2 Ay Önceki Olayla İlgili Savunma İstenmesi Hakkında

Öncelikle Merhaba,

Ocak 2006 yılından beri çalışmakta olduğum iş yerinde bundan 2 ay önce bir olay yaşandı.Bizim tesise dolum için gelen 50 adet gaz tüpünden 30 u dolduruldu kalan 20 tanesi standart dışı olduğu için doldurulmadı ve bu 50 tüp dolu-boş olarak müşteriye kargo edildi.30 tüp fatura edilecekken tüplerin tamamı doluymuş gibi müşteriye fatura ve irsaliye kesildi.Olaydan 1 gün sonrada durum düzeltildi.Müşteriden boş tüplere istinaden iade faturası kesmesi istendi ve ayrıca müşteriden özür diledik.Olaydan yaklaşık bir ay sonra patronumuz durumdan haberdar oldu ve toplantı düzenledi.Yapılan toplantıda ben ve idari kadroda yer alan diğer 3 arkadaşım durumu patrona izah ettik, patronda bize sözlü uyarıda bulundu, bu hatanın bir daha tekrarlanmasını istemediğini söyledi ve konu orada kapandı.

Toplantıdan yaklaşık 32 gün sonra (yani bugün), durup dururken konu tekrar açıldı ve bizden savunmamız istendi.Savunmada da sadece bu konuya yer verilmeyip genel ifadeler kullanılmış.Ben ve diğer arkadaşlarımın işini düzgün yapmadığı, müşterilerden şikayetler geldiği ve bu şikayetlerin sürekli arttığı yazılmış.Konu ile ilgili savunmanızı yazılı olarak belirtiniz şeklinde bir savunma yazısı gönderdiler.

İşlerimizi düzgün yapmadığımız doğru değil.Günde 11 saat çalışıyoruz ve her birimiz asıl görevlerimiz dışında enaz 2 görevden daha sorumlu olarak işleri yürütmeye çalışıyoruz.Mesela ben, satış-pazarlama, tahsilat, satın alma işine bakıyorum ve bunların yanında ilgim olmamasına rağmen patronun sahip olduğu diğer şirketlerin satınalma işinden getir götür işine kadar ilgileniyorum.Ayrıca patronun evinin özel işleri ile de ilgilenmek zorunda kalıyorum.Diğer arkadaşlarımda aynı şekilde 2-3 görevden sorumlu olarak çalışıyorlar.Günde 11 saat çalışmamıza rağmen mesai de almıyoruz.Savunma yazısında belirtildiği gibi müşterilerden gelen bir şikayet durumu da yok.İdari kadroda 4 kişiyiz ve müşteriler şikayetini de memnuniyetini de bu 4 kişiye bildirir.Müşterilerden de bize gelen herhangi bir şikayet mevcut değil.

Biz şuan patronun art niyetli olduğunu düşünüyoruz.1 veya 2 kişiye tazminatsız çıkış vermek için bahane aradığını düşünüyoruz.Son zamanlarda sürekli olarak zarar ettiğimizi, satışların düştüğünü söylüyor.Bize karşı "salakça manyakça işler yapıyorsunuz" şeklinde sözler sarfediyordu.Arkasından da bu savunma olayı ortaya çıktı.

Aklımıza da birçok soru geliyor.Mesela madem savunma istenecekti neden 1 ay önce istenmedi, sadece sözlü olarak uyarı verildi.Ne oldu da sözlü uyarı ile konu kapanmışken 1 ay sonra savunma isteme ihtiyacı duyuldu.Bunları da anlamış değiliz.

Konu ile ilgili nasıl bir adım atmamız gerekiyor?Tavsiyelerinizi rica ediyorum.Ben ve diğer arkadaşlarım birlikte hareket etmek istiyoruz.Hiç birimizin tazminatsız çıkış vb. olumsuz bir durumla karşılaşmasını istemiyoruz.

Ne yapacaksak birlikte yapacağız.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

Sn.Skinoske
İlk defa böylesi bir durumla karşılaşmış olmanız sizi derinden üzmüş ise de biraz sabırlı olunuz,işverenin baştan art niyetli olduğunu düşünemeyiz,bunu zaman gösterecek.
Tabi ilk olay sonrası bu işlemin yapılması gerekirdi,ilk olaydan sonra da bazı şikayetler gelmiş olabilir-son damla-bu sebeblerle işveren kendince buna ihtiyaç duymuş olmalı.Ancak savunma talebi,ilgili konuya istinaden olmalıydı ki işci sağlıklı bir şekilde savunmasını yapabilsin.
İlk olayda tüplerin"kalan 20 tanesinin standart dışı "olması nedeniyle dolumunu yapmamanız doğru ise de "fatura"landırmanın hatalı olduğu ortada,savunmaya cevap verecekseniz genel değerlemeler dışında sadece bu olaya ilişkin -toplantıdan da bahsederek-beyanda bulunmanız uygun ve yeterli olacaktır.
Bundan sonra da benzer durumlar olabilir,bu nedenle şimdilik işinizde dikkatli ve sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

Sayın Şeref Aydemir'in söylediklerinin doğru olduğunu kabul ederek bazılarına katılmıyorum.Birincisi İşverenin ''art niyeti''İşveren burda art niyetli belli ki birileri burada bu şekilde tutalacak tutanakların işçi aleyhine delil oluşturacağını ve kıdemsiz işçiyi bu yolla kolayca çıkarılabileceği söylenmiş.Yoksa 2 ay sonra konu tekrar açılmazdı.Bu net.Gelelim bunun sonucunda yapılması gerekenlere. Yukarda Sayın Şeref Beyinde dediği gibi '' İlk olayda tüplerin"kalan 20 tanesinin standart dışı "olması nedeniyle dolumunu yapmadığınızı "fatura"landırmanın hatalı olduğu,genel değerlemeler dışında sadece bu olaya ilişkin -toplantıdan da bahsedip ayrıca Müşteriden boş tüplere istinaden iade faturası kesmesi istendiği ve müşteriden özür dilendiğini belirten bir savunma yazın.Bu savunmanız 2 nüsha ve tarihli olsun.

İlk olay için savunma istenemez. (İş kanunu gereği olay üzerinden 6 iş günü geçtiği için.)

Sayın Şeref Aydemir'in söylediklerinin doğru olduğunu kabul ederek bazılarına katılmıyorum.Birincisi İşverenin ''art niyeti''İşveren burda art niyetli belli ki birileri burada bu şekilde tutalacak tutanakların işçi aleyhine delil oluşturacağını ve kıdemsiz işçiyi bu yolla kolayca çıkarılabileceği söylenmiş.Yoksa 2 ay sonra konu tekrar açılmazdı.Bu net.Gelelim bunun sonucunda yapılması gerekenlere. Yukarda Sayın Şeref Beyinde dediği gibi '' İlk olayda tüplerin"kalan 20 tanesinin standart dışı "olması nedeniyle dolumunu yapmadığınızı "fatura"landırmanın hatalı olduğu,genel değerlemeler dışında sadece bu olaya ilişkin -toplantıdan da bahsedip ayrıca Müşteriden boş tüplere istinaden iade faturası kesmesi istendiği ve müşteriden özür dilendiğini belirten bir savunma yazın.Bu savunmanız 2 nüsha ve tarihli olsun.
Ayrıca yöneltilen diğer şikayet- kusur -suçlamalarla ilgili de bu tarihe kadar herhangi bir bilgilendirmenin kendilerine yapılmadığını belirtmenin de faydası olacaktır diye düşünüyorum.

Bu olay çerçevesinde;
"işverenin baştan iyi niyetli olmadığını söyleyemeyiz,bunu zaman gösterecek"ifadesi çokda afaki bir yaklaşım olmasa gerek,zira çalışanlarımızda art niyetli değiller,peşin hüküm içinde olamayız.Elbette zamanında gereği yapılmayan işlemin bir ay sonra tekrar gündeme getirilmesi doğru değil ,ileti sahinini ifadesine göre savunma talebinde "sadece bu konuya yer verilmeyip genel ifadeler kullanılmıştır."denilmekle,önceden kısmen beliirttiğim üzre,bu olaydan başka birtakım şikayetlerde gelmiş olmalı ki işveren birazda hissi davranıp burada olması gerekeni yapmayıpk(yani net olarak problemi ortaya koyup,çalışanlarında görüşünü alarak işlem yapmayıp)önceki ve sonraki konuları kendince bu denli gündeme getirmesi çalışanları üzmüş,tedirgin etmiştir.
Burada işveren olsaydı sanırım onunda söyleyecekleri olacaktı,olsa da usül olarak işverenin yaptığı-uyguladığı süreç tabi ki hatalı ama ben baştan dengeli yaklaşımdan yanayım.
Sn.Ferhat bey,Keremcem bey in ifadeleri de yerindedir,çalışanların belirtmiş olduğumuz hususları dikkate alarak bu savunma talebine cevap vermelerinde fayda var.
Ayrıca Sn.Merkür2 beyin belirtmiş olduğu üzre"altı işgünü"ifadesinede özen gösterilmelidir.

Çok teşekkür ederim cevaplar için.

Merkez ofiste çalışan arkadaşlardan aldığımız duyuma göre, bu savunma evrakı hazırlanırken şirketin muhasebe müdürü, 2 ayrı şirketin mali müşavirleri toplanmış ve ortaya bu savunmayı çıkarmışlar.Belkide 6 iş gününü aşmış olması nedeniyle, o konu ile ilgili savunma alamayacaklarını bildiklerinden asıl konuyu gündeme getirmeyip, sanki sürekli böyle olaylar yaşanıyormuş gibi bir bahane ortaya atmış olabilirler diye düşünüyorum.

Birde sormak istediğim, bu savunmaya kaç günde cevap vermeliyiz ve cevabımızı noter aracılığı ile mi göndermeliyiz?

Sayın Şeref Bey Sizin SGK konusundaki bilginize ve tecrübenize sonsuz saygım var.Evet haklısınız.Yaklaşımım biraz ön.yargılı ama allah aşkına şu alıntıya bakarak siz söyleyin haksızmıyım.''Merkez ofiste çalışan arkadaşlardan aldığımız duyuma göre, bu savunma evrakı hazırlanırken şirketin muhasebe müdürü, 2 ayrı şirketin mali müşavirleri toplanmış ve ortaya bu savunmayı çıkarmışlar.Şimdi benim yazdığımdan yaptığım alıntıya bakın.belli ki birileri burada bu şekilde tutalacak tutanakların işçi aleyhine delil oluşturacağını ve kıdemsiz işçiyi bu yolla kolayca çıkarılabileceği söylenmiş.İkiside örtüştü.Ben bunun için işveren tekrar olayı gündeme taşıdığı için art niyetli dedim.

Konuya tekrar dönünce Sayın Keremcem'in ve Sayın Şeref Beyin'de vurguladığı gibi Savunmanızı 1 hafta içinde verin.Savunmanızda Sayın Şeref Beyin,Sayın Keremcemin ve benim yazdıklarımı yazın hatta önemli yerlerin altını çizin mesala boş tüplerin standart dışı olduğunu,müşteriden özür dilendiğini v.s,v.s gibi

ama allah aşkına şu alıntıya bakarak siz söyleyin haksızmıyım.''Merkez ofiste çalışan arkadaşlardan aldığımız duyuma göre, bu savunma evrakı hazırlanırken şirketin muhasebe müdürü, 2 ayrı şirketin mali müşavirleri toplanmış ve ortaya bu savunmayı çıkarmışlar.Şimdi benim yazdığımdan yaptığım alıntıya bakın.belli ki birileri burada bu şekilde tutalacak tutanakların işçi aleyhine delil oluşturacağını ve kıdemsiz işçiyi bu yolla kolayca çıkarılabileceği söylenmiş.İkiside örtüştü.Ben bunun için işveren tekrar olayı gündeme taşıdığı için art niyetli dedim.

Bundan sonra işverenimizin artık iyi niyetli olduğunu söyleyemeyiz.