Alınan Çekler ve Kur Değerlemeleri

Konu biraz Bağımsız Denetim kapsamında SPK içerikli ama Özü genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri olması nedeniyle buraya sordum

Alınan çekler hesabı 30.06.09 itibariyle mizanda 1.000.000,00-TL (833.000-USD) çok fazla çek var elimizde bunların hepside yabancı para cinsinden hepsinin de kolay olsun diye USD olduğunu var saydım.

Muhasebeci arkadaşımız bu bilgi Dönemsellik ilkesi gereği kur değerlemesi yapmış 1,3000 TL den
833.000 x 1,3000 = 1.082.900,00-TL Kur Geliri 82.900,00-TL bu tutarı kambiyo karlarına alıyor. Beyannameyi veriyor sonra 1 Temmuz' da bu kaydı iptal edip mizanı geri 1.000.000,00 TL ye çekiyor.

Soru 1) Böyle bir uygulama normal midir? Yapılmasında bir mahsur varmıdır?

Bu işlem için mükkerrerliği ortadan kaldırıyoruz, vadesi geldiğinde gerekli kur değerlemesini yapıp tahsil ettiğimiz dönemde kur farkını yazıyoruz diyor.

Soru 2) Ben böyle bir uygulamanın Halka açık firmalarda speküle bilgi oluşturacağı gerekçesiyle itiraz ettim ama ne derecede haklıyım? Yanlış yoldaysam üstatlardan bilgi istiyorum.

Ynt: Alınan Çekler ve Kur Değerlemeleri

Soyekba ' Alıntı:
Konu biraz Bağımsız Denetim kapsamında SPK içerikli ama Özü genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri olması nedeniyle buraya sordum

Alınan çekler hesabı 30.06.09 itibariyle mizanda 1.000.000,00-TL (833.000-USD) çok fazla çek var elimizde bunların hepside yabancı para cinsinden hepsinin de kolay olsun diye USD olduğunu var saydım.

Muhasebeci arkadaşımız bu bilgi Dönemsellik ilkesi gereği kur değerlemesi yapmış 1,3000 TL den
833.000 x 1,3000 = 1.082.900,00-TL Kur Geliri 82.900,00-TL bu tutarı kambiyo karlarına alıyor. Beyannameyi veriyor sonra 1 Temmuz' da bu kaydı iptal edip mizanı geri 1.000.000,00 TL ye çekiyor.

Soru 1) Böyle bir uygulama normal midir? Yapılmasında bir mahsur varmıdır?

Bu işlem için mükkerrerliği ortadan kaldırıyoruz, vadesi geldiğinde gerekli kur değerlemesini yapıp tahsil ettiğimiz dönemde kur farkını yazıyoruz diyor.

Soru 2) Ben böyle bir uygulamanın Halka açık firmalarda speküle bilgi oluşturacağı gerekçesiyle itiraz ettim ama ne derecede haklıyım? Yanlış yoldaysam üstatlardan bilgi istiyorum.

Sevgili Fromdaş

Yukardaki 1 sorunun cevabını vermeden önce 2 sorunun cevabını verelim

SEN HAKLISIN
Şimdi 1 sorunun cevabı VUK kanunu Geçici Vergi Uygulamalarını Mizan üzerinden yaparsınız dediği için maalesef çoğu meslektaşlarımız böyle yapıyor oysa yanlış oysa bütün değerlemeler dönemsellik gereği ilgili dönemlerde fişleri kesilip yapılmalı

Gelelim sizin firmanızın Halka açık olmasına SPK denetimine tabi olduğunuz için UFRS uyguluyorsunuz şimdi VUK ile UFRS karıştırmamak gerekir.Herne kadar UFRS uygulasanızda bilanço ve beyannamelerin VUK göre düzenleniyor.Gelmek istediğim nokta UFRS'de Bilanço çıktıktan sonrada düzeltme işlemleri olduğundan (biliyorsunuz eğer bilanço kalemindeki değişiklik önemliyse bilanço kaleminde değilse dipnotlarda açıklanıyor) bir sorun olmuyor.Ama VUK'ta Bilanço ve gelir kaleminde olan en ufak değişiklikte düzeltme beyannameleri veriliyor

Ynt: Alınan Çekler ve Kur Değerlemeleri

1 kişiden cevap geldi ama olsun bunun içinde teşekkür ederim.