Akaryakıt Perakende Satış Fişi

CANBOLAT

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar benim iki sorum olacak

1-Çorumda bulunan bazı akaryakıt bayileri (sheel-moil gibi) işletmemize kayıtlı araçlarımıza aldığımız akaryakıtlara perakende satış fişi düzenlemektedirler.Biz ise fatura istemekteyiz.Fakat ilgili bayi (pompalara bağlanacak yazar kasalarla ilgili 1.11.2005 de yürürlüğe giren sirküye istinaden)perakende satış fişinin fatura yerine geçebileceğinde ısrar etmekte ve bize fatura düzenlememektedir.Bizlere ana bayimizden böyle bilgi geldi diye bahane bulmaktadırlar.Öncelikle böyle perakende fişinin fatura yerine geçeceğine dair bir tebliğ var da ben mi atlıyorum.Benim bildiğim 3100-6 nolu sirkü gereğince fatura düzenleme sınırının altında kalsa dahi müşteri istediği takdirde fatura düzenleneceğidir.

2-Değişik iki akaryakıt bayii veya aynı bayiye ait iki akaryakıt istasyonu birbirlerine akaryakıt alım satımında bulunup fatura düzenleyebilirler mi?
Bu konu hakkında tebliğ sirkü yazı yorum vs.gibi bilgileri olan arkadaşlar var mıdır?

Merhabalar Sayın CANBOLAT,

Maliye Bakanlığı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257’nci maddesinin verdiği yetkiye istinaden yayımladığı 204 Seri No.lu Vergi Usul kanunu Genel Tebliği ile; “…mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak; işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen kanuni haddi aşmayan, diğer bir anlatımla perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi uygun görülmüştür.

İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerektiği” belirtilmiştir.

Buna göre, yemek, kırtasiye, temizlik malzemesi v.b. mal ve hizmet alımlarınızı belgelendirmek amacıyla tarafınıza verilen perakende satış fişlerindeki bedelleri kayıtlarınıza gider olarak intikal ettirebilmeniz için, yapılan giderin tüketime yönelik olması ve bedelinin 250.000.000.- (eski şekliyle) lirayı geçmemesi gerekmektedir.

Dolayısıyla tüketime yönelik olmayan, diğer bir ifade ile satışa konu olan mal ve hizmetlerin alımlarında bedeline bakılmaksızın fatura düzenleneceği ve defterlere faturadaki bedellerin kayıt edileceği tabiidir...

Akaryakıt istasyonlarının; yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılından itibaren birbirlerine fatura kesip, akaryakıt alım satımında bulunamayacağını hatırlıyorum fakat, bununla ilgili tebliğ yada sirküyü hatırlayamıyorum... İyi çalışmalar...

Sayın CANBOLAT,
3100/6 numaralı sirküler'e göre, dediğiniz gibi müşterilerin istemeleri halinde fatura düzenleme sınırı altında kalsa dahi fatura düzenlemek zorundadırlar.

Akaryakıt bayilerinin kendi aralarında ya da diğer akaryakıt bayileri arasında alım satımda bulunamazlar.
İlgili tebliğ;
24 Ekim 2002 Tarihli Resmi Gazete, Sayı: 24916
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
Akaryakıt Dağıtım ve Pazarlama Şirketlerinin Kurulmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararın Uygulanmasına Dair Tebliğ
(PİGM-2002/7)
bakabilirsiniz.
Kolay gelsin...