Amortisman Kayıtları sadece yıl sonundamı yapılır.?

narin_

Katkı Sunan Üye
Günaydın,
merhaba, ben geçici vergi dönemlerinde amortisman kaydı yapıyordum. Yani her üç aylık dönemlerde 770/257 kaydını yapıp mizana yansıtıyordum.
Ancak, dün; bir meslek mensubu arkadaşımla bu konuyu konuşunca, oda kendisinin daha evvel benim yaptığım gibi bir uygulama yaptığını ama daha sonra bununla ilgili bir yazı okuduğunu; amortismanın yıllık olarak hesaplanıp, kaydının da yıl sonunda yapılması gerektiğini söyledi. Yani geçici vergi dönemlerinde amortisman kaydı yapılmazmış. Onun dediğine göre; kağıt üzerinde hesaplama yapıp, gider hesaplarına o şekilde aktarıyormuş, bense kaydını yapıp, mizana aktarıyorum. Ama geçici vergi dönemlerinde amortisman kaydının yapılmadığını söyledi.

Yazıyı internette çok aradım ama bulamadım.

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Amortisman kayıdı sadece yıl sonunda mı? yapılır.

Ynt: Amortisman Kayıtları sadece yıl sonundamı yapılır.?

Amortisman kayıtları sadece yıl sonunda yada her 3 ayda bir yapılacak diye bir kural yok. Bu size kalmış..

GELİR VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ (Seri No: 217) nolu tebliğteki açıklamaları okursanız, 83 nolu paragrafta şu şekilde açıklama var...

7. GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNE EKLENECEK BELGELER
83. Söz konusu gelir tablosu, dönem sonu işlemler kayıtlarda gösterilmeksizin geçici vergi döneminin son günü itibariyle çıkarılacak mizandan hareketle düzenlenebilecektir. Bu durumda, dönem sonunda yapılması gereken işlemlere ilişkin olarak yasal defter kayıtları dışında yapılan hesaplamalar ve mizan, istenildiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza edilecektir.

Tebliğteki bu açıklamaya istinaden birçok Meslektaş (ben dahil) amortismanları kayıtlara eklemeden giderlerde göstermekteyiz. Ancak bu zorunlu olmayıp dileyenler kayıtlarında göstererek gelir tablosu düzenleyebilirler.

Kolay gelsin...

Amortismanların, özellikle üretim işletmelerinde aylık olarak hesaplanıp kayıtlara alınması, diğer işletmelerde ise geçici vergi dönemlerinde yapılması gerekmektedir. Ben, dönem içinde ayırdığım amortismanları 257 hesapta açtığım alt hesapta (257.099.00001) takip edip, yıl sonunda asıl yerlerine virman yapıyorum. (257.010.00652 Binalar, 257.010.00653 Tesis, Makina vs.gibi.)
Sizin yaptığınız işlem doğrudur. Muhasebe dışında takip edeceğinize, kayıtlara almak daha doğru olur.

Selamlar
Amortisman uygulamasının (genelde) seçimlik bir hak olduğunu kabul edersek yıl sonunda da yapılabilir dönemler halinde de yapılabilir.Uygulamada en sık rastlanılan dönemler halinde yapılmasıdır.Bence doğrusu da budur.
Kendi yaptığım amortisman kayıtları şöyledir.

Mart ayı gibi yıllık tabloyu dönemler halinde oluşturduktan sonra;

7'li Gider hesabı veya yine 180 hesabı xxx
180 (2.dönem) xxx
180 (3.dönem) xxx
180 (4.dönem) xxx
Amortisman Hesabı xxxx
----------------------------- // --------------------------------
Diğer dönem sonlarında

7'li Gider Hesabı xxxx
180 Hesabı xxxx
---------- // -----------------

Dönem içlerinde yeni alınan duran varlık olduğunda da ilgili dönemlerine göre aynı maddeler yapılarak hesaplara ilave kayıtlar yapılır.

Değişik bir uygulamada şöyledir.Dönen varlık amortismanı üretim maliyetinde kullanılıyorsa Amortisman hesabı yerine dönem içlerinde önce 373 hesabı kullanılabilir yıl sonunda bu 373 hesabı olduğu gibi ilgili amortisman hesabına virmanlanır.

Saygılar

Hadi biz defterleri yıllık yazdırıyoruzda. Günlük yazdıranlar için sakıncalı hem kayıtlara alma hemde indir, yıl sonunda ise tek fiş bence olumsuz

3 aylık dönemler halinde kayıt yapmak bence de daha sağlıklıdır. Excel tablosu tutacağına kayıt yap daha iyi değil mi? :)

bende geçici vergi dönemlerinde 3 aylık periyotlarla amortisman kaydını yapıyordum ama işte meslek mensubu arkadaşım geçici vergide; dönem sonu işlemleri ( yansıtmalar) yapılmadığından; amortisman kaydınında yıllık olarak kayıtlara alınması gerektiği ile ilgili bir yazıdan hareketle bana bunu söyledi.
Acaba dedim yanlış bir uygulama mı? yapıyorum diye telaş ettim.
ama siz sayın meslektaşlarımda çok güzel yorumlamış, bilgilendirmişsiniz. Teşekkürler.
Demekki doğru bir uygulama.

nguroy ' Alıntı:
3 aylık dönemler halinde kayıt yapmak bence de daha sağlıklıdır. Excel tablosu tutacağına kayıt yap daha iyi değil mi? :)

Üstat eğer benim için söylemişseniz,tablosuz olmuyor maalesef.Ne yaptığımı ben biliyorumda başkası nasıl anlayacak.Ayrıca demirbaş dökümü,oranı,ne zaman dolacağı vs.bunları kayıtlarla nasıl takip edeceksiniz.Ayrıca bir amortisman defteri tutmuyorum,tablo yapıyorum,ilgili dosyasına da koyuyorum.Benden sonra devralacak meslektaşımın bu yüzden ailemle akraba olmasını istemiyorum :) hem kendim hemde başkaları için böylesi daha iyi bana göre..

Yok canım sana söylemedim. Söylediklerine aynen katılıyorum.
Tablo olmadan amortiman ayırmak sağlıklı olmaz.