2014 Defter Tasdikleri

Arkadaşlar,
2014 yılı defter tasdik işlemleri aralık ayında noterden almış olduğumuz mükellef bilgi giriş ekranından yapılacak.

Ltd şti için,
-yevmiye defteri
-defteri kebir
-envanter defteri
-pay defteri
-genel kurul toplantı ve müzakere defteri
-müdürler kurulu karar defteri
bunlardan pay defteri önümüzdeki yıl kullanılacak ise ara tasdik gerekmiyor diğerleri gerekiyor (ocakta)

işletme defteri,

-işletme hesabı defteri

tasdik edilecek.

Değilmi atladığım bişey varsa yazarmısın ilk defa tasdik işlemi yapacağım dikkat etmem gereken bişeyler varmı?

2013 kapanış tasdikindede ltd şti için hangi defterler tasdik edilecek

arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

Kapanış tasdiki yevmiye defteri ile (haziran ayında) ltd.şirketlerde müdürler, aş.lerde yön.kur.karar defteri için zorunludur.(ocak ayında)... Diğer defterler için kapanış tasdiki zorunlu değil.

2013 defterler ile ilgili ltd.şti olarak bu sene hem genel kurul müzeakere hem de müdürler kurulu defetri tasdik ettirdim .
2013 müdürler karar defterini hiç kullanmadık.Ocak 2014 kapanış tasdiki yapılacak.2014 bütün kararları müdürler kurulu bir daha tasdik ettirmeden genel kurul karar defterine alsak olur mu
2014 de biz bütün kararları Genel Kurul müzakere defterine alsak müdürler kurlu karar defterini kullanamdan 2014 ocak ayında müdürler kurulu defetrine kapanış tasdiki yaptırsak ve bir daha kullanamsak olur mu.
Ayrı ayrı defetr kulanmak istemiyoruz .sadece genel kruul defetrini kullansak bir sakıncası olur mu.

peki aş değil de vakıflarda yönetim kurulu karar defteri kapanış tasdiki yaptırılmalı mı?

arkadaşlar kolay gelsin 2012 yılındaki müdürler kurulu karar defterinin kapanış tasdikini unutmuşuz. şimdi kapanışını yaptırırsam yine 4000 bin liralık cezamı gelecek

Bir fikri olan yok mu arkadaşlar?

yeni ttk hiçbir kolaylık sağlamadığı gibi işleri iyice karıştırdı. herkesin bu konuda soru sormasıda kafa karışıklığındandır. ticari defter tastikleri tam bir muammaya dönüştü. müdürler kurulu karar defteri gibi bir saçmalığın hangi beyinden çıktığını gerçekten çok merak ediyorum. tam bir rezillik.

Şimdi biz limited şirket olarak 2013 yılı için müdürler kurulu karar defteri ve ortaklar pay defteri onayı yaptırdık.

2014 için de bu defterleri kullanmaya devam edecek miyim yoksa sıfır defter mi yaptırmam gerek tam olarak anlayamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşlar kolay gelsin 2012 yılındaki müdürler kurulu karar defterinin kapanış tasdikini unutmuşuz. şimdi kapanışını yaptırırsam yine 4000 bin liralık cezamı gelecek

2012 yılında müdürler kurulu karar defteri yoktu. O zaman sadece "karar defteri" vardı, onun için de bu deftere kapanış tasdiki yaptırmanıza gerek yok diye düşünüyorum.

Şimdi biz limited şirket olarak 2013 yılı için müdürler kurulu karar defteri ve ortaklar pay defteri onayı yaptırdık.

2014 için de bu defterleri kullanmaya devam edecek miyim yoksa sıfır defter mi yaptırmam gerek tam olarak anlayamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Pay defterini kullanmaya devam edebilirsin, ancak müdürler kurulu karar defterini aralık ayı içinde kullanmak istiyorsan tekrar yaptıracaksın, 2013 yılı için yaptırdığını da ocak/2014 ayı içerisinde kapanışını yaptıracaksın.
Tavsiyem, ocakta müdürler kurulu karar defterinin kapanışını yaptırın ve genel kurul, toplantı ve müzakere defterinin kullanmaya devam edin.

2013 yılına ait
ortaklar pay defteri
müdürler kurulu karar defteri
genel kurul toplantı ve müzakere defteri var

okuduğum ve anladığım kadarıyla
ortaklar pay defteri : Kullanmadık , kapanış ve açılış onayı olamadan yani hiç bir şey yapmadan kullanmaya devam edicez
genel kurul toplantı ve müzakere defteri :
kullanmadık , kapanış ve açılış onayı olmadan yani hiç bir şey yapmadan kullanmaya devam edicez
müdürler kurulu karar defteri:kullanmadık ,fakat ocak ayında 2013 kapanış ve 2014 açılış onayı ile kullanmaya devam edicez

yardımcı olursanız çok memlun olucam doğrumu anlamışım yardımınızı bekliyorum

Son düzenleme:
Evet doğrudur.
Müdürler kurulu defterinde aynı defteri kullanmaya devam edecekseniz ara tastik yaptırmak gerekir sanırım. Aksi takdirde aralık/2013 ayında 2014 yılında kullanacağınızın açılış, 2014/ocak ayında ise 2013 yılında kullandığınızın kapanış tastikini yaptırmanız gerekir.

01 Aralık 2013 Tarihli Resmi GazeteSayı: 28838 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığından:
TİCARİ DEFTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
MADDE 1 – 19/12/2012 tarihli ve 28502 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ticari Defterlere İlişkin Tebliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş ve aynı maddenin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Ticaret sicili tasdiknamesinin aslı ibraz edilmek kaydıyla bir örneği noterce saklanır.” “(6) Pay defteri ve yönetim kurulu karar defterinin yenilenmesinin gerektiği durumlarda açılış onayı yapılacak yeni defter, kullanımına son verilecek defterle veya zayi edilmişse zayi belgesi ile birlikte notere ibraz edilir. Yeni defterin açılışonayının yapıldığı sırada noter, eski deftere veya zayi belgesine, yeni defterin açılış onayının yapıldığını tarih ve sayıyıbelirterek şerh düşer. Eski defterde veya zayi belgesinde söz konusu şerhi gören noter tekrar bir açılış onayı yapamaz.”

üstatlar bu gün notere gittim 2014 tastikleri için yönetim kurulu defterinin 2014 tasdiği sırasında tabiki bu tebliğe göre bu seneki yönetim kurulu defterini de getirdim, dedim ki bir şerh düşmeniz lazım ancak dediler ki şerh düşersek bu seneki defteri bir daha kullanamazsınız peki dedim yönetim kurulu hala bu ay karar alabilir.nasıl olacak ?noterler birliğine telefon ettiler danıştılar neticede şerh düşmemeye karar verdiler.acaba herkesde bu durum aynımı yoksa noterin insiyatifine mi kalmış.?yardımcı olabilirimisiniz.

Evet doğrudur.
Müdürler kurulu defterinde aynı defteri kullanmaya devam edecekseniz ara tastik yaptırmak gerekir sanırım. Aksi takdirde aralık/2013 ayında 2014 yılında kullanacağınızın açılış, 2014/ocak ayında ise 2013 yılında kullandığınızın kapanış tastikini yaptırmanız gerekir.
Ara tasdik Ocak ayında yapılıyor. Yönetim kurulu karar defteri için Ocak ayında kapanış, arkasından da ara tasdik yapılsa????

Bildiğim kadarı ile ara tastik hem kapanış hemde açılış anlamı taşıyor zaten, devam edebilirsin anlamı var yani. Ocak ayında açılış olmaz, aralık ayında da kapanış olmaz. Ara tastik diye bir şey var, hiç yaptırmadım, ancak onun da bir zamanı var sanırım, onun ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Ara tasdik ocak ayında yapılıyor.
Yönetim kurulu karar defteri aralık sonu yeni tasdik edilecek, ocak sonu ise 2013 yılının kapanış onayı yapılacak.

arkadaşlar envanter defterini 60 yaprak almışız, yeni defter almak yerine, tamamını tasdikletmeden 30.sayfasına kadar tasdikletebilir miyiz?
yani 30.sayfasından sonra defter tasdiksiz gözükecek..