31 Gün Olan Aylarda Eksik Gün Sorunu

Onore

Katkı Sunan Üye
Kolay gelsin üstadlarım.

Maalesef uzmanların bile farklı görüşlere vardığı bir konu bu malumunuz. Forumda da bir kaç başlığına denk geldim ancak çözemediğim sorular oldu. Kesin ve net bir sonuca ulaşmamız mümkün değil midir?

Mesela 3000 brüt ile çalışan bir işçi Aralık ayında 1 gün işe gelmemiş ise;

Bunu bildirgede 30 gün olarak gösterip sistemsel olarak mecburen 0 eksik gün olarak bildirip maaşını 2900 olarak mı göstereceğiz?(3000/30x29)

Yoksa bildirgede 29 gün gösterip (İş kanunu 46. maddesi gereği haftalık tatil iznini de kesme hakkını kullanarak) 2 gün eksik gösterip yine 2900 lira olarak mı göstereceğiz? Bu Ali Tezel'in olması gerektiğini savunduğu görüş.

Bu da değil ise Brütünü 3000 gösterip 30 gün üzerinden sadece alacağı net ücretten mi 1 gün keseceğiz?

Ciddi şekilde işin içinden çıkamaz bir durumdayız. Herkesin başka bir fikri var, SGK'nın konuyla ilgili hiçbir açıklamasını bulamadık. Büyük kurumlar bunu nasıl yapıyorlar? 31 gün tam çalışanların yanında ayda 1 gün işe gelmemiş olanlar aynı ücreti alacaksa 1 gün fazla çalışan insanlara adaletsizlik değil midir bu?

Yardımlarınızı ve çok değerli görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Umarım bu başlık altında kesin bir çözüme ulaşabiliriz.

Son düzenleme:
MAktu ücret konusunda eminmisiniz?
Maktu ücret üzerinden anlaşılarak yapılan sözleşmelerde, o devamsılık yapılan günleri kesemezsiniz demektir aynı zamanda.

MAktu ücret konusunda eminmisiniz?
Maktu ücret üzerinden anlaşılarak yapılan sözleşmelerde, o devamsılık yapılan günleri kesemezsiniz demektir aynı zamanda.

Günlük ücret değil aylık üzerinden sözleşmelerimiz. Günlük olsa zaten farklı oluyor durumlar 31 günlerde.

a.Öncelikle ücretin günlük mü yoksa aylık maktu mu olduğunu netleştiriniz,zira sorunuzun cevabı buna göre netlik kazanacak.
b.ücretin ay da bir ödenmesi,işçi ücret(ler)inin kesin aylık maktu olduğunu ifade etmez/sonucuna varılamaz.

a.Öncelikle ücretin günlük mü yoksa aylık maktu mu olduğunu netleştiriniz,zira sorunuzun cevabı buna göre netlik kazanacak.
b.ücretin ay da bir ödenmesi,işçi ücret(ler)inin kesin aylık maktu olduğunu ifade etmez/sonucuna varılamaz.

İşçilerle herhangi bir sözleşme imzalamıyoruz açıkçası. Standart ''Senin maaşın xxx TL'' denerek işe alınıyor çalışanlar. Durum ne olur bu durumda? Yanlış bilmiyorsam bu maktu oluyor öyle değil mi? Günlük olarak ücret ödenmiyor aylık olarak ücret ödeniyor.

Son düzenleme:
Maktu ücret ,
1 aylık süre için, o süre içinde yasalarla belirlenmiş haftalık çalışma süreleri içinde de çalışsan, (yıllık 270 saati aşmamak kaydıyla) fazla çalışma da yapsan sana bir kuruş fazla para vermem , ama arada işe gelmezsen, rapor alırsan vs de de ücretinden kesinti yapmam , hep aynı parayı alırsın denen ücrettir.
Diğer türlü ücret, günlük ücrettir aslında , sadece ödeme süresi farklı belirlenebilir.
Sizin dediğiniz şekilde olan ödeme , iş kanununda belirtilen ücret en çok 30 günde ödenir tanımına göre yapılan ayda 1 kez yapılan ücret ödenmesidir, maktu ücret değildir.
Günlük olarak hesaplanıp ayda bir kez ödeniyor yani.

Maktu ücret ,
1 aylık süre için, o süre içinde yasalarla belirlenmiş haftalık çalışma süreleri içinde de çalışsan, (yıllık 270 saati aşmamak kaydıyla) fazla çalışma da yapsan sana bir kuruş fazla para vermem , ama arada işe gelmezsen, rapor alırsan vs de de ücretinden kesinti yapmam , hep aynı parayı alırsın denen ücrettir.
Diğer türlü ücret, günlük ücrettir aslında , sadece ödeme süresi farklı belirlenebilir.
Sizin dediğiniz şekilde olan ödeme , iş kanununda belirtilen ücret en çok 30 günde ödenir tanımına göre yapılan ayda 1 kez yapılan ücret ödenmesidir, maktu ücret değildir.
Günlük olarak hesaplanıp ayda bir kez ödeniyor yani.

Teşekkür ederim.

Peki bu dediğimize göre sorularımızın cevabı nedir? Nasıl yapmamız gerekir? Gelmediği günleri kesilen, Mesailerinin parasını brütüyle alan çalışanların olduğu bir firmada yani :)

Son düzenleme:
O kısmı beni aşıyor,
ben gelmediği günlerin ücreti kesilenler kadrosundanım :))

İşçilerle herhangi bir sözleşme imzalamıyoruz açıkçası. Standart ''Senin maaşın xxx TL'' denerek işe alınıyor çalışanlar. Durum ne olur bu durumda? Yanlış bilmiyorsam bu maktu oluyor öyle değil mi? Günlük olarak ücret ödenmiyor aylık olarak ücret ödeniyor.
Ücretin ayda bir ödenmesi bu ücret şeklinin maktu olduğunu göstermez,ayrıca bu maktu ücret konusunun sözleşmede belirtilmesi,sözleşmeniz yok ise bu olayın yani maktu ödemenin çalışma koşulu haline gelmiş olması gerekir,sanırım sizde bu durum yok,olmadığı için siz büyük ihtimal köye gidecem diye bir gün izin alanın işçinin ücretini,beş gün rapor alanın üç günlük ücretini kesiyor,haftalık çalışma süresinden daha fazla çalışan işciye de fazla çalışma ücreti ödüyorsunuz değil mi?

Not.daha net anlaşılsın diye düzeltme yapılmıştır.

Son düzenleme:
Merhaba
Ben şöyle düşünüyorum.
Bahsettiğiniz ücret, bir aylık çalışması karşılığı verilecek ücrettir.Yani ay, 30 da sürse, 31'de sürse alacağı ücret bellidir.Bu anlamda siz ücreti gün bazında değil, ay bazında belirlemişsiniz.
31 gün süren ayın sgk bildirgesi de 30 gün üzerinden verildiğinden (aslında çalışılan gün 31 gün olmasına rağmen)
Burada bence şu konuda hem fikir miyiz ona bakmak lazım.
31 gün süren ayda, işçi 1 gün işe gelmez ise, beyan edilecek aylık bildirgede bu kişi çalıştığı gün 29 gün mü gösterilir,30 gün mü?
30 gün diyorsanız,ücretinden gelmediği günün kesintisini yapmamalısınız.29 gün diyorsanız kesinti yaparsınız.
Şayet hem 30 gün gösterip hemde kesinti yaparsanız, o zaman 31 gün süren aylarda bu kişinin ücretini 3000 lira değil, daha fazladan göstermeniz gerekir.Çünkü bu halde, aylık ücretli, değil, günlük ücretli gibi değerlendirmek gerekir.

Son tahlilde benim şahsi görüşüm, bu şahsı aralık ayı için 30 gün çalışır beyan edip ücretinden kesinti yapmamaktır.

Ücretin ayda bir ödenmesi bu ücret şeklinin maktu olduğunu göstermez,ayrıca bu maktu ücret konusunun sözleşmede belirtilmesi,sözleşmeniz yok ise bu olayın yani maktu ödemenin çalışma koşulu haline gelmiş olması gerekir,sanırım sizde bu durum yok,olmadığı için siz büyük ihtimal işçi köye gidecem diye bir gün izin alanın ücretini,beş gün rapor alanın üç günlük ücretini,haftalık çalışma süresinden daha fazla çalışan işciye fazla çalışma ücreti ödüyorsunuz değil mi?

Evet doğru üstadım.

Merhaba
Ben şöyle düşünüyorum.
Bahsettiğiniz ücret, bir aylık çalışması karşılığı verilecek ücrettir.Yani ay, 30 da sürse, 31'de sürse alacağı ücret bellidir.Bu anlamda siz ücreti gün bazında değil, ay bazında belirlemişsiniz.
31 gün süren ayın sgk bildirgesi de 30 gün üzerinden verildiğinden (aslında çalışılan gün 31 gün olmasına rağmen)
Burada bence şu konuda hem fikir miyiz ona bakmak lazım.
31 gün süren ayda, işçi 1 gün işe gelmez ise, beyan edilecek aylık bildirgede bu kişi çalıştığı gün 29 gün mü gösterilir,30 gün mü?
30 gün diyorsanız,ücretinden gelmediği günün kesintisini yapmamalısınız.29 gün diyorsanız kesinti yaparsınız.
Şayet hem 30 gün gösterip hemde kesinti yaparsanız, o zaman 31 gün süren aylarda bu kişinin ücretini 3000 lira değil, daha fazladan göstermeniz gerekir.Çünkü bu halde, aylık ücretli, değil, günlük ücretli gibi değerlendirmek gerekir.

Son tahlilde benim şahsi görüşüm, bu şahsı aralık ayı için 30 gün çalışır beyan edip ücretinden kesinti yapmamaktır.

Üstadım, Genel olarak görüşler Günden kesinti yapmamak yani 30 göstermek ama ücretinden de 1 günü kesmek şeklinde. Bir çok Sgk uzmanı bile bu konuda görüş ayrılığında. Ali Tezel desek dediğim gibi başka bir durumdan bahsediyor. Lakin biz 30 gün çalışanlar 31 gün tam çalışana aynı ücreti verirsek bu sefer de 1 gün de olsa bir haksızlık doğmuş oluyor. Maalesef dediğim gibi kesin bir sonuca da varamıyorum. Bildirgelerde 29 gün gösterenler de var yani 2 gün eksik yazıp 1 gününü keserek bildirgeye ekleyenler. Normal 30 gösterip 1 günü kesenler de var. İlginci bu konuda sıkıntı çekmiş olan da yok gibi. Sgk bunu nasıl tespit edebilir? Baş ağrıtacak bir konu mudur?

Evet doğru üstadım.
Cevabınız EVET ise (ki öyle)bu durumda,
Her ne kadar ücret ay da bir ödense de sizde günlük ücret kavramı sözkonusu olup,buna göre devamsızlık halinde çalışılmayan günün ücreti kesilir,çalışılmadığı için de işçi h.tatili ücretine hak kazanamaz,böylelikle bu kişinin ücreti 31-2=29 gün olarak ödenmeli,dolayısıyla SGK gün sayısı da 29 dur(SGK bu tür durumlarda parmak hesabı yapar,hafta tatili noktasını gözardı eder di,şimdilerde ne yapıyor bilmiyorum)

İşçi, doğrusunu bir şekilde öğrenipte, işyeri benim ücretimden haksız yere kesinti yapıyor demedikten sonra bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

Sözleşme günlük ise 31 çeken günlerde bir gün gelmese de 30 alacak sonuçta ücretini.Fakat siz şubatta 28 günlük ücret verip bu açığı kapatacaksınız.Diğer türlü çok yorum olacak bu işte.sözleşmeyi günlük yapın sıkıntı yaşamayın.

Sözleşme olsun veya olmasın(keşke zamanında yapılmış olsaydı ama yapılmamış,yapılmasa da)ücret şekli yani günlük ücret noktası çalışma koşulu haline gelmiş ise(ki gelmiş)tekrar başa dönmeye gerek yok,soru şudur?
Günlük ücretli işçi 31 çeken ay da bir gün devamsızlık yaptığında ücret ve SGK gün sayısı nedir?
şahsi görüşüm dediğim gibidir,cevap yanlış ise tabiki bir sn.üye düzelterek cevap verebilir

Son düzenleme:
Açıkçası biz olaya günlük olarak bakmıyoruz. Şöyle ki Şubat aylarında da doğal olarak 30 gün gösteriyoruz ve brüt ücreti neyse onu ödüyoruz. 1 gün gelmediyse yine maaş/30x29 şeklinde ücretini hesaplayıp 27-1 şeklinde bildirgeye ekliyoruz.

Günlük ücret ödeyen firmalar 31 çeken aylarda tam ücreti nasıl ödüyorlar bilgim yok açıkçası. Yani 31 çeken ayda biz 3000 brütlü çalışanı 3100 olarak göstermiyoruz.

Sgk gerçekten bu konuyu çok ucu açık bırakmış. Herkes farklı bir uygulama yapıyor sanırım. 29-2 yapanlar da var tam gösterenler de var. İki farklı yöntem benimsenmiş durumda ve SGK buna bir açıklık getirmiyor/getirmek istemiyor.

Son düzenleme:
Siz bugüne kadar nasıl yapıyordunuz?

29-2 şeklinde yapıyorduk. Ücret/30x29 ile de maaşını hesaplıyorduk. Şimdi yanlış yapıyorsunuz diyenler çıkınca da endişelendik açıkçası. Ancak bu şekilde yapan da bir çok kişi ile görüştüm. Şu durumda sanırım firmaların bir kısmı yanlış bir kısmı doğru yapıyor.

Sizler nasıl yapıyorsunuz?