7 ay.
Askerliğimi sigorta başlangıcından önce yedek subay olarak yapmıştım.
12 ay olan yedek subaylık sürem hizmet süreme eklenmekte midir.
yani şu anda başvursam hizmet sürem 15 yıl 7 ay olarak kabul edilecek midir.
teşekkürler

Klasse ' Alıntı:
Ayrılma sebebi başka işler yapmak istemesi diyebiliriz. Bu durumda nasıl bir yol izleyebilir?
BAşka işler yapmak istemesi, arkadaşınıza kıdem tazminatı kazandıracak sebeplerden olmadığından, kıdem tazminatı konusunda yapabileceği herhangi bir şey yoktur.

Kademeli emeklilikle ilgili 4447 Sayılı Kanun?la 1999 yılında yapılan yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir. Kıdem tazminatı konusu, Mülga 1475 sayılı İş Kanunu?nun 14. maddesinde düzenlenmiştir.
Buna ilişkin düzenlemede ?506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir? hükmü getirilmiştir.
Bu konu hakkında son olarak ekleyebileceğim artık SGK, 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre ?Kıdem Tazminatı Alabilir? yazısı vermektedir. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu?nun ilgili müdürlüğüne başvurarak ?Kıdem Tazminatı Alabilir? yazısını almanızı ve bu belgeyle birlikte işvereninize başvurarak kıdem tazminatınızı talep etmenizi öneririm. İşverene bildiriminizde ?? istifa ediyorum?? olarak bir bildirim yapmamanız gerekmekte buraya dikkat edilmesi gerekmekte. İşçinin tekrar başka bir çalışması konusunda ise işçi tekrar çalışabilir çalışmayacağına dair bir hüküm yoktur. Yalnız işveren konu hakkında işçi hakkında dava açabilmekte başka bir işe başlamak için tazminat talep etmekte diye. Bundan sonrasında yargının vereceği karar geçerli kabul edilecektir.

Bu bilgi hala gecerli mi? Emeklilik icin 5500 gun prim odemesi yapilmis olmasi gerekmiyor mu neden 3600 gun prim odemesinden sonra emekli oluyorum diye isten ayrilsin ki insanlar? Bu konuyu bir bilen aciklayabilirse cok sevinirim.

Tesekkurler,