Aktife kayitli arsanin kat karsiligi insaat firmasina verilmesinin kurumlar verg

Ant Z

Tanınmış Üye
Arkadaslar merhaba

Aktife kayitli arsanin kat karsiligi insaat firmasina verilmesinin kurumlar vergisi karsisindaki durumu nedir ?
Kurum kazanci olusur mu ?
Saygilarimla

Ynt: Aktife kayitli arsanin kat karsiligi insaat firmasina verilmesinin kurumlar verg

KVK 5/1-e de sayılan şartlar yerine gelmeyeceğinden kanunun istisna hükmü uygulanamaz.

Ynt: Aktife kayitli arsanin kat karsiligi insaat firmasina verilmesinin kurumlar verg

Şahısların kat karşılığı arsa vermeleri her hangi bir değer artışı sayılmıyor. Sadece şekil değiştirmiş (arsa iken daire ) oluyor. Bence şirketler de de aynı hükmün geçerli olması lazım.
Yani 250 arsa hesabındaki tutarın aynen 252 hesaba aktarılması gerekir diye düşünüyorum. Satılması halinde kar/zarar hesabı yapılmalı diyorum.

Evet gayrimenkul satis kazanci istisnasi ( /75 lik) uygulanmayacagini biliyorum. Istisnanin uygulanamayacak olmasi bu islemin satis olmadigi anlamina gelir mi ?
250 hesabi 252 hesaba cektigimizde muteahitin bize kestigi faturayi nasil isleyecegiz ?

muteahitin faturayı kesmesiyle birikte 252 hesaba alınması gerekmiyormu

Aradaki farkı nasıl muhasebeleştireceğiz, gelir hesabına mı alacağız ?

Elinde konu ile ilgili mukteza olan üstadlarda mümkün ise göndermelerini rica ediyorum

Saygılarımla

Sayın Ant Z karşı firma size yaptığı işçilik malzeme gibi ve karı gibi durumları faturasına yansıtır.Sizin onlara arsa tesliminiz söz konusu değil anladığım kadarıyla.İnşaat firmasının ve arsanın bedeli sizin binanızın maliyetini oluşturacak

Ben onlara arsa teslimi yaptım aktifimde arsa 1000 tl

onlar bana bina teslim etti 10.000 tl

aradaki fark gelir midir ?

arsa teslimi yaparken arsayı onlara fatura etmediniz doğrumu arsanın mülkiyeti yine sizde yine sizin aktifinizdeydi

60 numaralı kdv sirkülerine göre etmedik

fatura etmiş olsak da önemli değil önemli olan aradaki fark, kurum kazancı mıdır ?