17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: 17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Arkadaslar ben standartlardan 2 soruya asagidaki gerekcelerle itiraz edilebileceğini dusunuyorum ama sehir disinda oldugumdan itiraz edemeyebilirim. Birisi lütfen itiraz edebilir mi?
A - 5 (6 aylik bagimsiz denetime tabi olan) sorunun konusu soz konusu modulun konulari arasinda sayilmadigindan bu modul kapsaminda sorulamaz.
A- 17 (finansal kiralama) Iki secenek dogru cevaptir. B secenegi, ifade bozukluğunu bir tarafa bırakırsak, finansal kiralamanin tanimina aykiri bir durumdur. A secenegi ise finansal kiralama kriterleri arasinda sayilmayan bir durumdur. Her iki durumda da TMS 17 de belirtilen diger kriterlerden en az birisinin saglanmasi halinde finansal kiralama kapsaminda degerlendirilebilir. Ancak her iki durumda tek basina finansal kiralama olarak nitelendirilmez.

birsoruyla düşüncelerinizi pratiğe dönüştürün itiraz edin lütfen.bu arada B grubu 8. soruyu "B grubu 8. sorunun D şıkkında "Ana ortaklığın konsolide finansal tablolarında kontrol gücü olmayan pay (azınlık payı) bakiyesi bulunmayacaktır." ibaresinin "Ana ortaklığın konsolide finansal tablolarında belirtilen bağlı ortaklıkla iligili kontrol gücü olmayan pay (azınlık payı) bakiyesi bulunmayacaktır." şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum eksik ifade olduğunu düşünüyorum.(pekala ana ortaklığın belirtilen dışında bağlı ortaklığı olabilir ve bununla ilgili azınlık payı olabilir). "nedeniylede incelermisiniz.(not ben B grubu 2,4,14 sorularaitiraz ettim taşrada olduğum için itiraz sürecimeşakkatli oluyor. yanlış anlaşılmasın)

Arkadaslar aktif denetimde ki hocalarda benim dedigim mevzuattaki 2 soruyu iptal olarak yazmislar.

finansaldan sadece itiraz edenlere mi puan veriliyor yoksa iptal edilen sorunun puanı herkese veriliyor mu?

benim bildiğim kadarıyla iptal edilen sorunun herkes için doğru yapıldığı kabul ediliyor.

Eraysmmm haklısınız herkes duyarlı olup itiraz etmeli.

Bugün itirazlarımı yapacağım.

KURUMSAL YÖNETİM İÇİN İPTAL TALEBİNDE BULUNULAN, SORUNUN GEREKÇELİ, AÇIKLAMALI CEVABI AŞAĞIDADIR...

Kurumsal Yönetim İlkelerinin Uygulanması

MADDE 5 ? (1) Payları İMKB?de işlem gören halka açık anonim ortaklıklardan İMKB 30 Endeksine dahil olan bankalar haricindeki halka açık anonim ortaklıklar,.......?Yönetim Kurulu? bölümünde yer alan 3.3.1, 3.3.4, 3.3.5 ve 3.3.6 numaralı maddelerini uygulamakla yükümlüdürler.

BÖLÜM IV - YÖNETİM KURULU
...
3.3.1. Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate alınır.

3.3.4. Şirketin yönetim kurulunda son altı yıl içerisinde yönetim kurulu üyeliği yapan bir kişi, yönetim kuruluna bağımsız üye olarak atanamaz.

3.3.6. Bağımsız yönetim kurulu üyesi, mevzuat, esas sözleşme ve yukarıda yer alan kriterler çerçevesinde bağımsız olduğuna ilişkin yazılı bir beyanını aday gösterildiği esnada yönetim kuruluna verir.

SONUÇ : İPTAL TALEBİ RED EDİLİR..

HİSSE DEVRİ SORUSUNA İSE DAHA ÖNCE CEVAP VERMİŞTİM. Arkadaşların gerekçeleri tutmaz

sir_ibrahim ' Alıntı:
KURUMSAL YÖNETİM İÇİN İPTAL TALEBİNDE BULUNULAN, SORUNUN GEREKÇELİ, AÇIKLAMALI CEVABI AŞAĞIDADIR...

MADDE 5 ? (1) Payları İMKB?de işlem gören halka açık anonim ortaklıklardan İMKB 30 Endeksine dahil olan bankalar haricindeki halka açık anonim ortaklıklar,.......?Yönetim Kurulu? bölümünde yer alan 3.3.1, 3.3.4, 3.3.5 ve 3.3.6 numaralı maddelerini uygulamakla yükümlüdürler.

...
3.3.1. Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate alınır.

3.3.4. Şirketin yönetim kurulunda son altı yıl içerisinde yönetim kurulu üyeliği yapan bir kişi, yönetim kuruluna bağımsız üye olarak atanamaz.

3.3.6. Bağımsız yönetim kurulu üyesi, mevzuat, esas sözleşme ve yukarıda yer alan kriterler çerçevesinde bağımsız olduğuna ilişkin yazılı bir beyanını aday gösterildiği esnada yönetim kuruluna verir.

HİSSE DEVRİ SORUSUNA İSE DAHA ÖNCE CEVAP VERMİŞTİM. Arkadaşların gerekçeleri tutmaz

Bencede bu soru net bir şekilde doğru. Ama ben hatalı tespiti yapan kurumu çok anlamadım diğer modülleri ciddiyetle araştırmışlar hataların gerekçelerini falan yazmışlar bir de kendileri direkt itiraz etmiş. Mevzuatta aynı ciddiyet yok gibi sanki bir şeyler yazmış olmak için yazılmış havası var.???

ozcanaydinoglu ' Alıntı:
sir_ibrahim ' Alıntı:

...

Bencede bu soru net bir şekilde doğru. Ama ben hatalı tespiti yapan kurumu çok anlamadım diğer modülleri ciddiyetle araştırmışlar hataların gerekçelerini falan yazmışlar bir de kendileri direkt itiraz etmiş. Mevzuatta aynı ciddiyet yok gibi sanki bir şeyler yazmış olmak için yazılmış havası var.???

Kurumun yaptıkları bana biraz tribüne oynamak gibi geliyor...

tribüne oynamasında bir sıkıntı yok, zaten ticari bir işletmenin bunu yapmasından doğal bir şey de olamaz ama bahsettiğiniz soruyla ilgili olarak ben kurumun ve/veya hocanın son tebliğden bi haber olduğunu düşünüyorum. neyse bakalım kendileri de itiraz edecek mi ?? bağımsız denetimde kararlı oldukları için kendileri de itiraz ettiler..

Türmob eğitim takvimi yayınladı ne olduğu belli değil Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Türmob, SPK bakalım neler olacak göreceğiz.

Bankaya ne kadar yatırmamız gerekiyor? 10 TL değil mi? Banka 30 TL istemiş.

sinem81 ' Alıntı:

eğer havale işlemi yapılırsa fazla para isteniyor. fakat direkt o hesabı gösteren modüle para yatırılırsa 10 tl alınıyor. şubelerin çoğu bundan haberdar olmadığı için, havale yöntemini seçiyor.

İtiraz için 30 TL alıyolarmış.

fatmatoprak ' Alıntı:
sinem81 ' Alıntı:

eğer havale işlemi yapılırsa fazla para isteniyor. fakat direkt o hesabı gösteren modüle para yatırılırsa 10 tl alınıyor. şubelerin çoğu bundan haberdar olmadığı için, havale yöntemini seçiyor.

Bişey sorabilrmiyim siz İstanbuldamı yatırdınız parayı??

sinem81 ' Alıntı:
fatmatoprak ' Alıntı:
sinem81 ' Alıntı:

ben henüz yatırmadım, yarın yapacağım. arkadaşım yatırdı ve evet ıstanbuldan. internet üzerinden de yapılabiliyormuş

Arkadaşlar itirazların ayın 28ine kadar ulaşmaları gerekiyor.

10 TL den başka para yatırmayın. Beşveler Şb Handan Hnm var. Banka sorun yaratırsa Handan Hanımı arasınlar.

fatmatoprak ' Alıntı:
sinem81 ' Alıntı:
fatmatoprak ' Alıntı:
sinem81 ' Alıntı:

ben henüz yatırmadım, yarın yapacağım. arkadaşım yatırdı ve evet ıstanbuldan. internet üzerinden de yapılabiliyormuş

İnternet bankacılığı ile gönderebiliyor muyuz?