17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: 17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Tavsiye niteliğinde diye soruyor.

soruyu yanlış yazmışım :) sizin dediğiniz gibi tavsiye niteliğindedir diyor.. ama artık bu madde tavsiye niteliğinde değil zorunluluk sadece tavsiye niteliğinde olan d seçeneği..

b.22 bence çok haince sorulmuş bir soru :mad: bu soru bilgi falan ölçmez sistemin küçük örneği bir tuzak sorusu..

http://www.spk.gov.tr/apps/teblig/displayteblig.aspx?id=435&ct=f&action=displayfile

gönderdiğiniz kurumsal yönetim ilkeleri... tebliğ yukarıda.. (seri:IV no:54) ekinde ilkelerin olduğu ilkeler hariç 2 sayfalık bir tebliğ... ve bu iki sayfalık bölümde (md.5) sorunun a, b, c şıklarında yer alan ilkeleri imkb 30 da işlem gören hao için (bankalar hariç) zorunlu hale getiriyor. oysa soru TÜM ŞİRKETLER için tavsiye niteliğinde olan ilkeleri soruyor ama a, b, c şıklarında yer alanlar imkb 30 da işlem görenler için zorunlu hale geldiğinden tüm şirketler için tavsiye niteliğinde olmaktan çıkıyor.. bakmayın soruyu bu kadar hararetli savunduğuma ben de "a" seçeneği yaptım.. ayrıca bir soru iptal olursa lisansımı alıyorum :) ama bu soru malesef..

arkadaşlar b.22 için aslında şunu sormak lazım. aracı kurumlar herhangi bir sermaye yeterliliği sağlamadan türev araçların alım satımına aracılık yapabiliyormu ? etrafınızda görüştüğünüz hocalar varsa bunu sorabilirmisiniz??

Herkese merhaba bende 13 netle kaldim.bu aksam sinav itiraz ucretini yatirmak icin ziraate gittim.sitede verilen hesap numarasina ucreti yatirmak istedigimde benden 50 tl istediler.birde MEB Kurumsal tahsilat bolumunden sinava itiraz bedeli olarak 10 tl aldilar.ben 2 soruya itiraz edecegim icin 2.kez yatirmmasini soyledim.2.islem icinde 50 tl havale ucreti istediler.ben itiraz olayini anlamadim.bu bedellerin masrafsiz olmasi gerekmez mi?daha once yapan varsa bilgi verebilirmi?eft yapabiliyormuyu?yarin tsakb`ye soracagim.

sınav itiraz prosedürünü bilmiyorum ama 10 TL ye 50 TL masraf olurmu? çok acaip...
hangi sorulara itiraz ettiğinizi ve itiraz gerekçelerini de yazabilirmisiniz..

Muh.standartlarından hangi sorular yanlış sizce.....Spk dan söylediğiniz sorular hatalı görünüyor.
Ama standartlardan tek bir soru ile kalacağım umarım öyle olmaz ama :) O nedenle sormak istedim bir ümit :))
ne de olsa son şansımız..

B grubu 11 icin yazdim. 17 ve 22 de yanlis. Peki sizin bunun icin dayanaklariniz neler? Benim yazdiklarim yeterli olur mu? Halen hocaya attigim mailin karsiligini bekliyorum.

b.22 den bir şey çıkmaz.

27 Ağustos 2011 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 28038

TEBLİĞ

Sermaye Piyasası Kurulundan :
ARACI KURUMLARIN SERMAYELERİNE VE SERMAYE YETERLİLİĞİNE
İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
(SERİ:V, NO:124)
MADDE 1- 26/6/1998 tarihli ve 23384 sayılı mükerrer Resmi Gazete?de yayımlanan Seri:V, No:34 sayılı Aracı Kurumların Sermayelerine ve Sermaye Yeterliliğine İlişkin Esaslar Tebliğinin 4 üncü maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
?Seri: V, No:125 sayılı Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğin 2 nci maddesinin (a) bendi kapsamında faaliyette bulunan aracı kurumların sermaye yeterliliği tabanının hesaplanmasında, bu maddenin birinci fıkrasında yer alan kalemlere ek olarak, aracı kurumların kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin olarak, değerleme günü itibariyle müşteri bazında hesapladıkları müşterilerine karşı yükümlülükleri toplamının %5 i, bu Tebliğin 3 üncü maddesi uyarınca hesaplanan özsermayelerinden indirilir.?
MADDE 2- Aynı Tebliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
?Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan asgari özsermaye yükümlülüklerine ek olarak kaldıraçlı alım satım işlemlerinde, müşterilerden gelen emirlerin doğrudan kabul edilmesi ve/veya gerçekleştirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 10 katı kadar, müşterilerden gelen emirlerin temsilci sıfatıyla kabul edilmesi ve bu emirlerin gerçekleştirilmek üzere başka kuruluşlara yönlendirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar ise alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 3 katı kadar özsermaye bulundurmak zorundadır.?

ayrıca

4.1.3.7. ARACI KURUMLARIN SERMAYELERİNE VE SERMAYE YETERLİLİĞİNE İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ

(Seri: V, No: 34)

İKİNCİ BÖLÜM
Yükümlülükler

Asgari özsermaye yükümlülüğü
Madde 7 ? Aracı kurumların alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olmaları gereken özsermaye tutarı 90.000.000.000 (doksanmilyar) TL'dır. Ayrıca, aracı kurumlar yapılan her bir sermaye piyasası faaliyeti için özsermayelerini aşağıda belirtilen oranlarda artırmak zorundadırlar.
a) Halka arza aracılık faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 50'si,
b) Menkul kıymetlerin geri alma veya satma taahhüdü ile alım satımı faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 50'si,
c) Portföy yöneticiliği faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 40'ı,
d) Yatırım danışmanlığı faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 10'u,

e) (Seri: V, No: 48 sayılı Tebliğ ile yürürlükten kaldırılmıştır.)
(Ek fıkra: Seri: V, No: 124 sayılı Tebliğ ile) Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan asgari özsermaye yükümlülüklerine ek olarak kaldıraçlı alım satım işlemlerinde, müşterilerden gelen emirlerin doğrudan kabul edilmesi ve/veya gerçekleştirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 10 katı kadar, müşterilerden gelen emirlerin temsilci sıfatıyla kabul edilmesi ve bu emirlerin gerçekleştirilmek üzere başka kuruluşlara yönlendirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar ise alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 3 katı kadar özsermaye bulundurmak zorundadır.
(Değişik: Seri: V, No: 58 sayılı Tebliğ ile) Bu maddeye göre belirlenen asgari özsermaye tutarları, Maliye Bakanlığı'nca ilan edilen yeniden değerleme oranının % 20 sinin altına inmemek kaydıyla her yıl Kurul'ca belirlenir. Aracı kurumlar, belirlenen yeni özsermaye tutarlarını ilgili yılın en geç 6 ncı ayının sonu itibarıyla sağlamak zorundadır.
Ancak bu şekilde hesaplanmış özsermayenin en az % 25 nin ödenmiş veya çıkarılmış sermaye olarak sağlanması zorunludur.

denildiğinden bu sorudaki şık üzülerek spk tarafından doğru verilmiş.itiraz etsekte kabul olmaz.

Eraysmmm gorustugunuz mevzuat hocalari ne demekte? Ben hocalarla sadece telefonla gorusup mail ile iletisime gecebildim.

Hocaniz mesela 17 ve 22 sorular icin sizi nasil yonlendirdi?

11. Soru icin hazir yazacagimiz.

ayakar ' Alıntı:
b.22 den bir şey çıkmaz.

27 Ağustos 2011 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 28038

TEBLİĞ

Sermaye Piyasası Kurulundan :
ARACI KURUMLARIN SERMAYELERİNE VE SERMAYE YETERLİLİĞİNE
İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
(SERİ:V, NO:124)
MADDE 1- 26/6/1998 tarihli ve 23384 sayılı mükerrer Resmi Gazete?de yayımlanan Seri:V, No:34 sayılı Aracı Kurumların Sermayelerine ve Sermaye Yeterliliğine İlişkin Esaslar Tebliğinin 4 üncü maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
?Seri: V, No:125 sayılı Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğin 2 nci maddesinin (a) bendi kapsamında faaliyette bulunan aracı kurumların sermaye yeterliliği tabanının hesaplanmasında, bu maddenin birinci fıkrasında yer alan kalemlere ek olarak, aracı kurumların kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin olarak, değerleme günü itibariyle müşteri bazında hesapladıkları müşterilerine karşı yükümlülükleri toplamının %5 i, bu Tebliğin 3 üncü maddesi uyarınca hesaplanan özsermayelerinden indirilir.?
MADDE 2- Aynı Tebliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
?Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan asgari özsermaye yükümlülüklerine ek olarak kaldıraçlı alım satım işlemlerinde, müşterilerden gelen emirlerin doğrudan kabul edilmesi ve/veya gerçekleştirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 10 katı kadar, müşterilerden gelen emirlerin temsilci sıfatıyla kabul edilmesi ve bu emirlerin gerçekleştirilmek üzere başka kuruluşlara yönlendirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar ise alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 3 katı kadar özsermaye bulundurmak zorundadır.?

ayrıca

4.1.3.7. ARACI KURUMLARIN SERMAYELERİNE VE SERMAYE YETERLİLİĞİNE İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ

(Seri: V, No: 34)

İKİNCİ BÖLÜM
Yükümlülükler

Asgari özsermaye yükümlülüğü
Madde 7 ? Aracı kurumların alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olmaları gereken özsermaye tutarı 90.000.000.000 (doksanmilyar) TL'dır. Ayrıca, aracı kurumlar yapılan her bir sermaye piyasası faaliyeti için özsermayelerini aşağıda belirtilen oranlarda artırmak zorundadırlar.
a) Halka arza aracılık faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 50'si,
b) Menkul kıymetlerin geri alma veya satma taahhüdü ile alım satımı faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 50'si,
c) Portföy yöneticiliği faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 40'ı,
d) Yatırım danışmanlığı faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 10'u,

e) (Seri: V, No: 48 sayılı Tebliğ ile yürürlükten kaldırılmıştır.)
(Ek fıkra: Seri: V, No: 124 sayılı Tebliğ ile) Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan asgari özsermaye yükümlülüklerine ek olarak kaldıraçlı alım satım işlemlerinde, müşterilerden gelen emirlerin doğrudan kabul edilmesi ve/veya gerçekleştirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 10 katı kadar, müşterilerden gelen emirlerin temsilci sıfatıyla kabul edilmesi ve bu emirlerin gerçekleştirilmek üzere başka kuruluşlara yönlendirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar ise alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 3 katı kadar özsermaye bulundurmak zorundadır.
(Değişik: Seri: V, No: 58 sayılı Tebliğ ile) Bu maddeye göre belirlenen asgari özsermaye tutarları, Maliye Bakanlığı'nca ilan edilen yeniden değerleme oranının % 20 sinin altına inmemek kaydıyla her yıl Kurul'ca belirlenir. Aracı kurumlar, belirlenen yeni özsermaye tutarlarını ilgili yılın en geç 6 ncı ayının sonu itibarıyla sağlamak zorundadır.
Ancak bu şekilde hesaplanmış özsermayenin en az % 25 nin ödenmiş veya çıkarılmış sermaye olarak sağlanması zorunludur.

denildiğinden bu sorudaki şık üzülerek spk tarafından doğru verilmiş.itiraz etsekte kabul olmaz.

Sorunun cevabi dogru ama neye aracilik yapan?

Eraysmm hocalariniz kesin diyor mu?

b.17 deki şık yanlış http://www.spk.gov.tr/displayfile.aspx?action=displayfile&pageid=66&fn=66.pdf adresinde spknın kurumsal yönetim ilkeleriyle ilgili yazısında a şıkkı tam olarak geçiyor.

BÖLÜM IV - YÖNETİM KURULU

Yönetim kurulunda yer alan bağımsız üyelerin, şirketin, pay ve menfaat sahiplerinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutabilme ve kararlarda tarafsız olabilme avantajına doğal olarak sahip oldukları kabul edilmektedir. Bu çerçevede bağımsız üyelerin yönetim kurulunda çoğunlukta bulunması, bir şirkette kurumsal yönetimin doğru ve tarafsız olarak uygulanmasının önemli unsurlarından bir tanesidir. Ancak ülke uygulamalarına bakıldığında, bu konunun her ülkenin özgün koşulları çerçevesinde farklı değerlendirildiği de bir gerçektir. Ülkemiz uygulamaları da dikkate alınarak, İlkelerde bağımsızlığa ilişkin kriterlere yer verilmiş ve yönetim kurulunun sayısının ikiden az olmamak üzere, en az üçte birinin bu kriterleri sağlayan bağımsız üyelerden oluşması tavsiye edilmiştir

Bende aynen sizin gibi savunuyorum. Ama bazi arkadaslar yeni cikan tebligde degistigini soyluyor. Ama ben yeni tebligdede ayni seyi okuyorum.

b11 den de sonuç alabiliriz.çünkü TTK'nın aşağıdaki maddesi şıkkın doğru olduğunu destekliyor.

. UMUMİ OLARAK:

Hisse senetleri, hamiline veya nama yazılı olur.Madde 409 -

Esas mukavelede aksine hüküm bulunmadıkça çıkarılan hisse senetlerinin nev'i değiştirilebilir. Şu kadar ki; nama yazılı senetlerin hamiline yazılı senetlere çevrilmesi için de pay bedelinin tamamen ödenmiş olması şarttır.Madde 410 -
Esas mukavelede aksine hüküm bulunmadıkça hisse senetlerinin nama yazılı olması lazımdır.
Bedelleri tamamen ödenmemiş olan paylar için hamile yazılı hisse senetleri veya ilmühaberler çıkarılamaz. Bu hükme aykırı olarak çıkarılanlar hükümsüzdür. Hüsnüniyet sahiplerinin tazminat hakları mahfuzdur.
2. DEĞİŞTİRME:

Nama yazılı hisse senetleri yerini tutmak üzere çıkarılan ilmühaberlerin nama yazılı olması lazımdır. Bunların devri nama yazılı hisse senetlerinin devrine ait hükümlere tabidir.Madde 411 -

B11 kesin gibi gozukuyor.

Kurumsal Yonetim sorusu icinde umutluyum ben.