A.Ş. Konusunda

1)

5 ortaklı a.ş.Paylarıda nama yazılı (aile şirketi;Hisse devri yönetim kurulu onayı şartı ve diğer üyelere teklif şartına bağlı)
Hisse oranları
%31 y.kurulu başkanı
%32 y.kurulu başkan yardımcısı
%5 y.kurulu üye
%1 azınlık
%31 azınlık

Azınlık yazdıklarım muhalif üyeler ve fesih için sayısız dava açtılar uzun mahkemelerden sonra yargıtay y.kurulu lehine onadı ve 3 yıllığına tescil etti.% 5 hisseye sahip üye yönetim kurulundan istifa ederse ve azınlığı katılırsa sonucu ne olur?Fesih sebebleri doğar mı?( karar yeter sayısı ,toplantı yeter sayısı).Hissesini ortaklara devrederse 4 kişiye düştüğü için fesih sebebi doğar mı?

2)

Kayıtlı ödenmiş sermaye 50.000 tl ancak varlıkları enf.olumlu farkları arazi demirbaş binalar vs ile 25.000.000 tl civarında (fazla faal olmayan bir şirket) %5 lik üyenin hisse satışı için makul değer nedir?

Cevaplarsanız sevinirim.sevgiler,saygılar.

Ynt: A.Ş. KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR SORU.?

sonuçda değişen bi şey olmaz gibi ,yönetim kurulu diğer üyelere geçici yönetim kurulu üyesi olma teklifini sunabilir tabi kabul etmiyeceklerdir ama yönetimin elini kvvetlenidirler, hisse devirlerine engel bi durum yoksa hisse devri yapıp üye alabilrler yani sonuç olarak hisse çoüunluğu yönetimde.. havanda su dövmeden öteye gitmez gibi.