Aile üyelerine ait iki ayrı firma arasındaki para alışverişi.

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhabalar..iki ayrı firmam var.. .iki firmada aile içinde anne baba kardeşlerden oluşan ortaklardan oluşmuş...iş konuları tamamen farklı ..fakat para olayında sıkıştıkça mayısa ayında banka kanalı ile veya çek dekontları ile birbirlerine ödeme yapmışlar. x firması y firmasına bankadan havale yapmış..y firması x firmasına vadeli müşteri çeklerini vermiş... bu ödemelerin geri dönüşümünün olacağı belli değil yani geri ödeme yapmayabilirler..ve bununa ilgli konuşulmuş bir vade sözkonusu değil..şimdi ben bu banka havalesi ve çek dekontlarına göre şirketlerin bu ödemeleri için nasıl bir işlem yapmalıyım.....geri ödeme vadesi olmasa bile iki firma içinde ayrı ayrı adat hesaplatıp faiz geliri işlemi yapmalımıyım. muhasebe kayıtlarını hangi hesaplarda takip etmeliyim..yardımcı olursanız sevirim.

Ynt: Aile üyelerine ait iki ayrı firma arasındaki para alışverişi.

havale neyse de y firması müşteri çeklerini x firmasına neden veriyor onu anlamadım bu çekleri ne karşılığı kendi kayıtlarına alacaklar sonra bu çekleri takasa verme, vadesinde tahsil etme ya da kendi borçlarına karşılık başkalarına verme şeklinde kayıtlarına almadan kullanabilirlermi...iki firmaya da ortaklığı olan bir ortağa çıkış yapılabilir belki...

evet iki firmanında şirket ortakları aileden oldukları için vadeli çeki kendi borçlarında kullanmak üzere diğer firmalarından makbuz karşılığı almışlar.yani bende bu ayrı iki firmanın işlemi nasıl neye göre yapacağımı düşünüp duruyorum. :(

Siz ödemelerinizi ve verdiğiniz çekleri diğer firma ile irtibatlandırmayın. Şirketinizin ortaklarından birini borçlandırın. Daha sonra da bu borca faiz tahakkuk ettirirsiniz.