31 Gün Olan Aylarda Eksik Gün Sorunu

aylık maaş veriyorum.
ay kaç çekerse çeksin 30 günlük ücret ödüyorum.
raporları kesiyorum.(ilk 2 günü kesmemem gerekiyor aslında)
mesai yaparlarsa ödüyorum.
ücretsiz izin talep eden olursa kesinti yapıyorum.
misal 1 gün ücretsiz izin aldı.(hafta tatilini kesmiyorum.)

SGK bildiriminde 1 ay = 30 gün ise,
eksik çalışma gününü bildirmeniz gerekiyorsa,
Eksik sebebi izin ise ;
30-1= 29 gün olarak,
eksik sebebi devamsızlık ise 30-2 = 28 gün olarak göstermek daha doğru değil mi?

Açıkçası biz olaya günlük olarak bakmıyoruz.
Sizin ücret türünüz maktu aylık ücret değil, ücretlerin ay da bir ödenmesi yada başka bir ifadeyle biz “aylık ücret” ödüyoruz denilmesi o işyerinde maktu aylık ücret uygulamasının olduğunu göstermez,önceki iletilerimin birinde size bazı sorular sormuştum,sizde cevaben evet demiştiniz,hiç şüphe yok ki sizin işyerinizde günlük ücret uygulanmakta olup,devamsızlık noktasına ilişkin cevap da buna göre verilmelidir.

Sizin ücret türünüz maktu aylık ücret değil, ücretlerin ay da bir ödenmesi yada başka bir ifadeyle biz “aylık ücret” ödüyoruz denilmesi o işyerinde maktu aylık ücret uygulamasının olduğunu göstermez,önceki iletilerimin birinde size bazı sorular sormuştum,sizde cevaben evet demiştiniz,hiç şüphe yok ki sizin işyerinizde günlük ücret uygulanmakta olup,devamsızlık noktasına ilişkin cevap da buna göre verilmelidir.

Peki 31 çeken aylarda 31 günlük ücret mi vermemiz gerekiyor? biz her durumda tam çalışanlara 30 günlük ücret veriyoruz kesinti yoksa.

A.günlük ücret uygulaması olan işyerleri açısından konu TARTIŞMALI
B.şahsi cevabım EVET,çünkü hakkaniyet ve adalet ilkesine uygun düşer,nasıl ki saatlik çalışan işçi yönünden saat/süre ölçütü esas ise,günlük asgari ücretle çalışan yönünden ve günlük ücretli işçi açısından da gün esası sözkonusudur,sanırım günlük asgari ücretle çalışan yönünden 31 çeken aylarda 31 günlük ücretin ödenmesinde ihtilaf yok,diğer günlük ücretle çalışan açısından neden ihtilaf doğuyor,anlamış değilim
C.eğer doğru cevap EVET DEĞİL İSE en azından 31 çeken aylarda 30 günlük ücret ödemek yerine,31 günlük ücretin 30 a bölünüp,bulunan bu günlük ücretin 30 ile çarpılması sonucu tekabül eden miktarın ödenmesi uygun olacaktır

Valla üstadım bu uygulama böyle olsa yani 31 çeken günlerde 31 günlük ücret ödense öyle sanıyorum ki Şubat aylarında 28 günlük ücret ödenir, bayram vs tatillerde ücretler de kesilir ülkemizde. Suistimale çok açık olabilir :) Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Konuyu uzatmak istemem.
Bu forum da bu konuya açıklık getirecek üstadlar mevcut,elbette görüş belirtebilirler,özellikle dava konusu edilmiş ise bu arkadaşlar bu davanın sonucunu belirtebilirler,memnun oluruz,noksanımızda varsa öğrenmiş oluruz.
Günlük ücret ve günlük asgari ücretle çalışanlar yönünden olay dediğim gibidir,şubat da ise tam çalışılması halinde çalışma gün sayısı 28/29,SGK 30,aylık maktu ücretliler yönünden 30/30 dur,bayram ve g.tatillere ilişkin kesinti yapılamaz.

Merhaba
Son olarak bende yorumumu yazayım belki faydası olur.

Muhasebe programı olarak Luca kullanıyorum.

31 gün olan bir ayda 1 gün puantaj (aslıdna devamsız ama biz puantaj olarak bildiriyoruz) bildirdiğim oldu mu diye bi tarama yaptım.Bir firmada bildirmişiz.
Kişi brüt asgari ücretli çalışıyor.Luca genelde kendisi hesaplama yaptığı için şöyle bir bordrolama yapmış.
Ay günü 31, 1 gün devamsızlık puantaj kaydı girmişim ve;
Çalışır gün 29, eksik gün 1, brüt kazanç 1.961,85 hesaplamış. yani yine günlük 67,65'e tekabül ediyor. 30'u baz alarak fakat ay gününe (31 gün) kıyaslayarak gün bazında 2 gün kesinti fakat ücret bazında 1 günlük kesinti uygulamış.

Aralık ayında da buna benzer bir örnek var, Şöyle ki, personel 3 gün devamsızlık yapmış.malumunuz aralıkta 31 gün
Bordrolamayı, çalışır gün 28, eksik gün 3, brüt kazanç 1.894,20 olarak hesaplamış.
Burada da gün bazında 3 gün (31 güne kıyasla) fakat ücret bazında 2 günlük kesinti yapmış.

Buradan hareketle şöyle bir sonuç çıkıyor yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Bahsettiğiniz kişiyi 29 gün çalışır gösterip 1 günlük ücretini eksik gün bildirerek keseceksiniz.Ben programın yaptığından böyle anlıyorum.

Aynı problemi bu işi yapan herkes yaşamıştır. Ben en son olarak 31 çeken aylarda maaş/31 * çalışma gün sayısı, şubat ayı içinde maaş/28 veya 29 * çalışma gün sayısı formülünün daha adil olduğu kanısına vardım ve 3 senedir uyguluyorum. Bordro programından da bu desteği aldım, 31 çeken aylarda eksik gün 1 ise eksik gün bildirimi yapmıyor. Sadece bu işlemdeki sorun 31 çeken aylarda asgari ücretli çalışan işçinin eksik günü varsa çıkıyor onuda manuel hallediyorum.

Günlük ücretle çalışanlar YÖNÜNDEN,ücrete ilişkin,
şubay ay ı ve 31 gün süren aylardaki uygulamanızı doğru buluyorum.

31 çeken aylarda eksik gün 1 ise eksik gün bildirimi yapmıyor. Sadece bu işlemdeki sorun 31 çeken aylarda asgari ücretli çalışan işçinin eksik günü varsa çıkıyor onuda manuel hallediyorum.
A.Günlük ücretle çalışan için eksik gün 1 olduğunda eksik gün bildirimi yapmıyorsa,günlük asgari ücretle çalışanlar yönünden de sorun çıkmaması lazım!!!sizce günlük asgari ücretle çalışanda neden sorun çıkıyor?
B.Günlük ücretle çalışan işci 1 gün devamsızlık yaptığında h.tatili ücretine hak kazanamayacağından eksik gün aslında 2 olması gerekirken,siz h.tatili ücretini sanırım kesmiyor,dolayısıyla eksik gün 1 diyor olmalısınız!!!
C.Günlük ücretle çalışan işçi için o ay eksik günü (1+1=)2 gün olarak hiç gösterdiniz mi?

Günlük ücretli ve günlük asgari ücretle çalışanlar açısından;
A.31 gün süren aylarda o ay tam çalışan işçiye 31 günlük ücret ödenmiyorsa(30 gün ödeniyorsa)
B.31 gün süren aylarda işçinin 1 günlük devamsızlığı var ise normalde hak edilmeyen h.tatili ücreti ile birlikte(1+1=)2 günlük kesinti gerekir,bu duruma bağlı olarak 31-2=29 değilde,30-2=28 şeklinde ücret ödeniyorsa,
C.31 gün süren aylarda o ay tam çalışan işçinin prim hesabı yönünden 31 günlüğün 30 a bölünüp çıkan günlüğün 30 ile çarpımı sonucu tekabül eden miktarın 30 a bölünerek değil de sadece doğrudan 30 gün üzerinden bildirim yapılıyorsa,
sonuç olarak bu uygulama hatalı ise(ki bence hatalı)bu takdirde bu şekil uygulamanın sürdürüldüğü x işyerinde bir işçi;
1. ücret yönünden alacaklı durumda olmaz mı?
2.SGK primlerinde de noksanlık doğmaz mı?

Son düzenleme:
Merhaba
Son olarak bende yorumumu yazayım belki faydası olur.

Muhasebe programı olarak Luca kullanıyorum.

31 gün olan bir ayda 1 gün puantaj (aslıdna devamsız ama biz puantaj olarak bildiriyoruz) bildirdiğim oldu mu diye bi tarama yaptım.Bir firmada bildirmişiz.
Kişi brüt asgari ücretli çalışıyor.Luca genelde kendisi hesaplama yaptığı için şöyle bir bordrolama yapmış.
Ay günü 31, 1 gün devamsızlık puantaj kaydı girmişim ve;
Çalışır gün 29, eksik gün 1, brüt kazanç 1.961,85 hesaplamış. yani yine günlük 67,65'e tekabül ediyor. 30'u baz alarak fakat ay gününe (31 gün) kıyaslayarak gün bazında 2 gün kesinti fakat ücret bazında 1 günlük kesinti uygulamış.

Aralık ayında da buna benzer bir örnek var, Şöyle ki, personel 3 gün devamsızlık yapmış.malumunuz aralıkta 31 gün
Bordrolamayı, çalışır gün 28, eksik gün 3, brüt kazanç 1.894,20 olarak hesaplamış.
Burada da gün bazında 3 gün (31 güne kıyasla) fakat ücret bazında 2 günlük kesinti yapmış.

Buradan hareketle şöyle bir sonuç çıkıyor yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Bahsettiğiniz kişiyi 29 gün çalışır gösterip 1 günlük ücretini eksik gün bildirerek keseceksiniz.Ben programın yaptığından böyle anlıyorum.

Tam olarak biz de bunu yapıyoruz üstadım. Herkes başka bişey söylüyor ancak en uygunu ve adaletli olanı bu geliyor bize de. Şimdiye kadar bi sıkıntı çekmedik bundan sonra da çekmeyiz inşallah :)