Akaryakıt İstasyonlarına Ait Araçların Yakıt Giderleri Hk.

sayın meslektaşlarım,

akaryakıt istasyonunun demirbaşında kayıtlı olan araçlarına kesmiş olduğu akaryakıt faturaları nasıl muhasebeleştirilir. şimdiden teşekkürler

770. hesap- genel yönetim giderleri altında yakıt giderlerine atılabilir.

770 olabilir. Eğer istasyonda birkaç hizmet bölümü varsa ve bunların araçları da farklı ise 740 hesap da ayrımlanarak kullanılabilir.
Yağlama, Yıkama, Biodizel, LPG gibi.

Dışarıdan alınan faturadan herhangi bir farkı yok ki. Neden şüpheye düştünüz anlamadım.

Sayın Arkadaşım;

Akaryakıt istasyonunun kendi araçlarında Ticari Faaliyeti ile ilgili tüketmiş olduğu akaryakıtlar için fatura kesmemesi gerekir.

Zira V.U.K.’nun 229. maddesinde fatura şu şekilde tarif edilmiştir.

"Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya isi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır." Burda tüccarı aynı zamanda hem müşteri olarak kabul etmek mümkün değildir.

O halde bedelsiz teslimler nasıl belgelenmelidir?

Mesela bahs ettiğiniz işlemde işletme sahibince bedelsiz olarak çekilen akaryakıtın cinsini, miktarını ve çekiş tarihini gösterir işletme sahibince imzalanmış bir kağıt veya bu bilgileri havi işletme sahibince imzalanmış bir muhasebe fişini gider belgesi olarak kabul etmek gerekmektedir.

Akaryakıtın değerini de o günkü emsal bedel üzerinden 770 Hesapta izlemek mümkündür.

Bence eğer sağlıklı bir maliyet muhasebesi isteniyorsa fatura kesilebilir veya dahili sarf fişi yapılır.

maliyet bedeli ile fatura edilir(kendi kendine) ,gider olarak kayıtlara alınır.

mehmet kaya

merhabalar;akaryakıt istasyonlarında kendilerine kestikleri dahili faturaları eğer binek arabaysa770 tankerler içinse 760hesabında yazıyoruz.bu dahili faturaları bir taraftan gider bir taraftanda tabiki normal satışlar içinde gösteriyoruz.iyi çalışmalar

Sayın Saliha Hanıma bu konuda kesinlikle katılıyorum. Tanker 760 Otomil 770

Teşekkürler.