fonradar

649 Nolu Hesapta Takip Edilen Kira Gelirleri

Şirketimiz esas faaliyetinin yanında aktifinde bulunan gayrimenkullerinden kira geliri elde etmektedir. Kira gelirlerimizi 649 nolu hesapta takip etmekteyiz. 649 nolu hesapta takip ettiğimiz kira gelirlerinin matrah ve kdv'sini kdv beyannamesinde tevkifat uygulanmayan işlemler bölümünde mi? yada diğer işlemler bölümünde 550 kodlu diğerleri kısmında mı? beyan etmemiz daha doğru olur.

Şirketimiz esas faaliyetinin yanında aktifinde bulunan gayrimenkullerinden kira geliri elde etmektedir. Kira gelirlerimizi 649 nolu hesapta takip etmekteyiz. 649 nolu hesapta takip ettiğimiz kira gelirlerinin matrah ve kdv'sini kdv beyannamesinde tevkifat uygulanmayan işlemler bölümünde mi? yada diğer işlemler bölümünde 550 kodlu diğerleri kısmında mı? beyan etmemiz daha doğru olur.

Diğer tüm faaliyetleriniz gibi Tevkifat Yapılmayan İşlemler kısmında beyan etmelisiniz. Esasen e-Beyanname programı öncesi kullanılan KDV beyannamelerinde bulunan açıklama tam anlamıyla yasanın ruhuna uygundu ve "Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil eden Bedel", bu açıklama tereddütleri ortadan kaldırıyordu. Zaman içinde hem yasada meydana gelen değişiklikler hem tebliğ uygulamaları ile bu uyum bir hayli zedelendi. Böyle de tereddütlere sebep oluyor. ATİK satışı ve İstisnalar dışında bu alanın dışına çıkmanızı gerektirecek pek bir işlem olmadığını (Tevkifatsız ve Tevkifatlı) söyleyebilirim.

Ben satışlar dışındaki (600 hsp.) kalemleri "diğer işlemler" kısmında gösteriyorum. Takibi kolay olsun diye kdvlerini 391 hesapta ayrı alt hesapta takip ediyorum.

Kimse doğru yaptığından emin değil.Herkesin derdi,maliyeye kümülatif rakamı doğru beyan etmek.herkes bir yol tutturmuş gidiyor.

Asıl yanlış olan idarenin yaklaşımı, gelir tablosu ile kdv beyannamelerindeki kümülatif tutarın aynı olmasını istemek. Aynı olması mümkün mü? Kur farkı faturası kesiyorsun 646 hesaba, kira faturası kesiyorsun 649 hesaba kaydediyorsun vs.