3 yıldır çalıştığım yerden zorla çıkarıldım ...Yardım

• Konbuyu başlatan ELEM
  • Başlangıç tarihi
E

ELEM

Ziyaretçi
Merhaba,
Annem 3 yıldır bir şirkette çaycı olarak çalışıyordu. Hastalandığı için işyerine gidemedi ve bir önceki akşamdan gelemeyeceğini haber verdi. O sabah annemin işe gelmesi için sürekli aranıldı ve baskı yapıldı. Annemde hasta haliyle dayanamayıp işe gitti ikna olmaları için.Ve gerçekten ayağa kalkamayacak haldeydi.İş yerine gidince neden böyle yaptığını sormuşlar ki annemim sesi bile çıkmıyordu hasta olduğu için.Bu halini görmelerine karşın anneme ya çalışırsın yada işten çık denmiş. Annemde bu halde çalışamayacağını ve doktora gideceğini söylemiş. İŞverende madem öyle diyip anneme işyerinden ayrılıyorum diye yazı yazıp imzalamasını söylemiş.Annemde ben yazamam siz beni çıkartın öyleyse demiş. Sonra muhasebe çalışan kıza "kendi isteğimle işten ayrılıyorum yazısı" yazdırmışlar ve anneme baskıyla ve hakarete uğratılarak zorla imzalatmışlar. Annemde hasta haliyle daha fazla dayanamayıp imzalamak zorunda kalmış.Annem o gün doktora gitti ve rapor aldı 1 haftalık . Annemim ssk da çıkışı ayın sonunda yapıldı yani rapor aldığı günden sonra.3 yıllık sigortası yatmış durumda.Şimdi bu olaylar sonucunda herhangi bir yere başvuru yapsak haklarını yani işsizlik maaşı veya tazminat haklarını alabilirmiyiz. Yada nereye nasıl başvuru yapmamız gerekiyor . Evet biliyorum imza atıldı fakat ortada zorla bir imzalatılma ve hakaret var. Lütfen konuyla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olurmusunuz .Teşekkürler

Ynt: 3 yıldır çalıştığım yerden zorla çıkarıldım ...Yardım

iş yerınde kaç kişi çalışıyor bılmıyorum fakat 30 kişinin üzerinde ise işe iade davası açabılır annenız ve feshın haksız olduğunu zorla ımzalatıldığını kanıtlayabılır ayrıca bu tur işlemlerde fesıh nedenın belırtılmelıdırkı anladığım kadarıyla annenıze sadece ıstıfa mektubu yazdırılıp imzalatılmış bu durumda derhal mahkemeye başvurmanızda fayda var feshin gecersızlığıne mahkeme karar verecektır bırde çalışma bakanlığını arayarak bılgı alabılırsınız bu konularda şikayet hatları mevcut bu durumda noterden teblıgat cekebılırsınız bunları deneyın derım iyi gunler.

yanıt için çok teşekkürler acaba şikayet hat numaralarına nerden ulaşabilirim ? Siz<biliyorsanız iletebilirmisiniz ?Ayrıca bu işlem olalı ay oldu acaba başvuru için çokmu geç kalındı ?

Bölge çalışma müdürlüğüne gidip müfettişlerle karşılıklı görüşmeniz daha iyi olacaktır.