%5 lik SGK İndirimi ve Asgari Ücret Desteği Muhasebe Kaydı

Merhaba arkadaşlar

sgk nın 5510 indirimini ve asgari ücret teşvikini 136 nolu hesapta takip etmek istiyorum ancak bordroyu tutturamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz

5510 ve 6111 Asgari Ücret desteğinin gelirlerini 602 hesapta takip ediniz.
5510'u tahakkuk kaydında, 6111 A.Ü. desteğini de ödeme kaydında gelir hesaplarına intikal ettiriniz.

Sayın Arkadaşlar,

Şu SGK işveren hissesinin indirim kısmını gelir kaydı yapmayı daha önceleri de yazmıştım hiç uygun bulmuyorum. Yasa gereği size bir teşvik verilmiyor, daha az gider yapmanız sağlanıyor. Bu açıdan bakarsanız gider kaydını ödediğiniz meblağ kadar kayıtlarınıza almalısınız. 361 hesapların mantığı açısından da bu böyledir. Gelelim daha önemli bir noktaya. SGK primlerinin gider olarak kaydı ancak ödeme ile mümkündür, bu tarz yaptığınız bir kayıt nedeniyle eğer ödemeleri yapmazsanız hem primleri gider kaydedemez hemde gelirlerin vergisini de ödemek zorunda kalırsınız, bu iki kaydı birbiriyle ilişkilendirme şansınız olmaz. Ayrıca özellikle olmayan bu giderleri de maliyetlerinize yansıtarak anlamsız bir maliyet şişmesine sebep olduğunuz gibi esasen olmayan bir gelir kalemi de yaratarak Gelir Tablonuzu da bozuyorsunuz. indirim tutarlarını hesaplayarak ödediğiniz kadar gider kaydı yapmanızı özellikle tavsiye ederim.

Sayın ksimkesyan bir madde örneği şeklinde verirmisiniz. Siz nasıl yapıyorsunuz.

Sayın dolap,

Zeynep Elif yazmış ancak mesele maddede değil maddede kullanacağınız tutarda. 710/720/760/770 hesaplara yazacağınız işveren gider payını % 5 tutarında eksik yazacaksınız mesele budur. Hadi örnek yapalım;

Brüt = 5.000,--
S.İşçi = 700,-- ( % 14 )
S.İV = 1.025,-- ( % 20,5)

Bu örnekteki 1.025,-- TL'yi gider yazıp sonra 602 hesaba 250,-- TL gelir yazıyorsunuz. Halbuki

1.025,-- değil doğrudan

5.000,-- * % 15,5 = 775,-- TL gider yazacaksınız...

bukadar basit.

Bu arada,

Sayın Zeynep Elif,

maddenizde 181 hesabı değil 361 hesabı kullanmanız gerekir. Hoş hepsi bence ayrı ayrı hatadır o başka.

Son düzenleme: