fonradar

2017 Alış Ve Satış Rakamlarına Göre Sınıf Değiştirme

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Merhaba
2017 de işletme sınıfı firma ne kadar alış ve satışı geçerse 2018 yılında bilanço usulüne tabi olmalıdır
İşletme usulü firmanın adi ortaklık olması durumu değiştirir mi
2018 yılında sınıf değiştirip bilanço usulüne geçecek olan firma durumu vergi dairesine bildirmelimidir Teşekkürler

Merhaba
Defter hadleri konusunda "2017 defter hadleri" aramasıyla bu rakamlara ulaşabilirsiniz.Burada tekrar etmeye sanıyorum gerek yok.
Ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere %20'lik istisna haddi de uygulayabilirsiniz.Bu istisnayı kullandığınızda yine hadleri aşıyorsa defter türü değişecektir.
Adi ortaklık olması durumu değiştirmez.çünkü nihayetinde kdv beyanı ve satış-hasılat rakamları ortaklığın kendisine ait olacaktır.
Defter değişikliğini vergi dairesine bildirmenize normal şartlarda gerek yok.Ancak ben,B formu bildirimlerine başlanacağı için durumu dilekçe ile daireye bildiriyorum.(gerçi şaşırıyorlar,hiç gerek yok diyorlar ama öyle alıştım öyle devam ediyorum)

Merhaba Turmob bu konuda bugün sirküler yayınladı.Bu sirkülerle benim yıllardır savunduğum görüşüm sanıyorum geçerlilik kazanmış oldu.Yani bu sirkülerde yapılan yorumlar her ne kadar TURMOB'un yorumu da olsa bende böyle olması gerektiğini savunuyordum.Bazı üstad ve arkadaşlar ise farklı olması gerektiğini savunuyorlardı.
Konuyu tekrar tartışmaya açmak isterim.Çünkü bu konu benim için hep muallak kalmıştır.

Benim iddiam şuydu;

2018 yılı için tasdik etmem gereken defterlerin belirlenmesinde 2016 yılı Aralık ayında açıklanan hadler dikkate alınmalıdır.2016 yılında hadler açıklandığında,burada belirtilen hadler 2017 iş hacmini ilgilendirir,bu iş hacmi ve rakamlara göre 2017 Aralık ayında,2018 yılı için hangi defterlerin tasdik edileceği belirlenir.

Diğer arkadaşların iddiaları ise şuydu;
2017 Aralık ayı sonunda açıklanacak olan (hala açıklanmasını bekliyoruz) hadler sonucunda , 2018 yılı için hangi defterlerin tasdik edilmesi gerekeceği yolunda belirleyici olacaktır.

Örneklendirisek:
iş hasılatı haddi 2016/Aralık ayında 90.000 TL açıklanmış olsun.2017 sonunda bu firma 95.000 iş hasılatına ulaşmış olsun.
Bana göre;
2017 faaliyeti için açıklanan rakam 90.000 ise ve 2017 sonunda (tüm istisna ve değer artışları gözardı edilmiştir) bu rakam 95.000'e ulaşmışsa,bu firma defter atlar ve 1.sınıf olur ve 2018 yılı için bilanço defteri tasdik edilmelidir.
Diğerlerine göre;
2018 yılı defterini belirlemek için Aralıkta açıklanacak hadler beklenilmelidir.Şayet yeni hadler 100.000 olarak açıklanırsa, şu an hasılat 95.000'e bile ulaşmış olsa bile 100.000'in altında kalacağından defter atlamaz,yine işletmede kalır.

Gelelim TURMOB'un yayınladığı sirkülere.Sirkülerin son 3 paragrafını aşağıya alıntılıyorum.Sanırım ne demek istediğim anlaşılacaktır ve şu anda Turmob'da bu iddiamı doğrular durumdadır.

....
2017 yılı Aralık ayı sonunda 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımlanacak olan hadlerin, 1.1.2017-31.12.2017 dönemi alış/satış hasılatları ile karşılaştırılarak 2018 yılında tutulacak olan deftere karar verilmesinin yukarıda belirtilen vergi hukuku ilkelerine aykırı olduğu değerlendirilmektedir.

Buradan hareketle, 2018 yılında tutulacak olan defterlerin tasdikine 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle başlanmış olup, bu konuda 476 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yer alan hadler dikkate alınmalıdır.

Öte yandan Aralık 2017 sonunda açıklanacak hadler, mükelleflerin 2018 yılı iş hacimlerine göre 2019 yılında tutacakları defterlerin belirlenmesinde geçerli olacaktır.

[FONT=&quot]NOT : Bu Sirkülerde yer alan had ve tutarlar, vergilerin yasallığı, hukuki öngörülebilirlik ve belirlilik ilkeleri kapsamında TÜRMOB yorumuna dayanmakta olup, farklı yorumların olabileceği dikkate alınmalıdır.[/FONT]

.....

Şimdi sizlerin görüşlerini alabilirim.
Teşekkür ederim.

19/12/2000 tarih ve 24265 sayılı rg yayımlanan 289 nolu vuk tebliğinden;
"Bu hüküm uyarınca Vergi Usul Kanununda yer alan ve 1/1/2000 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanacak maktu had ve miktarlar 281 sıra numaralı (*) Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile duyurulmuştu.

Bu defa, 2001 yılında tutulacak defterlerin tayininde nazara alınacak hadler ile 1/1/2001 tarihinden geçerli olmak üzere muhtarların karne tasdikinde alacağı harca ilişkin miktar 2000 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında (%56,0) artırılmak suretiyle tespit edilmiş ve bu miktarlar ekli listede gösterilmiştir.

Sayın Arkadaşlar,

Uygulama zaten Türmobun sirkülerindeki gibidir. Ancak mali idare hadleri belirleme yetkisine sahip olduğundan bundan önceki yıllarda uygulama tarihini geri de çekti, bu durumda da süresinde defter onaylayan mükelleflerin ocak ayı içinde yeniden defter onaylatarak yine eski statülerinde kalmalarına olanak sağladı. Bu yeniden, yürürlük ve yeniden tasdik imkanı açıklanmadığı sürece, değişmeyen bir hükümdür.