Acentelerde işgücü temini ve kdv2 beyanı

Merhaba arkadaşlar;
1-)
Çok büyük bir kargo şirketinin acentesi olan mükellefimde çalışan 1 personel kargo şirketinin bordrosunda kayıtlı olup acentemizde çalışmaktadır.Kargo şirketinin geçen ay bize gönderdiği masraf faturasında hizmet bedeli olarak 1000tl yazıp en altta %90 oranında kdv tevkifatı yapmış sonradan farkettik.temmuz dönemi için ve bundan sonra böyle gelen bütün faturalar için acente olarak kdv2 beyanı mı vermemiz gerekiyor acaba

2-)birde konfeksiyon mükellefimiz var başka bir firmaya fason pantolon dikiyor.bizim mükellef %8 kdvli fatura düzenliyor karsı tarafa ve 1/2 tevkifat yapıyor.neden 1/2 yaptıgını anlamadım.tahsil ettiği kdv %4 yani.
bizim bu mükellef içinde mi kdv2 vermemiz gerekiyor.

pazartesi işler beni bekliyor mali müşavir tatilde (zaten büro benim sanki ayda 3 gün ugrayıp toplanan paraları alıp gidiyor :) ;D )valla uyuyamadım aklıma takıldı cevaplar için şimdiden teşekkürler herkese

Ynt: Acentelerde işgücü temini ve kdv2 beyanı

1-evet 2 nolu kdv beyannamesi ile karşı firmaya ödemediğiniz kdv yi (%90) 2 nolu beyanname ile ödeyeceksiniz
2-Fason tekstil işinde 1/2 oranında tevkifat vardır , kdv yi siz almıyorsunuz karşı firma 2 nolu beyan ile ödeyecek siz değil
(faturayı alan ve kdv yi eksik ödeyen taraf 2 nolu beyanı verir)