Adi Ortaklıkla Ltd Şti Kıyası

genel anlamda muhasebecilere sorulan sorulan biridir aslında..kendim şahıs firmasımı açayım yada şirket mi kurayım..avantajları dezavantajları nelerdir? neden şirket kurmak yerine adi ortaklık tercih edilmiyor? illa adi ortaklık değil sadece tek başına şahıs firmasıda olabilir..
ayrıntılı olurmu bilmiyorum ama bildiğiniz heryönüyle açıklayabilirseniz sevinirim.saygılar
benim için enbüyük fark şirket kurmanın maliyetli olması ..

Ynt: adi ortaklıkla ltd şti kıyası

merhaba değerli meslektaşım
1 sen önceseinde bende sizin gibi düşünüyordum ama yaşadığım birkaç örnek bazı sektörlerde şirketin gerekliliğini gösterdi

birincisi 2 ortak bir pazarlama dağıtım işletmesi kurmak istiyorlardı ben bunlara şirketin masraflarından dlayı adi ortaklığı önerdim ve kurudk vergisel yönden avantajlıda oldu belli bir süre sonra bu işletme çok yüksek potonsiyelde müşteriye laştı pazarlama işlerinde nokta sayısı çok önemlidir.
ortaklar işletmenin bu pazar gücüne bir müşter içıktı ve işletmeyi devralmak istedi
şimdi adi ortaklığı devretmeye kalktığınızda işletme kapatılıyor ve yerine yeni biri işletme kuruluyor ozaman devralan kişi neyi devralmış oluyor adamın derdi işletme ismini almaktı tescilsiz bir ünvan var ama bir anlamı yok ...ama şirket olsaydı hisse devri ile çok kolay çözüle bilecekti.

ikinci olayda doğalgaz işi yapacak bir firma oldu yine gerçek kişi olarak açılışı yaptık gaz açma yetkisi alabilmesi için yanında makina mühendisi çalıştırması gerekiyormuş ve mühendisler odası bir mühendisin minimum 1.000 bürüt ile çalışabileceğini bildirmiş bu durumda mühendis çalıştırmanın maliyeti ssk ve stopaj yönünden çok yüksek oldu ama bu işletme şirket olsaydı mühendise verilecekti %5 hisse bağkura tabi olacaktı. zaten iş başı ortak çalışan mühendis gerçek anlamdaortak olacaktı .

3.olarak yine gaz işi yapacak aynı zamanda ticaret yapacak bir mühendis sahış işletmesi açtı budurmda hem serbest meslek defetri hemde işletme defteri yaptık takibi zor bir iş şirket olsaydı ticari kazanç olup gidecekti tamamı .
yine aynı işletme yüksek karlar ediyor tarifeye girdiği için kurumlar vergisi oranından yüksek gelir vergisi ödemek durumunda kalıyor

şimdilik benim aklıma gelenler bunlar eklemek isteyen arkadaşlar olursa yeni bişeylerdaha öğrenmiş oluruz...

tüm üyelere iyi çalışmalar.

Ynt: Adi Ortaklıkla Ltd Şti Kıyası

sn ahmetsen

yazdıklarınızda görülüyor ki öncelikle yapılacak iş hacminin tam anlamıyla ifade edilmesi gerekiyor..

bu durumda dün aklıma gelen bi konu gerçek kişi olarak açılış yapıp durumu daha iyi sentezlemek
ve işin gidişatına göre mükellefiyeti sona erdirmek ve şirket kuruluşu yapmak ya da gerçek kişi olarak
devam etmek..

mükellefiyetin açılışı ve kapanışı çok kolay tüzel kişiliğe göre..tabi bu sadece bir fikir...

ancak şu bi kesin iş hacmini işin gereklerini ileriye dönük düşünmek ve planlamak bu doğrultuda karar vermek gerekiyor.

bir diğer önemli nokta şirkette borçlar yönünden sadece sermaye oranında ;gerçek kişide ise bütün mal varlığı ile ilişki sözkonusudur.

Ynt: Adi Ortaklıkla Ltd Şti Kıyası

çok doğru gerçek kişi açılış kapanış çok kolay gerçek kişi başlanıp şirkete geçilebilir ama
gerçek kişi olarak kayıt yaptığınızda mecburen esnaf oda kaydını yaptırıyorsunuz devamında işletme üzerine araba demirbaş alınıyor bu varlıkların ruhsatları çıkıyor
yine işyeri adına belediyeden işyeri açma ruhsatı alınıyor ticari hesaplar açılıyor kredi kullanılıyor

ve bunlar için çok zaman geçmesi gerekmiyor vatandaş bunların hepsini 1 yıl içinde yapıyor tam bu aşamada siaz derseniz şirkete çeviriyoruz diye hesapta olmayan bir sürü masraf çıkmış oluyor ve durumu değiştiremiyorsunuz

bu yüzden en doğrusu işe başlama aşamasında doğru planlanması

evet şirketle gerçek kişilik arasında sermaye ornında sorumluluk ve sınırsız sorumluluk farkı var ama bu konu küçük işletmelerde çok farketmiyor bence bence asıl fark ortaklar araısnda adi ortaklık yapılırsa anlaşmazlıklarda borçlar kanununa tabiler şirkette ticaret kanununa tabiler ve sorunların çözümü daha kolay

iyi çalışmalar