7/a Ve Nakliye Firması

stajer311

Katkı Sunan Üye
7/A seçeneği için belli bir tutarı aşan Üretim ve Hizmet işletmeleri 7/A seçeneğini kullanır diyorlar.

Bir nakliyat firması belirlenen limitleri aşarsa 7/A seçeneğini kullanmak zorundamıdır. Firma yurt içi ve yurt dışı yük nakliyesi yapmaktadır.
Teşekkür eder. Saysılar sunraım

Ynt: 7/a Ve Nakliye Firması

limitleri aşarsa eğer kullanmak zorundadır..nakliyat firması hizmet işletmesidir ve sizin de yazdığınız gibi limiti aşan üretim ve hizmet işletmeleri 7a kullanmalıdır.

bunun için operasyonel giderlerinizi 740 hesabı altında, yönetim giderlerini 770 altında, varsa pazarlama, satış dağıtım giderleri (760) hesabı da kullanmak uygun olacaktır kanaatideyim.

Ynt: 7/a Ve Nakliye Firması

Mükelleflerin 7/A Veya 7/B Seçeneği Tercihleri Hakkında

10 Sıra No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği uyarınca maliyet muhasebesinde 7/A seçeneğinin mi yoksa 7/B seçeneğinin mi kullanılacağının tespit edilmesi amacıyla aktif toplamı ve net satış hasılatını esas alan kriterler belirlenmiş bulunmaktadır.

Aktif toplamı ve net satış hasılatı ile ilgili ;

2006 yılı aktif toplamı 1.236.000 YTL VEYA net satışları toplamı 2.471.900 YTL’ sını aşan üretim ve hizmet işletmeleri, 2007 yılına ait muhasebe işlemlerini 7/A seçeneğindeki hesapları göz önünde bulundurarak yerine getireceklerdir. Bu limitlerden herhangi birini aşan mükelleflerin maliyet hesaplarını 7/A seçeneğine göre tutmaları zorunludur.
2006 yılında hem aktif toplamı 1.236.000 YTL’sının hemde net satışları toplamı 2.471.900 YTL’ sının altında kalan üretim ve hizmet işletmeleri ile (aktif toplamları ve net satışları ne olursa olsun) ticaret işletmeleri 2007 yılında 7/A veya 7/B seçeneklerinden herhangi birini seçebilirler.