7/a Seçeneği

stajer311

Katkı Sunan Üye
Bir nakliye firması (yurt içi ve yurt dışı nakliye) 7/a seçeneğinde almış olduğu motorin fişlerini hangi hesap altında takip etmesi gerekir.
Diğer parça vs. 794 altında veya 793 alındamı takip edilmesi doğrumudur.
İşçi ücret ve giderleri 791 nolu hesapta izelnemesi doğrumudur.
Teşekkür eder. Saygılars unarım.

Ynt: 7/a seçeneği

mükellefler 7/a ve 7/b maliyet hesaplarından birini seçerek ona göre işlem yapmalıdırlar.iki maliyet hesabını birlikte kullanmak doğru değildir. zaten 7/b seçeneğini kullanıp ciroları ve varlıkları belli bir rakamın üstüne çıkanlar 7/a seçeneğini kullanmak zorundadır

Ynt: 7/a seçeneği

MEHSUM ' Alıntı:
mükellefler 7/a ve 7/b maliyet hesaplarından birini seçerek ona göre işlem yapmalıdırlar.iki maliyet hesabını birlikte kullanmak doğru değildir. zaten 7/b seçeneğini kullanıp ciroları ve varlıkları belli bir rakamın üstüne çıkanlar 7/a seçeneğini kullanmak zorundadır

Cevabını için teşekkürler. Fakat sorduğum sorunun cevabı bu değil. Bunları biliyordum.

Ynt: 7/a Seçeneği

sorduğun soru hatalı. 7/a ile 79x hesapların alakası ne?

nane ' Alıntı:
sorduğun soru hatalı. 7/a ile 79x hesapların alakası ne?

Evet doğru kusura bakmayın. 7/b ile karıştırdım.

Mazot parça vs.araç giderlerini 740 altında işlemek.

Alınan mazotun ayrı (hangi hesap)

Alınan parça vs. ayrı hesap (hangi hesapta) takip edilmesi uygundur

Büro Yönetimde olan işçiler için giderleri işçi ücretide dahil 770 de

Nakliye işinde çalışan işçi ücretlerini hangi hesapta?

İzlenmesi uygun olur.

Aslında bu sorular için bazı kaynakları karıştırdım. Fakat teferrüat çok olduğu için kafam karıştı.

Teşekkür eder. Saygılar sunarım.

Cevapları kendiniz vermişiniz. Yapılan iş bir hizmet faaliyetidir.
Bu işlemin yürütülmesi için yapılan harcamaları 740 altında (Satılan Hizmet maliyeti) Firmanın düzenli giderlerini ise 770 altında izlemelisiniz.