740 Hs.Hk.Soru

Panel Çit yapımında kullanılan malzemeler ana ve alt hesapları nelerdir. (Örneğin halı sağanın etrafındaki tel yapımı, bahçelerin etrafına çevrilen tel vs.. işleri ile uğraşan firma Muhasebe kaydı. Çit teli , panel vs. dışarıdan alınıp bu işler yapılıyor.

740 01 İlk madde ve malzeme (dedim)
740 01 001 Tel (Çeşidine göre hesap açtım)
alt kısımlarınada 002 003 vs... diğer bu çitlerin ve panellerin yapımında kullanılan malzemeleri açtım,

740 02 dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetler bu gruba hangi şeyler giriyor?

Bir de kargo giderleri 760 pazarlamaya ve dağıtım giderlerine atıyorum. kargo giderleri evrak vs.. ile ilgili kargo gideri. yapılan mallarla alakası yok. 770 atmak mı gerekir ?

Şimdiden teşekkürler,

ve bir de bu panellerin boyanma işlemi bir firmaya yaptırılıyor. bunu da 740 lı hesaplaramı atıyoruz. muh. kaydı nasıldır ? kendi kaydımı karşılaştırmak istiyorum,
Tekrar teşekkürler,

İlk olarak konunun Hizmet olmama olasılığı var onu iyi araştırmak gerekmekte. Üretim işletmesi sıfatı kazanabilir.
Malzeme Alımında 150 Hs. kullanılmalıdır. Malzeme inşaata kullanıma gittiğinde 150 hesaptan 740 hesaba gönderilmelidir. Çeşit esası fonksiyonu olduğundan dolayı istediğiniz gibi çeşitlendire bilirsiniz.

740 dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetler açmışsınız. Çeşit esası fonksiyonu ön planda olduğu için alt hesap açarak ilerleye bilirsiniz. Hizmet üretiminde çalışan kişilerin telefon ücretleri vb. giderleri atabilirsiniz.

Giden evrağın çeşiti önemli yapılan hizmetle bir alakası yok demişsiniz.Şantiyeye kendi personelinize de göndermediğinizi varsayarak 770 Diyorum.