2016 Ücret Tarifesi Kdv Dahil Değil mi ?

Zeynep Elif

Katkı Sunan Üye
2016 yılı SMMM asgari ücret tarifesine bakıyorum, tarifedeki ücretler aylık olup KDV dahil tutardır yazıyor, 2015 tarifesinde KDV hariç tutardır yazıyor.
Yanlış yere bakıyor olabilir miyim?

Hayır yanılmıyorsun, benim de dikkatimi çekti, ilk başta şaşırmıştım zaten, normalde her sene bu kadar zam yapmıyorlardı, bayağı yapmışlar diye düşünmüştüm, sonradan ondan dolayı yani kdv'yi de dahil ettikleri için olduğunu düşündüm.

2015'te "Tarifedeki ücretler aylık olup Kdv hariç brüt tutarlardır" yazıyor, 2016'da "Tarifedeki ücretler aylık olup Kdv dahil tutarlardır" ibaresi yer alıyor.

Bundan sonrada Stopaj dahil mi? Değil mi? polemiği çıkacaktır ortaya, biri de çıkıp net bir şekilde, budur demiyor, yazıp çizmiyorlar!!!

2015 tarifesi ile 2016'yı birkaç kalemde karşılaştırdım, işçisiz tarifleri baz aldım
1)İşletme defteri taşımacılık, hizmet, alım satım
2015 Yılı 90 TL KDV Hariç Brüt Tutar
2016 Yılı 106 TL KDV Dahil Tutar
2)Hisseli Komandit ve Limited Şirket İmalat-İnşaat
2015 Yılı 365 TL KDV Hariç Brüt Tutar
2016 Yılı 430 TL KDV Dahil Tutar

Bu durumda bu yılın ücretleri ile geçen yılın ücretleri aynı.................

Hayır yanılmıyorsun, benim de dikkatimi çekti, ilk başta şaşırmıştım zaten, normalde her sene bu kadar zam yapmıyorlardı, bayağı yapmışlar diye düşünmüştüm, sonradan ondan dolayı yani kdv'yi de dahil ettikleri için olduğunu düşündüm.

2015'te "Tarifedeki ücretler aylık olup Kdv hariç brüt tutarlardır" yazıyor, 2016'da "Tarifedeki ücretler aylık olup Kdv dahil tutarlardır" ibaresi yer alıyor.

Bundan sonrada Stopaj dahil mi? Değil mi? polemiği çıkacaktır ortaya, biri de çıkıp net bir şekilde, budur demiyor, yazıp çizmiyorlar!!!

Sayın Zindan,

Ya geçen yıl ile bu yılı aynı yaptılar
Ya tanımlamada hata yaptılar
Ya KDV'yi stopaj düşülmüş rakamdan hesapladılar

Yani her durumda bir hata var ortada.......

Sayın Arkadaşlar,

Yılını hatırlamıyorum ancak bundan önce de aynı mesele yaşandı. Mali İdare uzun süre ücret tarifesi yayınlamadı. O zaman da benim iddaam bakanlığın tarifesind değişiklik olmazsa farklı bir tutar uygulanamayacağı idi. Ancak o dönemde TURMOB kendi liste yayınladı ve uzun süre bu listeler esas alındı. Neden sonra ( sanırım şikayet oldu ) İdare yeniden liste yayınlamaya başladı. Şimdi de zam yapmamışlar. Ancak yinede konuya şu gözle bakmak gerekir, bu asgari ücret tarifesi, bunun altında fiat uygulanamaz. Gerisi size kalmış. Tabi birsürü sıkıntı olur o ayrı.

Tahminimce "Tarifedeki ücretler net ücrettir" ifadesi yerine yanlışlıkla "KDV dahil ücretti" ibaresi yazıldı, net ücret olacak ise de %2 civarı bir artış anlamına geliyor ki ayıptır ayıp.

KDV kanununda açıkça fiyatlara kdv'nin dahil olduğu belirtilmekte. Dolayısı ile tarifede kdv hariç olarak belirtilmesi kdv kanuna aykırılık oluşturuyordu. Şimdi olması gereken gibi açıklamışlar.

ücretler geçen seneki tutarların aynısı.zam felan yok.kdv dahil tutar diyor.benim anladığım brüt tutar artı kdv.
öyle yapıncada aynı geçen seneki tutar.yanmışızki ne yanmış.mesela serbest meslek geçen senenin aynısı.
kafam karıştı şimdi,yeni sözleşme yapmam gereken mükellef var ne olcak şimdi.

O rakamlar en az alınacak rakamlar siz o rakam ve üzeri ne kadara anlaşırsanız sözleşmenizi de ona göre yaparsınız.

Danıştayın verdiği kararlara göre bunu düzeltmişler.

Bu arada Maliye Bakanlığına sormak lazım, Türkiye'de hiç enflasyon yok mu? Yoksa neden A'dan Z'ye her şeye zam yapmışlar, biz muhasebeciler enflasyonun olmadığı, zamların olmadığı uzayda felan mı yaşıyoruz? :D Biz ekmek, patates alırken geçen senenin fiyatları ile mi alacağız, pazar marketten? Çok merak ediyorum? Ne düşünmüş olup da artış yapmadan çıkarmışlar Asgari Ücret Tarifesini? :ıslık:

Kendileri %8,8 enflasyon oranı açıklıyorlar zaten(duy da inanma, gerçek enflasyon bunun çok üstünde)

TÜRMOB' un odalara gönderdiği içler acısı metni okursanız şayet tarife üzerine yorum yapmaya gerek kalmıyor.. Her zaman ki biz istedik onlar vermediler avutmaları.. Sonuç olarak tarifeye zam falan yok arkadaşlar 2015 in tutarlarını aynen uygulamışlar, göz boyama olsun diye kdv dahil tutarları yazmışlar, bunu da notlarda belirtmişler hata falan da yok yani.. Her ay ortalama 400 kişi artıyoruz, yılda kabaca 4800 kişi eder. İhtiyaçtan çok ruhsat dağıtılmaya devam edilirse bu tarifeye de hasret kalacağız önümüzdeki yıllarda.. Birliğe de kızmaya gerek yok yani..biz süt isek onlar da kaymağımız..anlayana....