2007' de İncelenecek Sektörler

tkank

Katkı Sunan Üye
2007'de incelenecek sektörler

Maliye Bakanlığı denetim birimleri, bu yıl 37 sektörde faaliyet gösteren mükellefleri 'kapsamlı' bir vergi incelemesine tabi tutacak. Maliye Bakanlığı Denetim Koordinasyon Kurulu, 2007 Yılı Denetim Programını belirledi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın onay verdiği Program ile merkezi denetim elemanları ve Vergi Dairesi Başkanlıkları bünyesinde görev yapan denetmenlerin gerçekleştireceği vergi incelemelerinin kapsamı biraz daha genişletildi.

2006 Denetim Programı ile 20 sektör nezdinde yapılan vergi denetimlerinde bu yıl sektör sayısı 37'ye yükseltildi. Böylece, son yılların en kapsamlı vergi denetiminin yolu da açılmış oldu.

Finansal Cirolara Göre Takip

Maliye Bakanlığının 2007 Yılı Denetim Programı ile vergide büyüteç altına alınması kararlaştırılan sektör ve mükellef grupları şöyle:

Kayıt dışılıkla mücadelede etkinlik sağlamak amacıyla, ülkemizde mevduat bankacılığı faaliyetinde bulunan bankalardan temin edilecek gerçek ve tüzel kişilerin 2006 yıllarına ilişkin finansal ciro bilgileri, bunların mükellefiyet durumları (potansiyel-faal mükellef) ve faal mükelleflerin beyan ettikleri yıllık ciro tutarları dikkate alınarak yapılacak analizlere göre, sektör ayrımı yapılmaksızın tespit edilecek mükellefler.

KDV iadelerinin ortalama trendin üzerinde artış gösterdiği sektörler.

VEDOP ortamında bulunan verilerden hareketle, sahte belge sirkülasyonunun yoğun olduğu tespit edilen sektörler (Temizlik hizmet şirketleri, perakende sektörde faaliyet gösteren mağaza zincirleri vb.) ile sahte belge düzenleyen mükelleflerden mal-hizmet satın aldığı tespit edilen mükellefler.

Gayrimenkul sektörü.

Dahilde işleme ve geçici kabul rejimi kapsamında belge almış mükellefler.

Kamu işletmelerinden ihraç kaydıyla mal alan işletmeler.

Vergi İstihbarat Merkezi ve Bilgi İşlem Merkezinde yer alan bilgilerden kontrol programları vasıtasıyla tespit edilen tutarsızlıkların yoğunlaştığı mükellefler.

Yazılı ve görsel basında yer alan haberler ile vergi ihbarlarına göre incelenmesi gereken sektörler ve mükellefler.

Zahireciler ile Sigaracılar da Takipte

Tütün ve tütün mamulleri üreten veya bu ürünlerin satışını yapan mükellefler.

Alkollü içki üretimi, ithalatı veya satışını yapanlar.

Telekomünikasyon Kurulunun mali denetime yönelik talebi üzerine telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren mükellefler.

LPG dağıtım ve pazarlama şirketleri.

Sigorta şirketleri ve bu şirketlerin acenteleri.

Özel dershane ve eğitim kurumları.

Kömür ithalatçıları ve toptan satıcıları.

Servis, bayii, acente şeklinde örgütlenen firmalar.

Hububat alım-satımı yapan zahireciler.

İlaç şirketleri, eczaneler, ecza depoları.

Akaryakıt istasyonları.

Doktorlar ve avukatlar.

Sağlık sektörü (Özel sağlık hizmeti veren işletmeler dahil.)

İthal edilen motorlu araçlara özel tüketim vergisi ödemeyen mükellefler.

Bankacılık, ikrazatçılık, factoring ve leasing sektörleri ile yurt dışında kredi kullanan şirketler.

İnşaat ve konut sektörü.

Turizm, otelcilik, restaurant ve benzeri yer işletmeciliği sektörü.

Ulaştırma-haberleşme-depolama sektörü.

Elektrik, petrol, gaz ve su sektörü.

İmalat sanayi sektörü.

Toplum hizmetleri sektörü.

Doğal gaz tesisatları dönüşüm ve projelendirme mühendislik ve montaj işlemlerini yapanlar.

Beyaz eşya servisleri.

Kaçağın Yoğun Olduğu Sektörlere Ağırlık Verilecek

Programına göre, denetimlerde ekonomik faaliyetlerin yoğunluk olduğu illere öncelik verilecek.

Denetim elemanları, coğrafi özellikleri de dikkate alarak, vergi kayıp ve kaçağının fazla seyrettiği sektörleri izleyecek, denetimlerde de buralara yönelecek. Aynı şekilde Vergi Dairesi Başkanlıklarının bulundukları illerde riskli görülen sektörler ve mükellefler ayrıca denetime tabi tutulacak. Bu kapsamda da, Vergi Dairesi Başkanlıkları bünyesinde görev yapan vergi denetmenleri, şu mükellefleri incelemeye alacak:

Son 2 yıl içinde sürekli olarak devreden KDV beyanında bulunanlar.

Son 3 yıla ilişkin verdikleri gelir ve kurumlar vergisi beyanlarında sürekli zarar beyan edenler.

Hasılat tespitine dönük yaygın ve yoğun vergi denetimleri yapılmak üzere serbest meslek erbabı ve hizmet işletmeleri.

Elde ettikleri gayrimenkul sermaye iradı tutarı, beyan sınırını aştığı halde beyan etmeyenler.

Mülkünü kiraya veren yabancılar.

3 Büyük İlde Kimler Sorgulanacak?

Ankara, İstanbul ve İzmir Vergi Dairesi Başkanlıkları bünyesinde gerçekleştirilecek denetimlerde gözaltına alınacak mükellef grupları da Programda şu şekilde sıralandı:

Ankara: İnşaat müteahhitleri, mezbaha ve kesimhanelerde kesim yapanlar, temizlik şirketleri, avukatlar, camcılar, kimyasal gübre üretim ve satışını yapanlar.

İstanbul: Sahte belge düzenleme ve kullanma ihtimali bulunan mükellefler, gayrimenkul sektörü (değer artışı kazançları, müteahhitler ve yan sektörler), kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin hak ediş ödemesi yaptığı firmalar, eğitim sektörü, avukatlık ve müşavirlik hizmetleri (avukatlar, gümrük müşavirlikleri, trafik müşavirleri)

İzmir: Mimar ve mühendisler, inşaat müteahhitleri, dershaneler, birahaneler, teknik servisler, toptan kereste ve sunta ticareti yapanlar, plastik ham maddesi ticareti ve ithalatı, gübre ticareti ve ithalatı, otel işletmeleri, avukatlar.

(Kaynak: vergiportali.com)

Ynt: 2007' de İncelenecek Sektörler

vergi dairelerinin durumu ortada.internet üzerinden işlemler başladığından beri vergi dairesi memurlarının yaptıkları iş ortada.Bütün sektörler incelensin bencede.Zaten kapsamlı bir incelemeyi hepimiz tahmin ediyoduk.Hayırlısı olsun.özelliklede vergi borcu olanları incelesinler.

bana kalırsa incelenmeyen sektörler yazılsaydı daha kısa olurdu herhalde

liste baya bi kabarıkmış
gerçi vergi dairelerinin işini bizler yaptığımız için,
ellerininde boş olduğundan olsa gerek listeyi biraz uzun tutmuşlar.