7000 Tl Üzeri Tahilatları Nakit Alıp Bankadan Yatırmak

Merhaba,
7000 TL üzerinde tevsik kapsamında olan bir satışta, normal şartlarda karşı tarafın bu tutarı finansal kuruluş aracılığı ile ödemesi gereklidir. İlgili kanun maddesinde "tahsilat ve ödemeler" ibaresi geçmektedir. Bu yüzden 7000 TL üzerindeki bir satışta, tutarı müşteriden nakit alarak firma olarak gerekli açıklamalar ile (ödeme yapan kişi, fatura numarası, vs) bankaya bizzat yatırdığımız takdirde sizce kanuna aykırı bir davranış olur mu? Yardımınız için teşekkürler.

Merhaba,
7000 TL üzerinde tevsik kapsamında olan bir satışta, normal şartlarda karşı tarafın bu tutarı finansal kuruluş aracılığı ile ödemesi gereklidir. İlgili kanun maddesinde "tahsilat ve ödemeler" ibaresi geçmektedir. Bu yüzden 7000 TL üzerindeki bir satışta, tutarı müşteriden nakit alarak firma olarak gerekli açıklamalar ile (ödeme yapan kişi, fatura numarası, vs) bankaya bizzat yatırdığımız takdirde sizce kanuna aykırı bir davranış olur mu? Yardımınız için teşekkürler.

Sayın yigit84,

Anladığım kadarı ile tevsik tutarının üzerindeki bir tutarı elden şirket adına tahsil ediyorsunuz ve bu tutarı siz ve/veya bir başkası alacaklı şirketin hesabına açıklamasına ödeme yapan kişi,fatura numarası gibi bilgileri ekleyerek aslında borçlu olan kişi değil tahsilatı yapan kişi olarak borçlu adını kullanarak bankaya alacaklı şirketin hesabına yatırmak istiyorsunuz (Banka ile yapacagınız için bu işlem dogrumu olur diye soruyorsunuz)

• Öncelikle borçlu şahıs alacaklı şirketin banka hesabına bizzat kendisinin finans kurumu aracılığı ile ödeme yapması gerekir.
  • Siz tahsilatı elden tahsil ederek borçlu kişi adına alacaklı şirketin hesabına ödeme yapamazsınız bu işlem zaten tamamen Bankacılık İşlemlerinde Kimlik Tespitine İlişkin Esaslara girmektedir.Bu durumda adına hareket ettiğiniz yani parayı tahsil ettiğiniz kişi adına ödeme gerçekleştirdiğinizde yetki durumunuz noter onaylı vekaletname üzerinden gerçekleşecektir.Bu durumda borçlu kişinin adınıza alacaklı şirketin hesabına para göndermeye yetkili olduğunuza dair bir vekaletnameniz yok ise zaten büyük bir suç işlemiş olursunuz ki zaten banka bu işlemi kabul etmeyerek geri cevirecektir.

Sayın Demiral cevabınız için teşekkürler. Belirttiğiniz iki maddeyi okuduğumda yine tam netleştiremiyorum.

1) Borçlunun bizzat ödeme yapması gerekliliğine ilişkin olarak; 459 no.lu tebliğ haricinde bu konuyu açıklayıcı bir düzenleme, örnek karar, vs bulamadım. Sizin görüşünüz yalnızca 459 no.lu tebliğe ilişkin yorumunuzla mı oluşmuştur, yoksa başkaca bir mesnet var mıdır? Varsa bunun bilgisini de iletirseniz sevinirim. Ödeme yapan kişinin mutlaka bizzat yatırması isteniyorsa niçin ilgili maddede tahsilat ibaresi geçiyor? Belki basit düşünüyorum ama, borçlunun bizzat yatırmasını gerektirecek bir hüküm yoksa ve maddede tahsilat ibaresi geçiyorsa, tahsil eden olarak ben de gerekli açıklama ile yatırabilirim sonucu çıkarıyorum.

2)Bankaya bizzat yatırmaktan kastımı şu şekilde açayım, net yazamamışım. Banka görevlisine "3.kişi nakit yatıran" işlem tipiyle ve "nakit yatıran kişi" alanında borçlu ismi olacak şekilde talepte bulunursanız, dediğiniz gibi bu mevzuata aykırı olur. Ancak mal satıp tahsilat yapmış bir kişi olarak Bankaya kendi hesabıma, hesap sahibi olarak istediğim açıklama ile para yatırabilirim. Burada bahsettiğim konu, parayı yatıran kişi alanına borçlu adını yazdırmak değil, sadece açıklama alanına bilgi yazdırmak, dolayısıyla burada bankacılık mevzuatı açısından aslında bir sakınca yok. Ayrıca, Bankalarda nakit yatan işlemlerde 12.000 TL altında kimlik tespiti yapma zorunluluğu da yok (MASAK Genel Tebliği).

Sonuçta borçlunun adı ve fatura numarası, banka işlemi açıklama alanında olacak ve işlem tutarı benim satış tutarımla aynı olacak. Yani, 7.000 TL üzerindeki ödeme, banka belgesi ile tevsik edilmiş olacak. Yanlış anlamayın, tam olarak kafama yatmadığı için tekrar yazdım. Muhasebe kökenli biri değilim, kanunu yorumlasam da resmi kurumların pratikte uygulamasını bazen kestiremiyorum. O yüzden biraz uzattım :) İyi günler.

Açıklama kısmında borçlu bilgileri geçmesi yeterli değildir, parayı yatıran kişi olarak borçlu kişi bilgilerinin olması gerekir. Bankalar ise bir başkasının bu şekilde işlem yapabilmesi için vekalet aramaktadırlar.

Sayın Demiral cevabınız için teşekkürler. Belirttiğiniz iki maddeyi okuduğumda yine tam netleştiremiyorum.

Burada bahsettiğim konu, parayı yatıran kişi alanına borçlu adını yazdırmak değil, sadece açıklama alanına bilgi yazdırmak, dolayısıyla burada bankacılık mevzuatı açısından aslında bir sakınca yok. Ayrıca, Bankalarda nakit yatan işlemlerde 12.000 TL altında kimlik tespiti yapma zorunluluğu da yok (MASAK Genel Tebliği).

Sonuçta borçlunun adı ve fatura numarası, banka işlemi açıklama alanında olacak ve işlem tutarı benim satış tutarımla aynı olacak. Yani, 7.000 TL üzerindeki ödeme, banka belgesi ile tevsik edilmiş olacak. Yanlış anlamayın, tam olarak kafama yatmadığı için tekrar yazdım. Muhasebe kökenli biri değilim, kanunu yorumlasam da resmi kurumların pratikte uygulamasını bazen kestiremiyorum. O yüzden biraz uzattım :) İyi günler.

Sayın yigit84,

Yukarıda bold (koyu) renkli yaptığım kısım işte en can alıcı nokta Banka'dan bu şekilde zaten talep'de bulunsanız zaten Banka görevlisi kabul etmez.Belirttiğiniz işlem suç gelirlerinin aklanması kapsamına girer ve hiç bir banka (Bankacılık Kanunu Gereği) kimlik tespiti yapma'dan hiçbir ödemeyi gerçekleştirmez.

Dolayısı ile şirket sahibi olsanız ve yine kendi adınıza ve/veya şirketinizin adına para yatırsanız açıklamasına belirttiğiniz bilgileri maalesef yazamazsınız bu işlem banka kanalı ile yapıldığını düşünüyorsunuz fakat işlem suç gelirlerinin ve kara para aklanması kapsamına giriyor.

Sayın Merkur, Sayın demiral. Arkadaşı da anlamak gerekiyor :) Dedikleriniz işin bankacılık açısından olması gereken kısmı. Arkadaşımız ve onun durumunda olan diğer firmalar açısından cevabı istenen husus, bu dekont beni tevsik yönünden kurtarır mı? Maliye bu dekontu gördüğünde bunu nakit tahsil etmiş sayılırsın der mi? Çünkü mecburen nakit alan firmalar var, ve bazıları bu tahsilatları arkadaşımızın dediği şekilde bankaya yatırıyorlar.

Dekontta şu şekildedir muhtemelen, parayı yatıran kısmına kim yatırıyorsa onun kimlik bilgileri yazılıyor. Açıklama kısmına arkadaşın belirttiği üzere gerekli bilgileri yazıyor. Firmada bu dekonta istinaden tahsilatı kasa hesaplarına değil, banka hesaplarına yansıtıyor.

Son düzenleme:
Sayın Merkur, Sayın demiral. Arkadaşı da anlamak gerekiyor :) Dedikleriniz işin bankacılık açısından olması gereken kısmı. Arkadaşımız ve onun durumunda olan diğer firmalar açısından cevabı istenen husus, bu dekont beni tevsik yönünden kurtarır mı? Maliye bu dekontu gördüğünde bunu nakit tahsil etmiş sayılırsın der mi? Çünkü mecburen nakit alan firmalar var, ve bazıları bu tahsilatları arkadaşımızın dediği şekilde bankaya yatırıyorlar.

Sayın Aquatim,

Yukarıda belirtilen işlem Bankacılık Kanunu ve Mali Suçları Araştırma Kurulu tarafınca suç teşkil eder ve bu şekilde bir işlemi açıklamasına borçlu kişi ve/veya şirketin adını yazarak Banka kabul etmez.

Bizi anlamanıza gerek yok bir kanun var ve bu kanunun nasıl işlediğini belirtiyoruz.Soruyu soran üye bilmediği için mevzuatı kendisine gerekli açıklamayı yaptık. Burada tevsik kısmından daha önemli bir konu var ki belirttim.Kanunu biz koymadık kanun koyucunun verdiği hükümleri paylaştık.

Sayın demiral,

İşlem şu şekilde gerçekleşiyor. Firma müşterisinden tahsilat yapıyor. Bankaya gidip kendi hesabına parayı yatırıyor. Dekontun açıklama kısmına gerekli bilgileri yazdırıyor. Bankada dekonta müşterinin kimlik bilgilerini yazmıyor zaten, kim yatırıyorsa onun bilgilerini yazıyor. Siz ilk soruyu soruyu birkez daha okursanız, arkadaşımız müşterinin kimlik bilgileriyle yaparsak demiyor zaten. Bunu anlatmaya çalıştım. Hazırlanan dekont, firmanın kendi bankasına nakit para yatırma işleminde nasıl hazırlanıyorsa o şekilde hazırlanıyor. Tek fark dekonta yazdırılan açıklama, bilgi notu. Bu işlemde sizin bahsettiğiniz kanunlar açısından cezai bir işlem var mı?

Son düzenleme:
Sayın demiral,

İşlem şu şekilde gerçekleşiyor. Firma müşterisinden tahsilat yapıyor. Bankaya gidip kendi hesabına parayı yatırıyor. Dekontun açıklama kısmına gerekli bilgileri yazdırıyor. Bankada dekonta müşterinin kimlik bilgilerini yazmıyor zaten, kim yatırıyorsa onun bilgilerini yazıyor. Siz ilk soruyu soruyu birkez daha okursanız, arkadaşımız müşterinin kimlik bilgileriyle yaparsak demiyor zaten. Bunu anlatmaya çalıştım. Hazırlanan dekont, firmanın kendi bankasına nakit para yatırma işleminde nasıl hazırlanıyorsa o şekilde hazırlanıyor. Tek fark dekonta yazdırılan açıklama, bilgi notu. Bu işlemde sizin bahsettiğiniz kanunlar açısından cezai bir işlem var mı?

Sayın Aquatim,

Dediğim gibi alacaklı kişi kendi hesabına para yatırıyor ise açıklamasına gerçek borçlu parayı ödeyen kişinin adını yazdırır ise ceza var tabiki açıklamaya kimlik bilgisinin yazmasına gerek yok borçlunun adının yazılması zaten başlıca yukarıda belirttiğim kanunlara aykırı işlem.

İşin doğrusu ve sağlıklı olanı, borçlunun banka hesabından, alacaklının hesabına havale/eft yapılmasıdır. Borçlu adına banka veznesinden alacaklının hesabına para yatırılması olayı kamufle etmektir. En azından kayıtlarda kasa değil banka işlemi olarak görülüyor. Banka hesabına yatırılıyorsa yatıranın borçlunun kendisi, vekili veya en azından borçlunun çalışanı olmalıdır.