32.Hafta Raporu

9 ayın 18'inde 37 haftalık olarak doğum yaptım doğum sonrasında 2 aylık iznim yansıtıldı fakat 32 haftada. Çalışabilir raporu almadığım için ben 8 haftalık raporumu kullanamıyorum sgk'yı aradığım zaman hastaneye başvurup düzeltmemiz gerektiğini söylediler hastanede biz buradan düzeltemiyoruz diyor bunun için ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum

Sayin tebessum

Analık Halinde Geçici İş Göremezlik Ödenekleri Nasıl Ödenmektedir?

Sağlık hizmet sunucularınca elektronik ortamda düzenlemekte olan doğum öncesi ve doğum sonrası analık raporları, yine elektronik ortamda Kurum veri tabanına ve işverenin “çalışılmadığına dair bildirim” ekranına düşmekte ve ödeme işlemleri, sigortalının işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerince yapılmaktadır. Sigortalının erken ya da beklenenden geç doğum yapması halinde, doğum öncesi ve doğum sonrası geçici iş göremezlik ödeneği ödenecek olan süreler sistem tarafından hesaplanmakta ve tekil gebelikte 112 gün, çoğul gebelikte 126 gün olmak üzere, anlaşmalı bankaya sigortalının T.C kimlik numarasına tanımlanarak gönderilmektedir.

Ancak,

-Gebelik istirahatinin başladığına dair rapor almaksızın istirahate ayrılan sigortalıya doğumun gerçekleştiği tarihe kadar olan süreye ait,

-İstirahat raporu almasına rağmen hekimden çalışabileceğine dair rapor olmaksızın işyerinde çalışan sigortalıya çalıştığı süreye ait,

geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeyecektir.

Geç doğum olması halinde ise geçen süre için sistem tarafından otomatik olarak “hastalık” raporu düzenlenmekte, bu süreye ait geçici iş göremezlik ödeneği sigortalıya ayrıca ödenmektedir.

Raporlarin geriye donuk duzenlenme ihtimali yok. Geriye donuk 32 haftada. Çalışabilir raporu alsaniz bile,Yukaridaki SGK'nin (Analık Halinde Geçici İş Göremezlik Ödene) aciklamasina gorede bu odenegi alamazsiniz. Ancak belki dogum doktorunuzdan alacaginiz bir rapor ile basvuru yaparsaniz bir ihtimal, ancak garanti degil.​

Sayin tebessum

Analık Halinde Geçici İş Göremezlik Ödenekleri Nasıl Ödenmektedir?

Sağlık hizmet sunucularınca elektronik ortamda düzenlemekte olan doğum öncesi ve doğum sonrası analık raporları, yine elektronik ortamda Kurum veri tabanına ve işverenin “çalışılmadığına dair bildirim” ekranına düşmekte ve ödeme işlemleri, sigortalının işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerince yapılmaktadır. Sigortalının erken ya da beklenenden geç doğum yapması halinde, doğum öncesi ve doğum sonrası geçici iş göremezlik ödeneği ödenecek olan süreler sistem tarafından hesaplanmakta ve tekil gebelikte 112 gün, çoğul gebelikte 126 gün olmak üzere, anlaşmalı bankaya sigortalının T.C kimlik numarasına tanımlanarak gönderilmektedir.

Ancak,

-Gebelik istirahatinin başladığına dair rapor almaksızın istirahate ayrılan sigortalıya doğumun gerçekleştiği tarihe kadar olan süreye ait,

-İstirahat raporu almasına rağmen hekimden çalışabileceğine dair rapor olmaksızın işyerinde çalışan sigortalıya çalıştığı süreye ait,

geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeyecektir.

Geç doğum olması halinde ise geçen süre için sistem tarafından otomatik olarak “hastalık” raporu düzenlenmekte, bu süreye ait geçici iş göremezlik ödeneği sigortalıya ayrıca ödenmektedir.

Raporlarin geriye donuk duzenlenme ihtimali yok. Geriye donuk 32 haftada. Çalışabilir raporu alsaniz bile,Yukaridaki SGK'nin (Analık Halinde Geçici İş Göremezlik Ödene) aciklamasina gorede bu odenegi alamazsiniz. Ancak belki dogum doktorunuzdan alacaginiz bir rapor ile basvuru yaparsaniz bir ihtimal, ancak garanti degil.​
Ama doktor bana demediki 32 haftalık ta sana çalışabilir raporu yazmam gerek ben sırf doğum sonrası hepsini kullanmak için iş yerinde çalıştım. Doğuma bile iş yerimden gittim.bu şimdi benim suçum mu doktorun suçu mu

Ama doktor bana demediki 32 haftalık ta sana çalışabilir raporu yazmam gerek ben sırf doğum sonrası hepsini kullanmak için iş yerinde çalıştım. Doğuma bile iş yerimden gittim.bu şimdi benim suçum mu doktorun suçu mu
Simdi burada suclu aramak yanlis olur. Keske bu konulari bilen bir S.M.M.M yada SGK'yi bilen birisine danissaydiniz.

Kimsenin suçu değil ama bilgi eksikliği nedeniyle sizin düştüğünüz bir hata.

Öncelikle bebeğinize sağlıklı uzun bir ömür dilerim, sizlere de sağlıkla huzurla büyütmeyi nasip etsin yaradan.
Rapor konusunda yapacak bir şey kalmamış, sn.ferhat ın da belirttiği gibi geriye dönük rapor alabilme şansınız sıfır.
Dr. un görevleri arasında da değil otomatik olarak size doğum çncesi ve sonrası raporlarının ne şekilde ne zaman alınacağını ne yapılması gerektiğini anlatmak.
Görünen o ki aslında bir bilgi sahibisiniz, doğum öncesi raporun doğum sonrası rapor süresine eklenebildiğine dair ama eksik bilgi olmuş. Bu konuda doğru bilgiyi de personel bölümü sorumlularından öğrenebilme şansınız vardı şu şekilde yapmak istiyorum nasıl ilerlemeliyim diye sorsaydınız açıklarlardı diye tahmin ediyorum.
Dediğim gibi şu an yapılabilecek bir şey yok, bir sonraki sefere veya bir tanıdığınızın benzer durumunda kullanabileceğiniz bir tecrube olmuş.