17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: 17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

olmaz o soru kalır.

sınem b,17 ıcın deha dakıler tum sırketler ıcın ıbaresı soruda gectıgı ıcın soruda cevapta dogru dıyor

B-22 için o yolla itiraz edemeyiz arkadaşlar. spk nın sitesinden ilgili tebliğe bakacak olursanız eğer seri:V No:124, seri:V No:34 adlı tebliğin içierisinde "Tebliğ değişikliklerine ilişkin liste" de yer alıyor. Ben bu sorular ile ilgili dehadaki hocaların görüşlerini alalım derim. Daha sağlam gerekçelerle itirazda bulunabiliriz.

B17 için şöyle bişey var ama tüm şirketler için denilse bile A şıkkıda doğru.

B22 için hem tebliğ hemde ifade yanlışlığından dolayı yanlış bence. Neyin alım satımı aracılık?

SunBreeZe, dehadan görüşebildiğin hocalar varsa iptal edilmesi gerektiğini düşündüğümüz soruları sorabilir misin?

Arkadaşlar ben murat dershanesine gittim.

Sorular açıklanır açıklanmaz hocayı aradım ve bu soruları söyledim.

O da benim gibi düşünüyor.

Kurumsal yönetim sorusu için hocadan mail bekliyorum.

soruların hiçbiri iptal olmayacak

Kurumsal Yönetimle ilgili mail gelince paylaşacağım.

Tabikide sorarım.

maydogdu acelemiz yok bence çok guclu dayanaklarla gıtmekte fayda var.. ben aktif lede görüşeceğim.. ordanda edınebılecegım bır sey olursa burda paylaşıp ortak bir paydada buluşup hatta dılekceyı de beraber hazırlayarak ben basvuruda bulunurum..

SunBreeZe, hemen itiraz edelim diye demedim. hani varsa sende oradakilere sorarsın, hepsi ile ilgili sağlam gerekçeler oluşturduktan sonra hep beraber itirazda bulunuruz. o anlamda demiştim yani.

Kurumsal Yönetim ile ilgili mail bu akşam gelir.

maydogdu aynı paydadayız ..yanlış anlaşıldıysam özür dilerimm.. perşembe cuma gibi detayları toplayıp bitirelim bu işi. ben aktıf ıle gorusup sızı burdan bılgılendırecegım.. bır turlu ulasamıyorum hocaalara

SunBreeZe, evet aynı paydadayız :) bende özür dilerim yanlış anlaşıldıysam. tamam o zaman arkadaşlar, cumaya kadar halletmeye çalışalım. bende ulaşabildiğim hocalara danışıp bilgi alıcam.

arkadaşlar b.17'yi unutun

KURUMSAL YÖNET?M ?LKELER?N?N BEL?RLENMES?NE VE UYGULANMASINA ?L??K?N TEBL?Ğ
SER?: IV NO: 54

Kurumsal Yönetim ?lkelerinin Uygulanması
MADDE 5 ? (1) Payları İMKB?de işlem gören halka açık anonim ortaklıklardan İMKB 30 Endeksine dahil olan bankalar haricindeki halka açık anonim ortaklıklar, Ek?de yer alan Kurumsal Yönetim İlkelerinin 1 numaralı ?Pay Sahipleri? bölümünde yer alan 3.2.1, 3.2.4, 3.4.3, 3.4.14, 3.6 ve 4.7 numaralı maddeleri ile 4 numaralı ?Yönetim Kurulu? bölümünde yer alan 3.3.1, 3.3.4, 3.3.5 ve 3.3.6 numaralı maddelerini uygulamakla yükümlüdürler.

4. Numaralı Bölümün
3.3.1. Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate alınır.

kısacası "Payları İMKB?de işlem gören halka açık anonim ortaklıklardan İMKB 30 Endeksine dahil olan bankalar haricindeki halka açık anonim ortaklıklar" için bu kural tavsiye niteliğinde değil zorunluluk haline gelmiş bulunuyor. soru ise tüm şirketler için tavsiye niteliğinde olan ilkeleri soruyor..
süre konusunda ise hiç şansımız yok tebliğin yayım tarihi 11.10.2011 kitapçığın hazırlanma tarihi ise 14.10.2011 ancak 14.10.2011 den sonraki değişiklikleri dikkate almamamız gerekiyor.

b.7'nin I.maddesi gerçekten bir katkı olamaz ama bu bir itiraz gerekçesi olabilir mi bilmiyorum

Ben B grubu 17. sorudan çok umutluyum. Hoca ile konuştum tekrardan.

Mail geldiğinde sizlerle paylaşacağım.

Orada dikkat ederseniz cümlelerin sonunda (T) var.

tamam sinem hanım soru da tüm şirketler için tavsiye niteliğindedir diyor.
3.3.1 Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate alınır.
maddesi şu anda payları imkb 30 da işlem gören şirketleer için zorunlu... yani bu şirketler için tavsiye niteliğinde değil..?? :(

ozcanaydinoglu ' Alıntı:
tamam sinem hanım soru da tüm şirketler için tavsiye niteliğinde değildir diyor.
3.3.1 Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate alınır.
maddesi şu anda payları imkb 30 da işlem gören şirketleer için zorunlu... yani bu şirketler için tavsiye niteliğinde değil..?? :(
[/quote

Tavsiye niteliğindedir diyor.