259 Hesap Değerlemesi Hakkında

mhmt79

Katkı Sunan Üye
merhabalar;

dövizli çalışan 259 hesap için değerleme (kur farkı) yapılması söz konusumudur? yapılmayacağı düşüncesindeyim ? fakat emin değilim ...

teşekkürler...

Ynt: 259 hesap değerlemsi hakkında

bir çok üstad yapılmayacağı fikrinde.tam bir fikir birliği gözükmüyor.benim kanaatime göre ise döviz avans hesaplarının değerlemeye tabi tutulmaması yönündedir.diğer arkadaşların fikirlerini de merak ediyorum.selamlar

Dövizli avans hesaplarında değerleme yapılmaz.
Belirli bir iş için verilmiştir. İş bitiminde hesaplaşma yapılır. Bir alacak mahiyetinde değildir.

Maliye Bakanlığı Dış Tic.Vergi Dairesi Başkanrlığının vermiş olduğu bir muktezada,
Yabancı paralar üzerinden yapılan borçlanmalar da ise, dönem sonunda ya da borç ifalarında Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca değerleme yapılmakta ve döviz kurlarında meydana gelen değişimden ortaya çıkan kur farkları kar-zarar hesabına atılmak suretiyle kurum kazancının tespitinde indirim olarak dikkate alınmaktadır. Ancak yabancı para cinsinden borçlanmalarda da Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 16 ncı maddesinde belirtilen şartlar varsa bu tür borçlanmalar da örtülü sermaye kapsamına girerler.... şekllinde görüş verilmiştir.
Siz durumunuzu bu mukteza çerçevesinde değerlendirerek, vergi ziyaına sebebep vermeyecek bir şekilde işlem tesis edeniz.

farzedelimki 20.000 usd tutarında sipariş avansı aldık. almış olduğmuz işi hayata geçiremedik ve iş bozuldu. almış olduğumuz avansın geri iadesi söz konusu oldu
Sip.Avansını Aldığımız Gün Kur :1,20 olsun
20.000*1,20=24.000 TL yapar
İade tarihindeki kur :1,50 olsun
20.000*1,50 =30.000 TL yapar bizim 6.000 TL lik zararımız var mı yok mu ?
20.000 usd nin o günün koşullarında sahibi için arz ettiği değer 30.000 TL değilmi
ben değerlemenin yapılmasından dönemler itibari ile güncellenmesinden yanayım.yorumlarınızı takip etmeye devam edeceğim.

Aslında bu konu daha önce forumda tartışıldı. Arama yaparsanız yeterli yorum bulabilirsiniz.