2 Güne Kadar Olan İstirahatler

merhaba forum üyeleri

benim sorum şu:

işçi için hekim raporuyla verilen 2 güne kadar olan istirahatler için ücret ve ssk nasıl işler?

ssk bu süreyi ödemediğini söylüyor. bazı firmalarda hem ücreti hem ssk sı ödeniyormuş bazı firmalarda ise ücret kesilip ssk ödeniyormuş
cevaplarınızı bekliyorum.

iyi çalışmalar

iki güne kadar rapor parasını vermek yada vermemek işverenin insiyatifine kalmış bir durumdur. ister verir ister vermez.

Merhaba

Hastalanan ve istirahat alan işçiye SSK tarafından istirahatinin ilk 2 günü için geçici iş göremezlik ödeneği yapılmıyor. (SSK:md.37) Ancak, işyerinde toplu iş sözleşmesi varsa SSK tarafında ödenmeyen bu süreye ait ödeneğin işvererene yüklenmesi söz konusu olabiliyor. Veya işverenin atıfeti ile bu ödeme yapılıyor. İstirahatli günlerde çalışmak yasak olmasına rağmen İşveren ödediği bu ücreti bordroya intikal ettirir, normal çalışılmış gibi vergi ve sigortasını öder.
---------------------------

iki güne kadar olan raporlarda işçinin ücreti kesilir. ssk primide ödenmez. ay sonunda eksik gün bildirim formu düzenleyip ekinede raporun fotokopisini koyar ssk ya verirsiniz.

istirahatli günleri çalışma günü olarak göstermek sakıncalıdır. işverence ücret tam olarak ödenmek isteniyorsa bordroda sosyal yardım olarak gösterilmeli ve yine eksik gün formu doldurulmalıdır. çünkü istirahatli günlerde işalanın çalıştırılması yasaktır. gün olarak gösterilir ve ilk istirahatten sonra işalan sağlık yardımından yararlanırsa, ssk istiratli işalanı çalıştırdığınızdan dolayı sonraki sağlık masraflarının tamamını işalana yükleyebilir.