fonradar

4447 Sayılı Kanunun Geçici 10.Maddesi Sigortalı Giriş Uygulaması

Ynt: 4447 Sayılı Kanunun Geçici 10.Maddesi Sigortalı Giriş Uygulaması

ben de 1 personel için eğitim belgesi yoktur/uyuşmamaktadırı seçtim ve benden 1 ay içinde belge ibrazı istedi. zaten bir belgesi olduğunu söylemedim. benden evrak istemesi çok saçma.

tahakkuk aşamasında ise o tanımlanan kişinin kanunu 6111 yapınca indirimden yararlanmasına izin veriyor. kaydedilmeyen kişiye ise izin vermiyor. fakat aksini denemedim tanımlanan kişi 5510 olarak devam eder mi diye..

en iyisi madem teşvik kaydı yapıldı. ne kadar saçma olursa olsun çıkan barkodlu kağıdı taahhütlü şekilde sgk'ya göndermek. başka bir alternatif göremiyorum çünkü. hem minimum 24 ay işveren primi teşviğine hiç bir işveren hayır demez ;)

sayın payroller

Ben işçiyi işçiyi indirimli kanundan yararlansın diye onaylamıştım ama belge istediği için kullanmayı düşünmedim doğrudan 5510 dan yararlandırmak için dosya gönderdim işlemi kabul etti tahakkuk onaylamasında bir sorunla karşılaşmadım çok ilginç bir durum diğer tarafta onaylı ve indirimden yararlanıcak personel de sorgulama yaparak liste dışı yapması gerekir diye düşünüyorum ama yapmıyor öyle ki indirimsiz kullanılırsa bir sorun olacağını sanmıyorum sen neden indirimden yararlanmıyorsun deyip cezai işlem de uygulamazlar :) :) :)

benim sormak istediğim şu arkadaşlar bir bilgisi olan varsa cvp verirse sevinirim
aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları gerekiyor denmiş kanunda

benim şubattan itibaren geriye doğru 6 ay gittiğimde bildirgede görünen işçi sayılarım; 295, 300, 314, 327, 347 ve 333 ortalaması 319 yapıyor.. ben hangi işçileri yararlandırabileceğim bu kanundan çözemedim doğrusu

ortalamanın üzerine yani 319 işçiden sonra almış olduğun 320.işçiden sonrakilerde yararlanabilirsiniz.

05/05/2011 de Bilgi edinme hakkı kapsamında soruma 26/05/2011 bugün gelen cevap:

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

Sayı : ................./ 26.05.2011
Konu : 05.05.2011 Tarih ve ....... numaralı başvurunuz.

Sayın : ...............
.........................

Soru : 6111 Sayılı Kanunda yer alan sigorta primi işveren teşviği uygulamasına yönelik kurumunuzca bir genelge yayınlanacak mıdır? Bilgilendirmenizi arz ederim.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
6111 sayılı Kanunun 74. maddesinde belirtilen teşvik uygulaması ile ilgili olarak yapılmakta olan genelge çalışmaları devam etmekte olup, tamamlanmasını müteakip önümüzdeki günlerde sgk.gov.tr e-mevzuat genelgeler adresinde yayımlanacaktır
Bilgilerinizi rica ederiz.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi

Diyelim Mayıs ayında 24 işe giren sigortalı ile birlikte 766 çalışan var ve önceki 6 ayın ortalaması 754 kişi. 12 kişi ortalama üzerinde olduğu için şartları taşıdığını varsayarsak faydalanabilecek. Teşvik kapsamında olmayan sigortalılardan 14 kişi bu ayda işten ayrıldı.

Haziran ayında 10 kişi işe girdi ve 762 sigortalı olduğunu varsayalım. Önceki 6 ayın ortalaması 756 kişi. Dolayısıyla bu ayda işe girenlerden 6 kişi daha faydalanabilecek.

Peki mayıs ayında işe girenlerin kaçı faydalanmaya devam edecek? Benim hesabıma göre Haziran ayında, Mayıs ayında işe girenlerden kapsama giren ve Mayıs ayında faydalanan 12 kişinin 8 i faydalanacak (haziran sayısı 762- mayıs ayı için alınan ortalama 754=8), bir de Haziran ayında işe girenlerden 6 kişi faydalanacak.
Mayıs ayında 12 kişi,
Haziran ayında 8+6=14 kişi faydalanacak.

Genelgeye göre anladığım hesabım doğru mudur. Genelgedeki örneğe göre teyit edebilirseniz bu kontrol şekline göre bir tablo oluşturmak istiyorum. Teşekkürler.

Allah yardımzcınız olsun , başka bir şey söyleyemiyorum. Bulmaca çözdürüyorlar sağolsunlar :(

HAZELSU ' Alıntı:
Allah yardımzcınız olsun , başka bir şey söyleyemiyorum. Bulmaca çözdürüyorlar sağolsunlar :(

Amin, aynen öyle, neyse çözdüm sayılır bulmacayı.. Yukarıdaki hesabım doğru. Umarım ilerleyen aylarda birbirine girmez :)

Günaydın arkadaşlar teşvikten yararlanabiliyor çalıştığım firma bildirgeyi verdim şimdi diploma fotokopisi vs. sigorta müdürlüğüne mi müracat mı edeceğim?

merhabalar... aranıza yeni katıldım.
bir konuda yardım almak istiyorum belediye şirketlerinin bildirgeleri gönderilirken hangi kanun ile bildireceğiz ? dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ?
teşekkür ederim...

Belediye şirketlerinin sigorta bildirgelerinde teşvik uygulanmıyor kamu işyeri olduğu için.

00000 olarak göndereceksiniz bildirgeleri.