Ağır Kaldıramaz Raporu Hk.

Belimden rahatsizim meslek hastaligi yani.agir kaldiramaz raporu al tazminatini verip cikaralim dediler.aldim bugun.simdide baska is yeri gösterecegiz sana sende kabul etme o zaman tazminata hak kazanirsin diyorlar..tezgah oldugunu dusunuyorum.yardimci olursaniz sevinirim.

Bel rahatsızlığından kasıt "bel fıtığı"ise bu tanının/hastalığın "meslek hastalığı"kapsamında olup/olmadığını bilmiyorum.
İşveren tarafından M.25/I-b kapsamında fesih olmayacak ise(ki olmayacak gibi gözüküyor)bu defa işci tarafından,
İş Kanunu M.24/I-Sağlık sebebleri:
a)İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması,işin niteliğinden doğan bir sebeble işcinin sağlığı veya yaşayısı için tehlikeli olursa"
hükmü çerçevesinde,bu durumun açıklığa kavuşturulması ve işverene ibraz edilebilmesi için tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor alınması gerekir.Şayet bu şekil rapor alınmış ve işverene ibraz edilmiş ise normalde bundan sonra işci bu sebebe bağlı olarak iş sözleşmesini feshedebilir,bu duruma bağlı olarak da çıkışın "işci tarafından sağlık nedeniyle fesih"kodunun seçilmesi ve işciye k.tazminatının ödenmesi gerekir.
Şimdi durum böyle olması gerekirken işverenin "başka iş yeri göstereceğiz"yani başkaca bir iş önereceğiz demesini;
İşverenin senin sağlık durumunu biliyoruz,bu nedenle sana (sağlık durumuna uygun) daha hafif bir iş vereceğiz düşüncesi yok zaten, fakat sözleşmenin ne işverence 25/I e göre,nede işci tarafından 24/I e göre feshi istenmeyip,22 madde doğrultusunda işlem yapılmak isteniyor gibi!..(tabi işveren isterse yine tazminat ödyebilir)
Olayın esasında "sağlık"meselesini gündeme getirmemek ve bu noktaya bağlı olarak fesih,dolayısıyle çıkış yapmamak olabilir.

Son düzenleme:
sn.Merkür hangi açıdan bu görüşte bulunmaktasınız anlayamadım.olayın esası ortada,velevki dediğiniz gibi olsa bile ve bu olay dava konusu edilse,yukarıda "a"kısmında belirtmiş olduğum hususların(M.24/I kapsamında)tam olarak gerçekleşmiş olması halinde;
Bu davanın özünde aynen şu karar((Yarg.9.HD.18.3.2010 T.2010/8165 E.2010/7207 K.sayılı karaı)nda belirtilen husus gündeme gelecek ve işci işbu sebebe bağlı fesih sonucunda k.tazminatına hak kazanmış olacaktır.
Anılan Karar içindeki husus;
"Taraflar arasındaki uyuşmazlık,davacı işcinin iş akdini haklı olarak feshedip etmediği noktasında toplanmaktadır.
Uyuşmazlığın hukuki dayanakları 4857 sayılı Kanunun 120.maddesi uyarınca halen yürürlükte olan 1475 sayılı Kanunun 14.maddesi ile 4857 sayılı Kanunun 24/I-a maddesidir.Sözü edilen yasal düzenlemeler uyarınca,iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeble işcinin sağlığı ve yaşayışı için tehlikeli olması durumunda işcinin haklı nedenle iş akdini derhal feshetme hakkı doğacaktır.Bunun sonucu olarak da kıdem tazminatı istenebilecektir."

Alınacak sağlık raporu ile birlikte işverene yazılı olarak başvurulup, işverenden sağlık durumuna uygun bir görev verilmesi talep edilmesi gerekir.
Bu talebe göre işveren öncelikli olarak uygun bir görev verme yönünde çalışmalı, eğer mümkün değilse , uygun bir görev verilemediğinden, ihbar süresine uyma zorunluluğu olmadan, kıdem tazminatını ödeyerek sözleşmeyi sona erdirmeli.

Gelen talebi dikkate almaz veya sağlık durumuna olumsuz etki etmeyecek uygun bir görevlendirme yapılmazsa, ancak bu durumda çalışan ihbar süresine uyma zorunluluğu olmadan sözleşmeyi feshetme hakkı kazanır, bu sebeple fesihte de kıdem tazminatına hak kazanılır.

Bu örnekte işveren ilk adım olarak doğru adımı atmış, sağlık raporu alıp işverenden uygun görev talep etmesini istemş,
ancak ikinci adımda biraz sıkıntı olabilir, uygun görev talebine karşılık uygun bir görevlendirme yapıp ta çalışanın kabul etmemesi durumunda , çalışan sözleşmeyi feshetmiş olacaktır , uygun bir görev önerilip çalışan kabul etmediği için de bu fesihle çalışan kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır.

sn.Merkür

işveren 1475 sayılı kanunun halen yürürlükte olan 14/2 maddesi uyarınca kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Mrb kerem bey. Benim bi sorum vardi kamu kurumunda isci olarak agir islerdr calisiyorum.iki kolum kirilmisti daha once ve dikisli suanda. Heyetten sinirsiz sureli yuk kaldiramaz raporu almak istiyorum. Nasil bir yol izlemem gerek bilgi verirmisiniz

kamuda çalısıyorum bel fıtıgım var bugune kadar memur gorevı yapıyordum benı zorlamadıgı ıcın raporumuda almadım ama agır ve uzun surelı aykalta çalısacagım bır bırıme gorevlendırıldım raporumu alsam ve bunu kuruma sunsam benı gene burda çalıstırabılırlermı çalısacaksın derlerse haklarım neler yardımcı olursanız sevınırım

Merhaba.
Sağlık sorununuza ilişkin raporunuzu temin ediniz ve kurumunuza ibraz ediniz,eğer uygun yeterli rapor alırsanız(ki alırsınız,çünkü bel fıtığı çok hassas bir rahatsızlık,bu nedenle)yüksek ihtimal sağlık durumunuza uygun yeni bir iş verecekler,dolayısıyla ağır ve sürekli ayakta durmanızı gerektirmeyen bir görev sunacaklardır.
Bu ve benzeri durumlar karşısında,kamu kurumlarının iş ilşkileri özel sektör işverenlikleri gibi olmayıp, tabiri caizse pamuk ipliğine bağlı ve keskin değil,biraz daha esnek ve çözüm odaklıdır,neticede sorun çıkacağını sanmıyorum.

rapor ıcın muracat ettım mr çekılecem ıns alacam raporu ılgınız ıcın tskler sagolun

seref bey oldukı çalıstırmaya kaltılar ne yapmam gerekıyor bu knuda da aydınlatırsanız sevınırım

ağır kaldıramaz raporu almak istiyorum

Merhaba, kamu personeliyim, bel-boyun fıtığım var rapor alabilmek için hastanede hangi birime başvurmam gerekiyor,raporumda hangi ibarenin yazılmasına dikkat etmeliyim,ağır kaldıramaz raporu mu,ağır işte çalışamaz raporu mu?ayakta durmayacağım ve ağır kaldırmayacağım birime geçebilmem için? saygılar

Teşhisi koyan doktordan alacağınız , yapmakta olduğunuz işin sağlığınızı ve tedavinizi olumsuz etkilediğine dair raporla, işvereninizden sağlık durumunuza uygun bir görev verilmesini talep edeceksiniz.